Hangi Linux Dağıtımı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Selam gençler. 

1 yıla yakındır Nuh nebi kadar eski bilgisayarımda Linux dağıtımlarını kullanıyorum. Aldığımda üzerinde Windows 7 vardı. Zamanla kasmaya başladı. Önce MXP ile formatlayıp XP kurdum. Bir süre böyle iyiydi. Ancak XP ile de sorunlar yaşamaya başlayınca kendime başka çözümler aradım.

Linux dağıtımlarının içinden ilk Ubuntu ile tanıştım. İnternetten fotoğraflara bakarak http://www.pendrivelinux.com/ sitesi üzerinden kendime Linux USB hazırladım. Ubuntu'nun iso kalbını USB belleğime yazdırıp bilgisayarıma Ubuntu'yu kurdum. Ancak Windows'tan bir anda Linux'e dönünce insan büyük bir şaşkınlık yaşıyor. 

Daha sonraları sırası ile Linux Mint, Ubuntu, Pardus, Fedora ve Xubuntu denedim.

Artık denemekten beyin amcıklaması geçirmiş vaziyetteyim. 

Stabil olarak hangi Linux dağıtımını seçmek gerektiğini bilemedim. 

Not: Cinnamon masaüstünü kullanmak daha bir kolay geldi. O yüzden seçeceğim dağıtımın da Cinnamon masaüstü olursa tadından yenmez. Bu arada bilgisayarın donanımsal bilgileri Commodore 64 ile yaşıt sayılır.

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whoobay
    whoobay's avatar
    Erkek

Geçenlerde elementary os ile tanıştım. Ubuntu altyapısını kullanıyor. Kurdum şimdi iki bilgisayarımda severek kullanıyorum. Tavsiye olur.

Herşey kolaydır, bazen değil işte ∆
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baracuda81
    baracuda81's avatar
    Erkek

Linux mint cinnamon iyidir. Lubuntu düşük sistemlerde iyi performans veriyor ama masaüstü lxde.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

whoobay@ Bu elemantry'nin Cinnamon masa üstünü destekleyip desteklemediği hususunda bilgin var mı?

baracuda81@ Şuan zaten Linux Mint Cinnamon kurulu. Bilgisayarımda şahsi bir dosyam yok (Mail.ru sağolsun) o yüzden hatunlar sıkıldıkca nasıl saç değiştiriyorsa bende OS değiştiriyorum sanırım :)

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Onlarca distro denedim. Pek çoğu da Debian ve Ubuntu tabanlıydı. Dün ilk defa Arch Linux tabanından olan Manjaro'yu test ettim. Performansı beni fazlasıyla etkiledi.

2 gb ram'e sahip, 2 çekirdek eski bir işlemciye sahip bilgisayarımda aynı anda firefox'ta facebook, youtube'dan video, twitch'den canlı yayın açık vaziyette, vlc player ile 1080p (ripsiz) film oynarken, altta libreoffice writer ve ufak birkaç zamazingo yazılım aktifken maksimum %63 ram kullanımı gördüm.

Oldukça hızlı. Sanırım bu keramet Arch tabanından gelmekte. Ram üzerinde çalışan puppylinux benzeri bir hızı görünce şaşırdım.

Hazır yazılım seçimleri çok iyiydi. Firefox, Thunderbird, Libreoffice, VLC, Steam gibi yazılımlar kurulu geliyor. Firefox için flash playeri dahi kurup ayarlamışlar. Son kullanıcı kurulumu yaptıktan sonra hiçbir ayar yapmaya ihtiyaç duymaz.

Rolling release özelliği sayesinde altyapıda değişim oldu mu doğrudan güncelleyebiliyorsun. Tekrardan yeni sürümü indirip kurmak gerekmiyor.

http://manjaro-tr.org/

Ben xfce sürümünü test ettim.

Üşenmesem doğrudan Arch kurarım da kurulum safhasındaki ayar süreci gözümü korkutmuyor değil.

Austen tarafından 20/Nis/15 10:08 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mugen
    mugen's avatar
    Erkek
    whoobay bunu yazdı

Geçenlerde elementary os ile tanıştım. Ubuntu altyapısını kullanıyor. Kurdum şimdi iki bilgisayarımda severek kullanıyorum. Tavsiye olur.

+1 Ailecek kullanıyoruz. Freya adında yeni bir kararlı sürüm yayınladılar ve açıkçası performanstan çok memnunum bir önceki sürüm lunada bulunan eksiklikleri ve hataları rahatsız etmeyecek seviyeye getirmeyi başarmışlar.

O mahiler ki derya içredir deryayı bilmezler.. .
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo

Mesajım bulunsun. @Austen hocam Manjora 'dan bir ss atar mısın? Arayüzünü merak ettim.

edit: cinnamon varmış zannedersem.  hiç sevemedim cinnamon u. Eos 'un arayüzü sağlam da işte masaüstü sıkıntı. Gerçi alışınca aklına bile gelmiyor. Stabil paketle eskisinden daha da tatlı oldu şimdi.

1049 tarafından 20/Nis/15 10:38 tarihinde düzenlenmiştir

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Austen bunu yazdı

Onlarca distro denedim. Pek çoğu da Debian ve Ubuntu tabanlıydı. Dün ilk defa Arch Linux tabanından olan Manjaro'yu test ettim. Performansı beni fazlasıyla etkiledi.

2 gb ram'e sahip, 2 çekirdek eski bir işlemciye sahip bilgisayarımda aynı anda firefox'ta facebook, youtube'dan video, twitch'den canlı yayın açık vaziyette, vlc player ile 1080p (ripsiz) film oynarken, altta libreoffice writer ve ufak birkaç zamazingo yazılım aktifken maksimum %63 ram kullanımı gördüm.

Oldukça hızlı. Sanırım bu keramet Arch tabanından gelmekte. Ram üzerinde çalışan puppylinux benzeri bir hızı görünce şaşırdım.

Hazır yazılım seçimleri çok iyiydi. Firefox, Thunderbird, Libreoffice, VLC, Steam gibi yazılımlar kurulu geliyor. Firefox için flash playeri dahi kurup ayarlamışlar. Son kullanıcı kurulumu yaptıktan sonra hiçbir ayar yapmaya ihtiyaç duymaz.

Rolling release özelliği sayesinde altyapıda değişim oldu mu doğrudan güncelleyebiliyorsun. Tekrardan yeni sürümü indirip kurmak gerekmiyor.

http://manjaro-tr.org/

Ben xfce sürümünü test ettim.

Üşenmesem doğrudan Arch kurarım da kurulum safhasındaki ayar süreci gözümü korkutmuyor değil.

Hocam verdiğin linkten iso kalıp dosyasını indiriyorum şuan. İş yerinde ki bilgisayarda sanal bilgisayar oluşturdum orada kurup inceleyeceğim. Verdiğin değerli bilgiler için teşekkürler.

Edit büdüt: Bu arada Manjaro Cinnamon sürümünü indiriyorum

DanLev tarafından 20/Nis/15 10:38 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek
    1049 bunu yazdı

Mesajım bulunsun. @Austen hocam Manjora 'dan bir ss atar mısın? Arayüzünü merak ettim.

edit: cinnamon varmış zannedersem.  hiç sevemedim cinnamon u. Eos 'un arayüzü sağlam da işte masaüstü sıkıntı. Gerçi alışınca aklına bile gelmiyor. Stabil paketle eskisinden daha da tatlı oldu şimdi.

Şu anda o sistemden bağlanmıyorum. Fakat görüntü şöyle;

Tabiki bu sadece xfce'ye bağlı bir durum. Bildiğim kadarıyla Manjaro tüm arayüzleri destekliyor. Kurulumdan sonra istediğini kurabilirsin.

Manjaro-tr'nin anasayfadaki görsellerde sırayla tüm arayüzlere dair görüntü geçiyor.

https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Install_Desktop_Environments

Burada da diğerlerini nasıl kuracağın anlatılıyor.

Austen tarafından 20/Nis/15 11:10 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    calpazhan
    calpazhan's avatar
    Erkek

Hocalar, server yönetimi olarak hangi linux işletim sistemi kullanılır. Kaba taslak araştırdım Centos sistemini öneriyorlar lakin ben hiç linux sistemi kullanmadım zorluğu olur mu? Konuyu baltalamak gibi oldu ama kusruma bakma hocam. 

Hayatım Beni Bile Güldüren Bir Oyuncak...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
    calpazhan bunu yazdı

Hocalar, server yönetimi olarak hangi linux işletim sistemi kullanılır. Kaba taslak araştırdım Centos sistemini öneriyorlar lakin ben hiç linux sistemi kullanmadım zorluğu olur mu? Konuyu baltalamak gibi oldu ama kusruma bakma hocam. 

Andrei'nin kitabı var Centos kitabı bi bak göz gezdir :)

Toplam Hit: 2706 Toplam Mesaj: 21