Katmer

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    andidit
    andidit's avatar
    Erkek

Saçma bir konu gibi gelebilir. Gaziantep yöresinin meşhur tatlısını birde Usta oyuncu Şener Şen'in sesinden dinleyerek duymanızı istedim. :)

http://rapidshare.com/files/259078231/21-katmer___351_iiri-cuembue__351__taksimi.mp3.html

» Yapılışı

Malzeme

Hamur için;150 gr. un
    1 çay bardağı su
    1 çay bardağı tuz

İçi için;2 yemek kaşığı şeker
    2 yemek kaşığı çekilmiş antepfıstığı
    100 gr. süt kaymağı

Tarifi

Hamur malzemeleri birbirine karıştırıldıktan sonra yoğrulur. Kulak memesi yumuşaklığına gelince avuç içiyle yumak haline getirilir.Biraz ayçiçek yağıyla ve bir saat dinlendirilir. Hamuru açmak için yumak el ile ezilir ve merdane ile açılır.

Elle havada çevrilerek açılır; kağıt inceliğine gelince elle düzeltilir ve muska gibi katlanıp dört köşe haline getirilir. Açılan hamura iç malzemeleri konarak tekrar dört köşesinden katlanır. Tepsiye konarak fırına sürülür.10-15 dk. fırında kızarıncaya kadar pişirilir. Katmer servise hazırdır.

Boynumuz yiğit boynu, bükerse sevda büker.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aLcoL
    aLcoL's avatar
    Erkek
    Hocam bunu antepte sabah 6 da yapıyolar sıcacık geliyor bol kaymaklı ve fıstıklı yanında da bir bardak sıcak süt istiyosun bakıyosun keyfine muhtesem bir tat gercekten denemeyenler varsa bi yesinler....

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baron_27
    baron_27's avatar
    Erkek

burada poğaçacı,simitçilerin dükkanınıda mutlaka şöyle olur= mesela 'tbt katmer ve poğaça dükkanı'

veya abdo katmer ve lokma salonu (ünlüdür Antep'te)

katmer sabah kahvaltı niyetine yenir. tadı baklava gibidir. bilmeyenler için :)

evde yapılamaz. mermerin üstünde elle çarşaf gibi açılıp içine irmikten yapılmış macun gibi bişey. bol fıstık ve şeker konup pişirilir.

///______________
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RootB
    RootB's avatar
    Erkek
    hocam ama bu katmerin bi cok cesidi war galiba.. hepsi bu şekilde şeker olayı yok diye biliyorum.. en azından benim yedigim katmerler bu şekilde seker barındırmıyor.. hamur işi.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SyspioniC
    SyspioniC's avatar
    Erkek

1 çay bardağı tuz

----------

1 çay bardağı tuz cok değilmi nigga? :|

"Derviş Yunus bu sözü eğri büğrü söyleme, Seni sorguya çeker bir Molla Kasım gelir."
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKeworks
    DrKeworks's avatar
    Erkek

ne güzel duruyo ya şu duruşa kızarıklığa çekiciğile bak 90-60-90 maşallah ya :D

Edit: Üstelik kare :D

Cigu bigule :(
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baron_27
    baron_27's avatar
    Erkek

ne tuzu yav, katmer diyoruz, baklavanın çakması diyoruz. tuz olur mu? sallamışlar,

şeker,yağ fıstık,bide içine bi karışım koyuyorlar irmikli puding gibi bişey:) sonra o kare haline getirilir piştiğinde

küçük zırh ile küçük parçalara kesilir, süt veya çayla  götürülür. ben bildiğim için anlatımı dinlemedim. zaten gözünün önünde yapıyorlar yapan yerler, beş dakkada açıp, on dakkada pişiriyorlar yiyosun :C

///______________
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Free_Mans
    Free_Mans's avatar
    Erkek
    bu katmer bizim oralarda genelde yağlı oluyor. Yine baklava gibi kat kat hamurla yapılıyor ama arasına bolca yağ koyuluyor. Kahvaltılarda çok ta güzel oluyor hani :) Öğrencilerin fix menüsüdür buralarda :D

www.homecept.com | Ev dekorasyon ürünleri, konsept tasarımlar
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UmuT38
    UmuT38's avatar
    Erkek
    karnım acıktı yaw :)

Eger "dokuz" CanLı oLsaydın biLe En fazLa "sekiz" kez kaçabiLirdin öLümden BiLki "yedi" düveLe suLtan oLsan dahi Yerin "aLtı" mekan oLacak sana En fazLa "beş" metre kumaş götürebiLeceksin Kapatacaksın "dört" açsanda gözünü Bu dünya "üç" günLük dünya AzraiLin yanında "iki" kat oLup yaLvarsanda nafiLe ELbet "bir" gün öLeceksin İşte o gün herşey "sıfır"dan başLayacak..!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aLcoL
    aLcoL's avatar
    Erkek

baron_27 bunu yazdı:
    -----------------------------

burada poğaçacı,simitçilerin dükkanınıda mutlaka şöyle olur= mesela 'tbt katmer ve poğaça dükkanı'

veya abdo katmer ve lokma salonu (ünlüdür Antep'te)

katmer sabah kahvaltı niyetine yenir. tadı baklava gibidir. bilmeyenler için :)

evde yapılamaz. mermerin üstünde elle çarşaf gibi açılıp içine irmikten yapılmış macun gibi bişey. bol fıstık ve şeker konup pişirilir.

-----------------------------

ah be abdo ustanın kadayıfını da özledim adam süper tatlılar yapıyor ardakas...

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaYVaN
    HaYVaN's avatar
    Erkek
    Shit :S Nass canım çekti var ya... Bizim fırından alıyodum hep şimdi diyarbakırda değilim yaaw.
Toplam Hit: 3063 Toplam Mesaj: 14