Çarpıtılan Tarih Olayları

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Allura
  Allura's avatar
  Kayıt Tarihi: 17/Mayıs/2009
  Erkek
  HannibALgan bunu yazdı

  Türklerin isteyerek güle oynaya müslüman olmasından daha büyük bir tarihsel yalan bilmiyorum açıkçası...

  das


  "
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  opensource2009
  opensource2009's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Aralık/2008
  Erkek
  Ern3st bunu yazdı
  opensource2009 bunu yazdı
  Ern3st bunu yazdı
  opensource2009 bunu yazdı

  Tarihteki gizli gerçekler diyen adamları ciddiye almaya gerek yok pek. Çoğu gereksiz. Herkesin bildiği şeyleri anlatıyorlar veya söylentileri kaleme alıyorlar. Daha fazla ilgi çekmek adına yapılan şeyler. Asıl sorun kandırılıyoz mu diyerek kitaba sarılmak. Bu niyetle başlarsan olmaz zaten. İlber Hoca okunabilir.

  Türklerin zorla müslüman olması ne geyik bir konu. O zamanlarda kim seve seve din değiştirmiş. Senin köklü bir dinin yoksa, mabedin yoksa tabii ki yerleşik bir dinden etkilenirsin. Kitabı olan din nerede senin atadan duyma dinin nerede. Üst kültürün alt kültürü yok etmesi tarihin kaçınılmaz kuralı. Hristiyan olan Museviliği kabul eden Türk topumları da var. Neden sen din değiştiriyorsun sorusunun cevabı köklü bir dininin olmaması. Köklü dini olan (kitabı olan) toplumlar zaten din değişimine uğramamış. Bunlara kafayı takmak boş geliyor bana.

  Zerdüştlerin kitabı yok mu? 

  Olat kitap değil. Köklü bir din. Yoksa kitapsız olan ama dünyadaki birçok insanın inandığı dinler de mevcut. "Mecusi 40 yıl ateş yakar da bir gün ateşin içine düşse kendi yanar" (Sadi) işine döner köklü olmayınca.

   

  Neredeyse 2000 yıla yakın bir geçmişi var islamiyet kurulana kadar. Daha ne köklüsünden bahsediyorsun ki? O alıntı yaptığın sözden de cehalet akıyor bu arada.

  Ne diyeyim şimdi sana? Köklü bir din değil tabii ki. Her şey tarihi geçmişte değil. Şimdi birileri çıksa ben Türkçe konuşan Gök Tengri'ye inanıyorum. Kımız falan içiyorum. Nah islamiyetten bile eski dese ne diyebilirim ona. Senin de sevgili dinin zamanla yok olacaktır. Nedeni benlik bir konu da değil. Dünyada kaç kişi inanıyor bu dine? Vikipedi de 250.000 diyor. Zamanla yok olacağını tahmin etmek zor değil. Mimari yapılardan tut, tarihteki kişiliklere, eğitim kurumlarına, yazılan kitaplara kadar her şeyi kapsar bir dinin köklü olması meselesi.

  Sen Sadi'ye cahil diyebilecek adam değilsin ben de sana inancından dolayı laf söylemem. Ne demek istediğimi anlatabilmişimdir umarım.

 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  asiminnesli
  asiminnesli's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Mart/2010
  Erkek
  OttomanSlap bunu yazdı

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Dubravnica_Muharebesi

  ploşnik falan var, sözde osmanlı hiç yenilmemişti. taraflı tarihçilik yapıyolar. 

  nasıl osamnlı hiç yenilmedi kiç söyledi bunu osmanlının 3 kere donanması yakıldı kaç kere de savaş kaybetmiştir kim bilir 


  I am Jack's inflamed sense of rejection
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Ern3st
  Ern3st's avatar
  Kayıt Tarihi: 13/Aralık/2009
  Erkek

  @opensource2009

  Ben islamiyete kadar diyorum sen şimdi ki nüfustan bahsediyorsun.  İslamiyet kurulmadan önce hindistan'a kadar ulaşmış ve Pers İmparatorluğunun resmi dininden söz ediyorum. Neyse konu fazla dağıldı. 


  kahrolsun bağzı şeyler
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Tekken'deki Eddy
  Prometheus
  Prometheus's avatar
  Kayıt Tarihi: 25/Aralık/2002
  Homo

  bunları tespit etmek için gerçek manada te şans, birçok kaynaktan okuyarak belgeli karşılaştırma yapmak. mesela talas savaşı ile ilgili 3 tarafın da kayıtlarına bakılmalı. hatta 4 taraf. çünkü araplar tarafında da çinliler tarafında da türkler vardı. şimdi araplarla birlik olup çinlileri yendik diyenler eğer savaş çinliler lehine bitmiş olsaydı rahatlıkla çinlilerle birlik olup arapları yendik diyecekti. dolayısıyla iyice kavramak için araplar, çinliler, arapların yanındaki türkler ce çinlilerin yanındaki türklerin kayıtlartına bakılmalı.

  sadece kendi tarihimizde bile tarih, osmanoğulları ağzıyla yazılmıştır. anadoludaki diğer beylikler ne oldu peki? osmanoğulları küçücük nüfusuyla diğerlerini yok edip kendileri üreyecek değil ya. nerden baksanız osmanlının tarihi türk değil osmanoğulları tarihidir daha çok. 

  demek istediğim her açıdan bakmalı, karşı tarafların kayıtlarından incelemeliyiz.

  tabi sıradan insanalr olarak ne tarihi arşivlere erişimimiz var ne de böyle bi çaba verecek zaman ve isteğimiz. 

  hal böyle olunca da elin cemaatçisi gelip Atatürk böyleydi diyor milyonlarca kişi ona inanıyor. elin yobazı gelip türk dini islamla çok benziyordu ondan hemen aşina olduk diyor milyonlarca kişi ona inanıyor. mecburen tabi.

  bana kalırsa tarihi yorumlamada en büyük yardımcı, belgeler değil mantıksal çıkarımlardır. 


  ________ inspired by love and guided by knowledge _______
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Thelordmax
  Thelordmax's avatar
  Kayıt Tarihi: 23/Ağustos/2005
  Erkek

  "Türkler anadoluya göç etmiştir" efsanesi. Anadolunun havasından olsa gerek, buraya gelen çekik gözlü türkler, pos bıyıklı koca gözlü beyaz tenli oluverdiler. Ama moğolistan kırgızistan türkmenistan gibi ülkelerin havasından dolayı oralarda etkilenmemişlerdir.

 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  opensource2009
  opensource2009's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Aralık/2008
  Erkek
  Ern3st bunu yazdı

  @opensource2009

  Ben islamiyete kadar diyorum sen şimdi ki nüfustan bahsediyorsun.  İslamiyet kurulmadan önce hindistan'a kadar ulaşmış ve Pers İmparatorluğunun resmi dininden söz ediyorum. Neyse konu fazla dağıldı. 

  Ben de diyorum ki bu bir süreç. Zamanında idare eden dinler zamanla beklentileri karşılayamamış duruma gelmiş olabilirler. Kendilerinden daha sistemli bir dinle karşılaştıklarında terkedilirler. Dünden bugüne değişim oluyor.  Pers imparatorluğu da inancı da değişti günümüzde değil mi? Bir dinin Hindistan'a kadar yayılması bir şey ifade etmiyor, Hindistan'a kadar yayılan çok din var.

 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  cran_s
  cran_s's avatar
  Kayıt Tarihi: 16/Haziran/2006
  Erkek
  Thelordmax bunu yazdı

  "Türkler anadoluya göç etmiştir" efsanesi. Anadolunun havasından olsa gerek, buraya gelen çekik gözlü türkler, pos bıyıklı koca gözlü beyaz tenli oluverdiler. Ama moğolistan kırgızistan türkmenistan gibi ülkelerin havasından dolayı oralarda etkilenmemişlerdir.

  o dediğin havadan sudan değilde yerel halklarla melezleşmekden oluyor tükmenistanın havasından dolayı oradakiler etkilenmemiş ama  ırak/suriye türkmenleride araplara benzer , gagavuzların slavlara benzemeside bu sebepdendir zaten türk dediğin olay ırk olayı olmadığından tipde bir homojenlik olmasıda gerekmez 

  türk halklarının yerel müzikleriyle ,efsaneleriyle vs ile ilgilenirsen kültürel homojenliğide görürsün anadoluya göçenlerin ardından ağıt yakan  kazak ,özbek vs ozanlarıda görürsün

  kaldıki senin efsane dediğin göç olayı seyrek olmakla beraber türkistan devletlerinin bağımsızlığına kadar devam etmiş   1980lerde  gelen en son kafile van pamir bölgesine yerleştirilmişdir 

 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ltcelik
  ltcelik's avatar
  Kayıt Tarihi: 11/Mayıs/2007
  Erkek
  Allura bunu yazdı
  HannibALgan bunu yazdı

  Türklerin isteyerek güle oynaya müslüman olmasından daha büyük bir tarihsel yalan bilmiyorum açıkçası...

  das

   aynen.. araplar çok kanımızı dökmüşler..

   


  Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  neyzen
  giriftzen
  giriftzen's avatar
  Kayıt Tarihi: 09/Aralık/2009
  Erkek

  yanlı tarih, taraflı tarih diyorsunuz... olmaması söz konusu bile değil, burada zihin devreye giriyor... tenkit ve analiz her problemin üstesinden geliyor...

   


  fuck the system!
Toplam Hit: 8254 Toplam Mesaj: 72