/Dev/Mapper/Cos-Root %100 Dolu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Sunucuda gitlab çalışmıyordu. "java.io.IOException: No space left on device" Hatası veriyordu. Biraz araştırdım ve "df -H" ile aşağıdaki çıktıyı elde ettim. /dev/mapper/cos-root %100 disk kullanıyor gözüküyor. Ama nasıl temizleyeceğimi çözemedim. Sunucu 1 senedir filan sorunsuz çalışıyordu. Sunucu'da centos 7 kurulu. Nasıl temizleyebilirz bu 

[root@vmi97322 /]# df -H

Filesystem            Size  Used Avail Use% Mounted on

/dev/mapper/cos-root  536G  536G   21k 100% /

devtmpfs              3.1G     0  3.1G   0% /dev

tmpfs                 3.1G  4.1k  3.1G   1% /dev/shm

tmpfs                 3.1G  8.7M  3.1G   1% /run

tmpfs                 3.1G     0  3.1G   0% /sys/fs/cgroup

/dev/sda1             1.1G  163M  818M  17% /boot

tmpfs                 609M     0  609M   0% /run/user/0

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PcK0
    PcK0's avatar
    Erkek

Gitlab ile değil fakat centos 7 ile bizde benzer bir sıkıntı yaşamıştık. Bizim problemimiz bütün sistemdeki varolan dosyaların toplamı 50gb olmasına rağmen diskin bölümü "%100 kullanımda ve yazılabilir alan yok" olarak gösteriyordu. Bunun sebebi adam akıllı dosya işlemleri yapmayan yazılımlardan kaynaklanıyordu. Bir yazılım, bir dosya için reserve yapıyor fakat sonrasında dosyayı yazmıyor ve bu rezervasyonu geri bırakmıyordu. Geri bırakmayınca diskte aslında yazılmamış dosyalar olsa bile boş alan yok olarak gözüküyordu. En hızlı çözüm server'ı resetlemek oluyordu. Sistem yeniden başladığında tüm disk alanı rezervasyonları iptal olduğu için boş alan ortaya çıkıyordu. Sizdede böyle ise hızlıca sunucuyu yeniden başlatarak durumu geçici olarak çözebilirsin.

Tam çözüm olarak bu rezervasyon işlemini diskin en fazla %80'i için yapılabilir hale getirmiştim. Fakat şu an hangi komutları kullandığımı hatırlamıyorum. Eğer yeniden başlatma ile çözüldüyse internette arayabilirsin.

Reset ile çözüm oluşmazsa gereksiz olduğuna karar verdiğin dosyaları elle silerek bir çözüme kavuşturabilirsin. Androiddeki clean master tarzı serverlarda kullanabileceğimiz bir yazılım var mı bilmiyorum. Varsa biri benide aydınlatsın.

Sadece bi imza..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    PcK0 bunu yazdı

Gitlab ile değil fakat centos 7 ile bizde benzer bir sıkıntı yaşamıştık. Bizim problemimiz bütün sistemdeki varolan dosyaların toplamı 50gb olmasına rağmen diskin bölümü "%100 kullanımda ve yazılabilir alan yok" olarak gösteriyordu. Bunun sebebi adam akıllı dosya işlemleri yapmayan yazılımlardan kaynaklanıyordu. Bir yazılım, bir dosya için reserve yapıyor fakat sonrasında dosyayı yazmıyor ve bu rezervasyonu geri bırakmıyordu. Geri bırakmayınca diskte aslında yazılmamış dosyalar olsa bile boş alan yok olarak gözüküyordu. En hızlı çözüm server'ı resetlemek oluyordu. Sistem yeniden başladığında tüm disk alanı rezervasyonları iptal olduğu için boş alan ortaya çıkıyordu. Sizdede böyle ise hızlıca sunucuyu yeniden başlatarak durumu geçici olarak çözebilirsin.

Tam çözüm olarak bu rezervasyon işlemini diskin en fazla %80'i için yapılabilir hale getirmiştim. Fakat şu an hangi komutları kullandığımı hatırlamıyorum. Eğer yeniden başlatma ile çözüldüyse internette arayabilirsin.

Reset ile çözüm oluşmazsa gereksiz olduğuna karar verdiğin dosyaları elle silerek bir çözüme kavuşturabilirsin. Androiddeki clean master tarzı serverlarda kullanabileceğimiz bir yazılım var mı bilmiyorum. Varsa biri benide aydınlatsın.

aynen hocam dediğin gibi gitlab'dan değilmiş. biraz temizlik yaptım log dosyalarında filan %1 yer açıldı. sunucuyu restart etmiştim düzelmemişti şimdi tekrar restart ediyorum. sürekli "/" dolu diyor ancak içindeki klasörlerde neler var neler yok nerde birikmiş bu kadar dosya bir türlü bilemedim. 1kb'lık milyonlarca dosya filan var galiba çünkü 100 mb dan büyük dosyaları listelet filan dedim ancak elle tutulur birşey çıkmadı. şimdi bi tekrar restart ettim. sunucuda yer olmadığı için hiçbirşey de kurulmuyor amq. kilit olduk kaldık sikeyim.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek

https://askubuntu.com/questions/296172/dev-mapper-full

Bu çözmedi mi 

Si vis pacem para bellum.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    SinusX bunu yazdı

abi bu adamın sorunu home klasöründe biriken doyalarmış. ben bu şekilde tespit edemedim. tüm klasörde bu işi yapmak gerek.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

valla bir şekilde çözdüm ama hatırlamıyorum. tmp'i filan komple sildiğim, yum cachelerini filan temizlediğim oldu şuanda %3 kullanıma düştü. teşekkürler.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PowerfuL
    PowerfuL's avatar
    Erkek

Merhaba,

find / -type f -size +100M -exec ls -lh {} \; | awk '{ print $5 ": " $9 }' bu komutu kullanıp 100 mb üzerindeki dosyaları listeleyebilirsin. Error log gibi birşey fazla log basmış olabilir. Bu şekilde çok rahat bulabilirsin. Listelemesi, diskin performansına göre uzun sürebilir.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CanKirca
    CanKirca's avatar
    Erkek

mysql varsa sunucuda, onun binlog zimbirtisi sunucunun anasini aglatiyor storage bakimindan.

Twitter: @CanKirca
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ★★★★
    Genki
    Genki's avatar
    Erkek

du -sh /* | sort -h

bu komutun çıktısı ne veriyor hocam bakarmısın ?

Birde df -ih yapıp çıktısını atar mısın

Genki tarafından 08/Eki/18 04:27 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ★★★★
    Genki
    Genki's avatar
    Erkek

Naptın hacı çözebildin mi ?

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

valla dediğim gibi canıma tak etti brute force dan dur birşeyler sildim. sonra gittim tmp klasörünü komple uçurdum restart filan ettim sunucuyu ve normal kullanıma döndü. 

Toplam Hit: 1488 Toplam Mesaj: 11
linux centos