Elektronikçilere Bir Kaç Soru

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

Müritler herkese merhabalar.

Elektronikle amatör olarak ilgileniyorum bir kaç noktada yardıma ihtiyacım var;

1- https://www.instagram.com/p/Cc3nNKdLV5F/ 

ve

https://www.instagram.com/p/Cdbd2qJrQ-B/

videolarındaki lehimin temizlenmesi için sıkılan sıvıların ismi nedir?

birisi su gibi diğeri krem kıvamında, amacım ince küçük lehimleri bu şekilde yapabilmek. Havya ucu biraz kalın olduğu için minik lehimleri yapamıyorum.

2- Eski telefon bataryasının içini değiştirmek istiyorum,

eski batarya Ni-Mh 3.6 volt 850 mAH. Bu türde bataryam olmadığı için yerine Li-iON 3.7 volt 700 mAH batarya koysam nasıl olur? 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    joe_black bunu yazdı

Müritler herkese merhabalar.

Elektronikle amatör olarak ilgileniyorum bir kaç noktada yardıma ihtiyacım var;

merhaba

genelde flax ve tiner kullanıyoruz, bataryayı mümkünse aynı voltaj değerinde kullanman lazım bir de eski cihaz li-on'u tam verimle yönetemeyeceğinden tavsiyem eski tip batarya kullanman olacak güvenlik bakımından

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tuncaxxz
    tuncaxxz's avatar
    Erkek

liquid flux - sıvı flax. lehimi temizlemek için flax + "solder wick" kullanıyor hocam. 

İnce uç takamıyorsan yada elinde yoksa şöyle bir şey ile minik lehimleri yapabilirsin. 

tuncaxxz tarafından 17/May/22 01:07 tarihinde düzenlenmiştir

punto cero
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mrkps
    mrkps's avatar
    Erkek
    joe_black bunu yazdı

2- Eski telefon bataryasının içini değiştirmek istiyorum,

eski batarya Ni-Mh 3.6 volt 850 mAH. Bu türde bataryam olmadığı için yerine Li-iON 3.7 volt 700 mAH batarya koysam nasıl olur? 

bildiğim kadarıyla voltaj aynı olmalı yoksa sıkıntı yaşarsın. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Farklı tip bataryaların farklı şarj gerilimleri var, gereğinden fazla verirsen patlatırsın

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TurkForces
    TurkForces's avatar
    Erkek

lehimi daha rahat sökmek için flax lehimden sonra temizlik için tiner veya izopropil alkol.

Digital Marketing Manager / Health Tourism
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

3.6 x 850 = 3060 mWh

3.7 x 700 = 2590 mWh

Cikisinda yeterli guc olmadigi icin ya telefon hic calismayacaktir, ya da bazi uygulamalar, islemler calismayacaktir. Ornegin varsa flashlight buyuk ihtimal calismaz.

Aslinda asil problem, icindeki kimyasallarin farkli olmasi. Ikisi de farkli cihazlar icin design edilmis ama bence deneyebilirsin. Denersen, sonucunu buraya yazarsan sevinirim :)

All I need is a possibility.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    mizahi bunu yazdı

3.6 x 850 = 3060 mWh

3.7 x 700 = 2590 mWh

Cikisinda yeterli guc olmadigi icin ya telefon hic calismayacaktir, ya da bazi uygulamalar, islemler calismayacaktir. Ornegin varsa flashlight buyuk ihtimal calismaz.

Aslinda asil problem, icindeki kimyasallarin farkli olmasi. Ikisi de farkli cihazlar icin design edilmis ama bence deneyebilirsin. Denersen, sonucunu buraya yazarsan sevinirim :)

adamın bataryası patlarsa sonucunu değil sana ettiği küfürleri yazabilir hocam bence :D

eski cihaz en en iyi ihtimalle eski batarya kadar lionu doldurur boşaltır ama bunu bile yapmayacaktır bence

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

Cevaplar için teşekkürler.

Bataryanın içinde kontrol devresi falan var. Ben devreden sonraki kısma bağlantı yapacağım. İçini alacağım bataryanın da kontrol devresi var, kontrol devresi HARİÇ olarak sadece aşağıdaki gri kısımdaki + ve - yazan yere lehimleme yapacağım. Bu şekilde Ni-Mh olan kısma Li-ON değiştirmem sorun olur mu acaba? voltaj ve mAH değerlerinin aynısı olan batarya da bulurum o sorun değil ama NİMH yerine LİON koyabilir miyim asıl sorunum bu?

https://ibb.co/7b50Y5r

https://ibb.co/bgvx48m

@yalinyanliz @TurkForces hocam temizledikten sonra o krem gibi sıvıyı sürüp ısıtınca lehimler otomatikman kendi kendine lehim yapılacak yerine üzerine geliyor. Bu sıvı mı flax acaba?

@tuncaxxz hocam minik lehimden kastım şu hani 1 2 nokta olsa bu attığım gibi yapsam işini çözer lakin mesela ekran flexini anakarta bağlıcam milimetrik yakınlıkta 30 40 tane pin var. onları tek tak yapasıya belim boynum tutulur :D videolarda sizlerin dediğine göre flaxı sıkınca otomatik oluyor gibi. Bakalım temin edip deneyeceğim.

@HolyOne yüce şeyhim karizmanın altında ezilerek yazıyorum... Samsung bir telefona daha önce deneme yaptım tabi acemilik ne voltaj ne amper ne batarya tipine bakmamıştım. Cihaz şarja takınca kendi kendine sürekli açılıp kapanıyordu. henüz 2 3 kere batarya patlattım inşallah bu patlamaz :) teşekkürler uyarın için.

joe_black tarafından 18/May/22 01:18 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek
    mizahi bunu yazdı

3.6 x 850 = 3060 mWh

3.7 x 700 = 2590 mWh

Samsunga acemilikten dolayı yaptıydım hocam. Patlamadı. Sadece şarja takınca kendi kendine sürekli açılıp kapanıyordu.Fakat ilginç bir şekilde açılıp kapandıkça şarj oluyordu :D

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeepInside
    DeepInside's avatar
    Erkek

Kart üzerinde birden fazla lehim noktasına işlem yapabilmek için lehim havyası değil sıcak hava istasyonu gereklidir... Tıpkı fön makinesi gibi düşün. Toplu halde birden fazla lehim noktasının eriyeceği sıcaklıkta gezdire gezdire sakin sakin uygulanır. Flux yani o krem gibi olan burada devreye girer. Selülozik tiner ise Elektrik akımını iletme özelliği olmadığı için ve hemen uçup kuruma özelliğinden ötürürü kart üzerine bir fırça vs vasıtası ile temizlik amacı ile uygulanabilir. 

DeepInside tarafından 18/May/22 05:56 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 2354 Toplam Mesaj: 22
elektronik devre batarya lehim