Çarpıtılan Tarih Olayları

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

açıklaması sağlam olacak kaynaklarıyla vs dedğin gibi çünkü konuyuy biraz muallakta bırakırsa okunurluğu azalır asparagas haber sitelrinden öteye gitmez ayrıca mail'den ziyade konu yorumlarındaki tartışmalar bile site sahibinin işine gelir bilirsin

dediğin gibi tarih bölümü okuyanlar için yapılabilecek güzel bir proje

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    metalati
    metalati's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Hacılar bu harf inkilabindan başta yobaz arkadaşlar olmak üzere çok kişi şikayetçi =)

Beyler atatürk bu inkılabı arapça zor diye yapmıyor okullarda yanlış anlatıldığı gibi.

Atatürk medeniyet seviyesine erişmiş ülkelerin kullandığı alfabe diye buna geçiyor. O dönem arapçada doğru düzgün teknik yada bilimsel döküman bulamayacağınız gibi bugün bile arap ülkelerinde dünya yuvarlakmı onun tartışması yapılan TV programlarına sıkça rastlayabilirsiniz.

Bu sayede birçoğunuz genç yaşta elinize klavye alıp yabancı sitelerde birçok yazıyı iyi ingilizceniz olmadan da anlayabiliyorsunuz. (Ve tabiki medeni ülkelerin dili olan ingilizceyi de kolayca öğreniyorsunuz)

Tabi arapça windows da kullanabilirdiniz belki ama bugünkü japonca siteler size ne ifade ediyorsa birçok site de size onu ifade ederdi. Elbette isteseniz bu alfabeyi ayrıca öğrenirdiniz fakat hem milyonlarca kişi için 1 er senelik ömür kaybı hemde zaten bu adamların dilindeki eserleri okumanın önemini anlayacak kafa yapısına biraz zor ulaşırdınız.

Fakat bu söylediğimi o zamanın şartları ile düşünmeniz gerkiyor. Bugün çin ilerledi diye çin alfabesini kullanmak elbette ki abzürt fakat o zaman zaten taş çatlasın 10 tane gazete var memlekette, okuma yazma %10 falan ve neredeyse hiç arapça faydalı içerik yok.

Eğer arapça kullanılıyor olsa muhtemelen ben kendimi iyi bir teknik adam olarak yetiştiremezdim. Örneğin bırak Visual studionun arapçasını, türkçesini bile kullandığımı düşünmek istemiyorum.

1 gecede %10 luk kısım cahil 

http://tr.wikipedia.org/wiki/Harf_Devrimi

Milli bir seferberlik olarak benimsenen ve olağanüstü bir ısrarla sürdürülen okuryazarlık kampanyasına rağmen, 1927-35 arasında yeni okuma-yazma öğrenenler resmi rakamlara göre Türkiye nüfusunun sadece % 10.3'ünü (1927'de okuryazar olmayan nüfusun % 11.2'sini) bulmuştur. Oysa, örneğin 1960-70 yılları arasında okuryazar sayısındaki artış, toplam nüfusun %27.2'si ve 1960'ta okuryazar olmayan nüfusun %40.1'idir. Bu rakamlar, okuryazarlık artışında belirleyici olan etkenin harf devrimi olmadığını düşündürmektedir. Harf devrimini izleyen yıllarda gazete satışlarında görülen ve yaklaşık yirmi yıl boyunca telafi edilemeyen düşüş ise, harf devriminin, okuryazarlık oranını artırmak şöyle dursun, azaltmış olabileceği olasılığını akla getirmektedir.[12]

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Haci zaten okuryazarligi arttirmak icin yaptigini yada arapcanin cok daha zor oldugunu soylemedim

Ayrica o yuzdeleri her cumlede farkli sey uzerinden vermis, kucuk gostermek istedigini toplam nufustan, buyuk gostermek istedigini okuryazar olmayan nufuza gore vermis. Resmen kafa karistirmaya calisiyor. Azalttirmis olabilme olasiligini akla getirmek ne demek lan :) oyle kaynak mi olur

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    metalati
    metalati's avatar
    Erkek

bir gecede değilde bir senede olabilirdi harf devrimi bence böylelikle okuma yazma bilen kesimide kaybetmiş olmazdı

eğer araştırdıysan yasa çıktıktan sonra osmanlıca yasaklanıyor tamamen gazeteler vs bütün kurumlarda böyle olması ülkeyi gerçekten 20 seneye yakın geri götürmüş olabilir

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

Bence bu senim adın mustafa benim adım mustafa bundan sonra senin adın mustafa kemal olsun muhabbeti yalan bence. Öğrenci sınıfında hocasına adıyla hitap etmeyeceği için isim karışıklığıda olmayacak. Bundan dolayı yeni isim gereksinimide olmyacak. :/

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Bu arada yazari arastirdm tahmin ettigim gibi agir tarafli yazar, son paragrafina ilistirmisler wikinin ;)

Aslini bilmiorum ama o kemal ismi takilma olayi banada biraz fake gelmistir

HolyOne tarafından 05/Eki/12 01:56 tarihinde düzenlenmiştir

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cran_s
    cran_s's avatar
    Erkek

Türkolog Kazım Mirşan tarafından Göktürk devletinin yalan olduğu söylenir bu iddiası orhun yazıtlarının yanlış okunduğu iddiasından çıkar  

bilindiği gibi orhun yazıtlarını Danimarkalı ve Rus Türkologlar tercüme etmişdi

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    opensource2009
    opensource2009's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Haci zaten okuryazarligi arttirmak icin yaptigini yada arapcanin cok daha zor oldugunu soylemedim

Ayrica o yuzdeleri her cumlede farkli sey uzerinden vermis, kucuk gostermek istedigini toplam nufustan, buyuk gostermek istedigini okuryazar olmayan nufuza gore vermis. Resmen kafa karistirmaya calisiyor. Azalttirmis olabilme olasiligini akla getirmek ne demek lan :) oyle kaynak mi olur

Okuma yazma meselesi çokta önemli değil bana kalırsa. Osmanlıya İbrahim Müteferrika matbaayı getirdiğinde tutulmuyor. Halk okumuyor, talep etmiyor. III. Selim zamanında Fransa'dan Baron De Tott Humbaracı Ocağını kurmak için getiriliyor. Bu ocağa/okula asker alımı yapacak bir ön eleme ile. Halk toplanıyor ve Baron De Tott bunlara "Bir üçgenin iç açıları toplamı nedir?" diye sorduğunda kimse cevap veremiyor. Birisi çıkıyor "Üçgenin büyüklüğüne göre değişir" gibisinden bir cevap veriyor. Baron De Tott'un anılarında yazar bu. Hangi okur yazarlık seviyesinden bahsediyorsunuz siz? III. Selim'den bahsediyorum size. III. Selim - II. Mahmut. II. Mahmut ölünce zaten Mustafa Reşit Paşa Tanzimatı ilan ettiriyor.

Bence sorun alfabe ile ilgili değil. Rusya'da zamanında alfabesini değiştirmeyi tartışmış. Dostoyevski'nin Cinler kitabında rastlamıştım. Bence dil devriminin kazandırdıkları da oldu kaybettirdikleri de. Cemil Meriç dil devrimiyle (harf inkılabı) ilgili "Bir gecede kütüphanelerimiz tuğla yığınına dönüştürüldü." der. Kısmen katılmamak mümkün değil.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HuwelAsK
    HuwelAsK's avatar
    Erkek
    angels_demos bunu yazdı
    aliyk bunu yazdı

Yaşayan tarih üstadından dinliyelim

.......

bu adamın bir kaç sözünü alıntı yapayım nasıl biri olduğuna siz karar verin.

"bu resim dünyanın en müsabasır rejimidir","kapütasyonu alkışlıyorum","çankayadaki harem..","muhammet hicm ettiği için adam öldürmüştür" vs.

her fırsatta osmanlıyı aklamaya (kardeş cinayetleri bile güzeldir hoştur caizdir der kendileri) Cumhuriyeti karalar, Atatürk'e olabildiğince laf söylerken fetullah gülen'e, said nursi'ye övgüler düzer. (sonra gülenle bir kavgası olmuştu sanırım) Karşısındakini zerre dinlemez sadece konuşur. 

ayrıca kendinin Türkiye Cumhuriyetine bir kini var. kendide söylüyor zaten.

Açıkcası kendisine güvenemiyorum.

Adamın 8 konferansta açıklama getirdiği tek bir konuya sen 2 kelimeyle cevap verip "yaaaaaa gördünüz mü..." diyorsun.Slogan atarak bir yere varılmaz.

Ayrıca Kadir Mısıroğlunun savundukları bugüne kadar öğretilenlere tam tezat ve bir adamın da çıkıp doğru düzgün cevap verebildiğini görmedim.Kardeş Katli mevzusu için toplam 10-15 saatlik konferansı var.Açıkçası da bu konuda söyledikleri hiç de mantıksız veya çelişkili görünmüyor.

Wordpressten tiksiniyorum
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cran_s
    cran_s's avatar
    Erkek

harf devrimindeki ana amaç sovyet idaresindeki Türk halklarıyla aynı alfabeye geçmekdi Baküde 1926 yılında yapılan toplantıda  alınmışdır bu karar ve hemen Türkçe Latin alfabesi adı altında çalışmalar başlamışdır  başka bir değişle 1928 in bir gecesinde alınan bir karar değil

ortak alfabe olarak latin alfabesinin seçilmesinin amacıdır bilime ve avrupaya yakın olmak evet ancak harf devrimindeki ana amaç Türk dünyasını birleştirmekdi Baküdeki toplantıda başka bir alfabede karar kılınsaydı o alfabeye geçilecekdi ancak mantıklı olan tercih yapılmış

1940lı yıllara kadar diğer Türk cumhuriyetleride Türkçe Latin alfabesini kullandılar ancak sovyetler birliğide tehlikenin farkındaydı ve kiril alfabesine geçildi

1926da alınan kararın 1992 de Ankarada tekrarlanmasına rağmen günümüzde Azerbaycan Türkiye ve Kıbrıs Türk cumhuriyeti Türkçe Latin Alfabesini kullanırken  Tataristanında Türkçe latin alfabesine geçme çalışmaları var ancak  Rusya federasyonu kanunları buna izin vermiyor

Kırgızistan ve Kazakistanın gelecek dönemde taahütü verirken Türkmenistan ve Özbekistan bu alfabeye soğuk bakıyorlar  

bunları söylememdeki amaç 1926 da atılan büyük adımlar bugün küçük adımlarlada olsa takip ediliyor

Toplam Hit: 8381 Toplam Mesaj: 72