Java İçin Alan Seçme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WindayS
    WindayS's avatar
    Erkek

Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve bu yaz staj yapmayı düşünüyorum. Staj için bir tanıdıkla konuştum yönelmek istediğim alanı sordu. Okulda ağırlıklı olarak java gördük ve orta seviye java bilgim var diyebilirim. Staj için java dilini kullanabileceğim alanlara baktım ama burdanda fikir almak istedim. Ayrıca staj için kendimi biraz yetersiz görüyorum bu durum beni rahatsız ediyor bu konuda da fikirlerinizi belirtirseniz çok iyi olur?

Yoğ yaw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

https://codingbat.com/java
    https://leetcode.com/explore/

https://projecteuler.net/archives
    Buradaki matematik sorularini cozmek icin kendi kendini kasarken de oldukca iyi java ogrenirsin hoca.
    Muhendislik okudugun icin burayi siddetle tavsiye ederim.

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antichrist
    antichrist's avatar
    Erkek

Orta seviye java bilgisi nedir onu bir açalım öncelikle. Mesela en son hangi konuları öğrendin, java ile neler yaptın?

Firmalarda kaliteli staj yapmak istiyorsan önce firmayı iyi seçmen lazım. Bir de kimse junior java'cıya aktüel bir projede görev vermez. Bu yüzden senin yapman gereken mesela spring framework  ile API yazmayı öğrenmek. Firmalarda iyi kötü en azından iş tutacak halde olursun. 

Uzun vade için de leet code gibi yerlerde algoritma bilgini ve java bilgini geliştirmek hedefin olsun. Kastettiğim dil syntax'i değil. Daha derinlere inip dilin advanced konseptlerini öğrenmek. OOP bilgin yetersizse onu geliştirmek. 

~
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WindayS
    WindayS's avatar
    Erkek
    Antikky bunu yazdı

https://codingbat.com/java
    https://leetcode.com/explore/

https://projecteuler.net/archives
    Buradaki matematik sorularini cozmek icin kendi kendini kasarken de oldukca iyi java ogrenirsin hoca.
    Muhendislik okudugun icin burayi siddetle tavsiye ederim.

Not aldım. leetcode'u biliyordum da, diğerleri hakkında bilgim yoktu. Teşekkür ederim. 

Yoğ yaw
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WindayS
    WindayS's avatar
    Erkek
    antichrist bunu yazdı

Orta seviye java bilgisi nedir onu bir açalım öncelikle. Mesela en son hangi konuları öğrendin, java ile neler yaptın?

Firmalarda kaliteli staj yapmak istiyorsan önce firmayı iyi seçmen lazım. Bir de kimse junior java'cıya aktüel bir projede görev vermez. Bu yüzden senin yapman gereken mesela spring framework  ile API yazmayı öğrenmek. Firmalarda iyi kötü en azından iş tutacak halde olursun. 

Uzun vade için de leet code gibi yerlerde algoritma bilgini ve java bilgini geliştirmek hedefin olsun. Kastettiğim dil syntax'i değil. Daha derinlere inip dilin advanced konseptlerini öğrenmek. OOP bilgin yetersizse onu geliştirmek. 

Peki hocam staj yaptıktan sonra bu yetersizlik hissi kalkacak mı ortadan. Ne yalan söyleyeyim bu durum cesaretimi kırıyor.

Yoğ yaw
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antichrist
    antichrist's avatar
    Erkek
    WindayS bunu yazdı
    antichrist bunu yazdı

Peki hocam staj yaptıktan sonra bu yetersizlik hissi kalkacak mı ortadan. Ne yalan söyleyeyim bu durum cesaretimi kırıyor.

Staja çok anlam yükleme. 20 günlük stajlardan yapacaksan kağıt üstünde yapmış sayılacaksın. Öğretmeye meraklı bir mentörün olmadıktan sonra o 20 gün yalnızca gidip geleceksin. Belki tek satır kod dahi yazmayabilirsin.

Senin amacın kendini geliştirmek olmalı. Oradaki metodolojiyi, aktüel proje için yazılımcıların yaptıklarını, projelerin nasıl yürüdüğünü, bir günü nasıl geçirdiklerini, günün hangi kısmının neye ayrıldığını, bir projenin nasıl ilerlediğini öğrenmek olsun. Stajın en büyük katkısı sana bu olur. Oradan izlenim kazanmaya bak. Yoksa staj sürecinde kimse başına oturup bir şey öğretmeyecek. Şanslıysan neyi araştırman gerektiğini söyleyen bir mentörün olacak. Hata ile karşılaşırsan yanıt alabileceksin. Çoğunlukla bunu bile bulamayacaksın ama.

Bunları şevkini kırmak için söylemiyorum. Ben işe alım için mülakatlar yapan, 10 dan fazla bana bağlı yazılımcısı bir ekip lideriyim. Yeni başlayan arkadaşlarda fark ettiğim genel davranış kalıpları üzerine iki kelam edebilirim. Gerçeklere hazırlıklı olman şevkinin daha fazla kırılmasının önüne geçecek.

Yapman gereken tek şey bir konu belirleyip onda bolca pratik ve proje yapman. Dediğim gibi java üzerinden devam edeceğim diyorsan ilk olarak eğitimlerin içinde boğulma. Bir proje belirle (ama lütfen hesap makinesi, kütüphane otomasyonu falan olmasın) bir altyapı belirle (spring framework gibi) oradan eğitim izleyerek ve uygulayarak başla. Sonra projeni geliştir, bolca hata ile karşılaş ve o hataları kendin çözmeye alış. İnterneti verimli nasıl kullanacağını tecrübe et. Orijinal dökümantasyonları okuma becerisi kazan. Zamanla pratik edindikçe kendi yöntemlerin olacak.  Senin yöntemlerinin sana yetmediğini göreceksin. Best practice'lere geçeceksin. Clean code uygulamaları ve design pattern lar gibi herkesin zamanında karşılaştığı ve çözüm olarak ortak fikir olarak sunduğu kalıpları ve tarzları öğreneceksin. Bunları kavradıktan sonra daha fazlasını istemeye başlayacak ve daha advanced konulara girmek için kendin hevesli olacaksın. Öğrendikçe hevesin artacak. Yetersizlik hissiyatı böyle böyle kendiliğinden azalacak.

Yazılım bir usta çırak mesleğidir. Torna tezgahının başında değil bilgisayar başında olduğunu düşün. Süreç aynı. Ama mentörlük kavramı bilgisayar bilimlerinde bildiğimiz anlamıyla geçerli değil ne yazık ki. Bunun için mentörün internet ve yetkinliğini ispatlamış, paylaşım yapmayı seven insanlar olsun. Onları takip et. Tekrar ediyorum, eğitimlerin içinde boğulma. Binlerce saat bir eğitim izlesen de yapacağın bir basit proje ile çok daha fazla şeyi kısacık sürede öğrenme şansın var. Bu meslekte hamlığı ancak yazdıkça, hata aldıkça atlatabilirsin.

~
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WindayS
    WindayS's avatar
    Erkek
    antichrist bunu yazdı
    WindayS bunu yazdı
    antichrist bunu yazdı

Staja çok anlam yükleme. 20 günlük stajlardan yapacaksan kağıt üstünde yapmış sayılacaksın. Öğretmeye meraklı bir mentörün olmadıktan sonra o 20 gün yalnızca gidip geleceksin. Belki tek satır kod dahi yazmayabilirsin.

Senin amacın kendini geliştirmek olmalı. Oradaki metodolojiyi, aktüel proje için yazılımcıların yaptıklarını, projelerin nasıl yürüdüğünü, bir günü nasıl geçirdiklerini, günün hangi kısmının neye ayrıldığını, bir projenin nasıl ilerlediğini öğrenmek olsun. Stajın en büyük katkısı sana bu olur. Oradan izlenim kazanmaya bak. Yoksa staj sürecinde kimse başına oturup bir şey öğretmeyecek. Şanslıysan neyi araştırman gerektiğini söyleyen bir mentörün olacak. Hata ile karşılaşırsan yanıt alabileceksin. Çoğunlukla bunu bile bulamayacaksın ama.

Bunları şevkini kırmak için söylemiyorum. Ben işe alım için mülakatlar yapan, 10 dan fazla bana bağlı yazılımcısı bir ekip lideriyim. Yeni başlayan arkadaşlarda fark ettiğim genel davranış kalıpları üzerine iki kelam edebilirim. Gerçeklere hazırlıklı olman şevkinin daha fazla kırılmasının önüne geçecek.

Yapman gereken tek şey bir konu belirleyip onda bolca pratik ve proje yapman. Dediğim gibi java üzerinden devam edeceğim diyorsan ilk olarak eğitimlerin içinde boğulma. Bir proje belirle (ama lütfen hesap makinesi, kütüphane otomasyonu falan olmasın) bir altyapı belirle (spring framework gibi) oradan eğitim izleyerek ve uygulayarak başla. Sonra projeni geliştir, bolca hata ile karşılaş ve o hataları kendin çözmeye alış. İnterneti verimli nasıl kullanacağını tecrübe et. Orijinal dökümantasyonları okuma becerisi kazan. Zamanla pratik edindikçe kendi yöntemlerin olacak.  Senin yöntemlerinin sana yetmediğini göreceksin. Best practice'lere geçeceksin. Clean code uygulamaları ve design pattern lar gibi herkesin zamanında karşılaştığı ve çözüm olarak ortak fikir olarak sunduğu kalıpları ve tarzları öğreneceksin. Bunları kavradıktan sonra daha fazlasını istemeye başlayacak ve daha advanced konulara girmek için kendin hevesli olacaksın. Öğrendikçe hevesin artacak. Yetersizlik hissiyatı böyle böyle kendiliğinden azalacak.

Yazılım bir usta çırak mesleğidir. Torna tezgahının başında değil bilgisayar başında olduğunu düşün. Süreç aynı. Ama mentörlük kavramı bilgisayar bilimlerinde bildiğimiz anlamıyla geçerli değil ne yazık ki. Bunun için mentörün internet ve yetkinliğini ispatlamış, paylaşım yapmayı seven insanlar olsun. Onları takip et. Tekrar ediyorum, eğitimlerin içinde boğulma. Binlerce saat bir eğitim izlesen de yapacağın bir basit proje ile çok daha fazla şeyi kısacık sürede öğrenme şansın var. Bu meslekte hamlığı ancak yazdıkça, hata aldıkça atlatabilirsin.

Hocam değerli yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum. Benim için değerli ve çok faydalı. İzleyeceğim yol hakkında fikir sahibi oldum.

Yoğ yaw
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek
    WindayS bunu yazdı

Okulda ağırlıklı olarak java gördük ve orta seviye java bilgim var diyebilirim.

Muhtemelen, bulunduğunu düşündüğün seviyede değilsindir. Neleri bilmediğini bilmediğin için, kendini orta seviye olarak düşünüyor olabilirsin.

https://csystem.org/courses/java-ile-nesne-yonelimli-programlama/ 

https://csystem.org/courses/java-ile-uygulama-gelistirme-i/ 

Sıra ile bu 2 kursa git. Çekincen, kaygın, korkun kalmaz. Özgüvenin gelir. Önce birinci linkteki kursa gitmen gerekiyor. Java ile nesne yönelimli programlama eğitimini bitirdikten sonra kendin uygulama geliştirmeye(spring üzerinde web uygulaması vs.) başla. Aslında uygulama kursu 2.linkteki kurs. Ancak kafanda "Her iki eğitimi de tamamladıktan sonra uygulama geliştirmeye başlarım." gibi bir düşünce olmasın. 1.eğitim bitsin. Kendin uygulama geliştirmeye başla. Sonra 2.eğitim yani uygulama eğitimi açılınca ona git.

Kendine yatırım yaparsan kimseye eyvallahın olmaz. Birilerinin sana yardımcı olmasını beklememelisin. Stajda seninle ilgilenecek olan kişi saçma sapan birisi çıkarsa ne yapacaksın? 

Eğitime git.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Hannibal_King bunu yazdı
    WindayS bunu yazdı

Okulda ağırlıklı olarak java gördük ve orta seviye java bilgim var diyebilirim.

Muhtemelen, bulunduğunu düşündüğün seviyede değilsindir. Neleri bilmediğini bilmediğin için, kendini orta seviye olarak düşünüyor olabilirsin.

https://csystem.org/courses/java-ile-nesne-yonelimli-programlama/ 

https://csystem.org/courses/java-ile-uygulama-gelistirme-i/ 

Sıra ile bu 2 kursa git. Çekincen, kaygın, korkun kalmaz. Özgüvenin gelir. Önce birinci linkteki kursa gitmen gerekiyor. Java ile nesne yönelimli programlama eğitimini bitirdikten sonra kendin uygulama geliştirmeye(spring üzerinde web uygulaması vs.) başla. Aslında uygulama kursu 2.linkteki kurs. Ancak kafanda "Her iki eğitimi de tamamladıktan sonra uygulama geliştirmeye başlarım." gibi bir düşünce olmasın. 1.eğitim bitsin. Kendin uygulama geliştirmeye başla. Sonra 2.eğitim yani uygulama eğitimi açılınca ona git.

Kendine yatırım yaparsan kimseye eyvallahın olmaz. Birilerinin sana yardımcı olmasını beklememelisin. Stajda seninle ilgilenecek olan kişi saçma sapan birisi çıkarsa ne yapacaksın? 

Eğitime git.

Sadece bu 2 egitime degil, c derneginin paran ve zaman gucun oldugu surece egitimlerine katil.

Ve bence hic zaten biliyorum ogrendim ben o dersi verdim vs demeden Ali Vefa hoca`dan programlamaya giris dersi al. 80 saat.

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek
    WindayS bunu yazdı
    antichrist bunu yazdı

Muhtemelen kalkmayacak hocam. Ben 15 yıldır Java yazıyorm, son 13 yılda da bu işi meslek olarak yapıyorum. O yetersizlik hissi benim üzerimden henüz kalkmadı. Bu konuda yalnız olmadığımı da biliyorum.

Sen hiç kaval çaldın mı?
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ran
    ran's avatar
    Erkek

Merhaba! "GPT3"

Bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak staj yapmak, sektördeki deneyimlerinizi artırmak ve kariyerinize yön vermek için harika bir fırsattır. Staj yaparken, öğrenme fırsatlarından yararlanmak ve gerçek dünya deneyimi kazanmak için çalışma arkadaşlarınız ve mentörlerinizle yakın bir ilişki kurmanız önemlidir. Java bilgisi ile staj yapmak, sektörde birçok alanda fırsatlar sunar.

Java, dünya genelinde popüler bir programlama dilidir ve birçok sektörde kullanılmaktadır. Java, güvenilir, hızlı ve platform bağımsızdır, bu nedenle birçok farklı cihazda ve işletim sisteminde kullanılabilir. Java, özellikle büyük ölçekli uygulamalar geliştirme konusunda oldukça etkilidir.

Java kullanarak staj yapabileceğiniz birkaç farklı alan vardır. Bunlardan bazıları:

1. Yazılım Geliştirme: Java, yazılım geliştirme için popüler bir dil olduğundan, bir yazılım geliştirme stajı yapmak, işletmelerdeki ihtiyaçları karşılamak için kullanılan yazılım uygulamalarını geliştirmenin nasıl yapıldığını öğrenmenize yardımcı olabilir. Yazılım geliştirme stajları, özellikle büyük işletmelerde, bankacılık, finans ve sağlık gibi sektörlerde mevcuttur.

2. Veritabanı Yönetimi: Java, veritabanı yönetimi için de kullanılan bir dil olduğundan, bir veritabanı yönetimi stajı yapmak, verileri nasıl toplayacağınızı, depolayacağınızı ve analiz edeceğinizi öğrenmenizi sağlar. Veritabanı yönetimi stajları, özellikle büyük işletmelerde, telekomünikasyon, finans ve enerji gibi sektörlerde mevcuttur.

3. Web Geliştirme: Java, web uygulamaları için kullanılan bir dil olduğundan, bir web geliştirme stajı yapmak, web sitelerinin ve uygulamalarının nasıl oluşturulduğunu öğrenmenize yardımcı olabilir. Web geliştirme stajları, özellikle dijital ajanslar, perakende ve medya gibi sektörlerde mevcuttur.

4. Mobil Uygulama Geliştirme: Java, mobil uygulama geliştirme için de kullanılan bir dil olduğundan, bir mobil uygulama geliştirme stajı yapmak, mobil uygulamaların nasıl oluşturulduğunu öğrenmenize yardımcı olabilir. Mobil uygulama geliştirme stajları, özellikle teknoloji şirketleri ve dijital ajanslar gibi sektörlerde mevcuttur.

Java dilinde orta seviye bilgi sahibi olmanız, staj yapmak için yeterli seviyededir. Staj süresince, öğrenme fırsatlarını maksimum seviyede kullanmak ve yeni beceriler edinmek için çaba sarf etmek önemlidir. Staj süresince, kendinizi yetersiz hissetmeniz normaldir, ancak önemli olan öğrenme isteğinizi korumanız ve karşılaştığınız zorlukların üstesinden gelmek için çaba sarf etmenizdir. Mentorlarınız ve çalışma arkadaşlarınızın desteği ile, staj süresince becerilerinizi geliştirme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Sonuç olarak, staj yapmak, kariyerinize yön vermek için harika bir fırsattır ve Java dilinde orta seviye bilgi sahibi olmanız, farklı sektörlerde staj yapmanız için yeterlidir. Staj süresince öğrenme isteğinizi korumanız ve becerilerinizi geliştirmek için çaba sarf etmeniz önemlidir. Başarılar dilerim!

ran tarafından 11/May/23 14:07 tarihinde düzenlenmiştir

Bilmem kaçıncı galaksiden gelen gama ışınlarına maruz kalmak için Pipimizi açıkta tutup UFO konmasını bekledik
Toplam Hit: 1318 Toplam Mesaj: 11
java staj