Javascript Gelecekte Ne Olur?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Merhabalar herkese,

Araştırma yapıyordum [1] bağlantısına denk geldim de bu konuda müridler ne düşünüyor merak ettim. Bir nevi beyin fırtınası....

JavaScript son yıllarda çok gelişti. PhoneGap, Ionic, Tabris gibi frameworkler ile cep telefonlarına yazılan uygulamalar hergün artıyor. ios, Android için tek platformda işi hallediyorsunuz. NodeJS ile masaüstü uygulamalar bile yazılabiliyor(Atom editörü).  JavaScript ihtiyaç duyulan 10 programın 9 unu kaldırabilir. Belki performansın çok çok önemli olduğu yerde kullanılamaz.

Bana öyle geliyor ki 10 sene sonra falan giyilebilir teknolojiler, IoT, mobil programlar için Javascript kullanacaz

Siz ne diyorsunuz?

------

[1]: https://blog.jscrambler.com/javascript-the-perfect-language-for-the-internet-of-things-iot/

[2]: https://cylonjs.com/

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Takipdeyim 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

IoT'de zaten kullanılıyor diye biliyorum. Microişlemcilerin dili olarak değil ama hub görevi gören web servislerin yazılımında node.js'in sıkca kullanıldığını duydum/gördüm.

Ben şahsen golang öneririm ama siz bilirsiniz:)

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

JS, mükemmele yakın bir dil. Ecma 6 ile de çok daha iyi yerlere gelecek. LUA gibi küçük yorumlayıcı uyarlamaları çıkarsa daha çok kullanılabilir. http://www.espruino.com/ gibi prototipleme donanımlarında da kullanılıyor.

YeniHarman tarafından 08/Mar/16 01:34 tarihinde düzenlenmiştir

Olaylara karışmayın!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek
    web + desktop + mobil (react-native) uygulamalarında ilerleyecek ama diğer şeyler için pek uygun bir dil değil bence. şu callback olayı kullanıcı arabirimi olan herşey iyi bir yöntem ama iş sunucu tarafına kayınca websocket vs gibi olaylar dışında async yapı işi zorlaştırmaktan başka birşey yapmıyor.

. . .. . ... .
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CnkGn
    CnkGn's avatar
    Erkek

Bilgisayarların donanımları günden güne artıyor. Bence javascriptin bu denli gelişmesinin bir sebebide bu. Client-side'da birşeyler yaptırmak daha ucuz ve performanslı olabiliyor bazı durumlarda. Ben javascriptin önünü ciddi manada iyi görüyorum.

yo yo yo 1-4-8-3 to the 3 to the 6 to the 9 representing the abq. what up biaatch! leave at the tone...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

JS de callback kullanmak istemeyenler için promise var. GO'da popüler olabilir, birçok yerde kullanılıyor ama JS 'nin on yıllardır browser genelinde yaygın olarak kullanılması ve sunucu tarafında da başarılı işler yapması sanki onu bir adım daha öne çıkarıyor gibi. Yeni birşeyler illaki çıkacak, bir gün JS modası da geçecektir fakat yakın tarihte yazılımcılar bence JS kullanılmaya devam edecekler.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Çok niyetleniyorum, oturup adamakıllı öğreneyim diye de, bu callback olayı bana ters geliyor.

Sevemedim bi türlü :/

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

JavaScript oldukça popüler. Angular, Node, React, Ionic vs derken popülerliğine popülerlik katıyor.

Front-end bilen adamın backend yazması gerektiğinde Java, .net, Python, Php gibi seçeneklere yöneliyordu eskiden. Şimdi Node ile yeni bir dil öğrenmesine gerek kalmadan işlerini halledebiliyor. Mobil için Java, Objective-C/Swift ya da C# öğrenmesine gerek kalmadan yine JS ile hibrit mobil uygulamalar geliştirebiliyor. Front-end için zaten bildiği yerden devam ediyor. Electron, AppJs tarzı şeyler ile de desktop uygulamaları geliştirebiliyor. IoT tarafında da Cylon, IotJS tarzı teknolojiler ile girmediği yer kalmadı JS'in.

Tek bir dil ve farklı frameworkler kullanarak bir kişi bütün buralara uygulama geliştirebiliyor. Full stack developer kavramının en uygun olduğu dil sanırım. Uzun döneme bir şey diyemem ama yakın gelecekte ölecek bir dil değil.

Yatırımınızı JavaScript'e yapmaktan çekinmeyin, korkmayın.

Sen hiç kaval çaldın mı?
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

iyice gelişecek gibi. Hele şu derlenebilir sürümü mü ne çıkacaktı. İşte o zaman fena sallar ortalığı.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
Toplam Hit: 1623 Toplam Mesaj: 11
javascript ios nodejs android mobil gelecek