folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Korumalı Flash Disk Oluşturma?

Korumalı Flash Disk Oluşturma?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar elimde 4 tane 8GB boyutunda bir dershanenin verdiği flash bellek vardı. Bunları kendi içinde 2 ye ayırmışlar bir bölümde reklamdır, gerekli programlardır vs var bu bölümü kesinlikle ne silebiliyordum ne de birşeyler ekleyebiliyordum. Diğer bölümde ise istediğim herşeyi yapabiliyordum yani yazma, silme, okuma hepsini yapıyorum. Birisi bu bellekleri bana 2-3 yıl önce vermişti ve ben hepsini birleştiremedim, bir bütün yapamadım diye bir kenara bırakmıştım. O zamanlarda da çözüm için baya bir araştırma yaptım ama çözüm bulamamıştım hatta benzer konular vardı tahribat ta ama çözüm yoktu. neyse geçenlerdebu bellekler benim elime geçti gene bir araştırdım çözüm içeren bir sayfa buldum. linkini aşağı atıyorum. buraya kadar yazdığım kısım, bu şekilde korumalı belleği olupta biçimlendirmeyenlere çözüm olur diye. Belirtmekte fayda var bu çözüm daha önce verildi mi bilmiyorum forumda aradım ama bulamadım

http://www.bilisimcinindunyasi.com/2015/10/korumali-flash-disk-icerigini-silme.html

Ben kendime Win7 + Win10 un setuplarının olduğu önyüklemeli boot edilebilir bir kurulum USB si oluşturmak istiyorum. Bunu da aşağıda vereceğim linteki sitede ya da sizin önerebileceğiniz daha basit bir yöntemle yapacağım. 
    Benim asıl sormak istediğim şu; hani ben bu diski oluşturduktan sonra (yukarıdaki işlemi uygulamadan önceki ilk halindeki korumalı bölüm gibi yapacağım ama diskin yarısını değilde tamamını yapacağım) bu USB belleği yazmaya, silmeye karşı kapatabilir miyim? evet ise bunu nasıl yapacağım? (oluşturacağım USB sadece işlem yaptığım PC de değil de taktığım bütün PClerde yazmaya, ve silmeye karşı korumalı olacak istediğim bu, bunu da aradım ama bulamadım nette)

http://www.enpedi.com/2014/08/windows-xp-vista-7-ve-8-birden-fazla.html

eyuperol tarafından 20/Ağu/17 09:41 tarihinde düzenlenmiştir

İnsanları ( küçük-büyük, yaşlı-genç, tanıdık-tanımadık, eşdost-sevgili vs vs ) sevin, saygınızı gösterin ama kesinlikle insanlara acımayın. Çünkü acıdığınız anda acınacak duruma düşüyorsunuz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    edminkardes
    edminkardes's avatar
    Erkek

hocam sorduğun soruların cevabını bilmiyorum ama ChipGenius ile usbnin üstündeki kontrolcuyu bulup uygun firmware'i indirip kontrolcuyu üreten firmanın yazdığı yazılım ile tekrar firmware'i flashlarsan bir bütün haline getirebilirsin diye düşünüyorum googleda ufak bir araştırma yapıp şunu http://www.tankado.com/firmware-yukleyerek-yazma-korumali-flash-bellegi-tamir-etmek/ buldum umarım işine yarar

edit:linke bakmamıştım aynı şeyi atmışsın zaten

edminkardes tarafından 19/Ağu/17 21:51 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Th3Ultra
    Th3Ultra's avatar
    Erkek

Bahsettiğin ikiye bölünme mevzusunu bu şekilde halledebilirsin gibime geliyor hocam.

- cmd ile komut satırı yönetici olarak açılır. 

- "diskpart yazılarak devam edilir ve yönetici onayı verilir.

- list disk komutu girilerek bağlı diskler görüntülenir.

- Format atılacak olan disk bulunur. Örneğin numarası 5 ise select disk 5 komutu girilir.

- clean komutu girilerek disk temizlenir.

- create partition primary ile birincil bölüm oluşturulur.

- Oluşturulan bölümü seçmek için select partition 1 komutu girilir.

- format fs=fat32 komutu ile bölüm biçimlendirilir. Hızlı biçimlendirme için format fs=fat32 quick komutu girilebilir. NTFS dosya biçimi için ise format fs=ntfs girilebilir."

Th3Ultra tarafından 19/Ağu/17 22:15 tarihinde düzenlenmiştir

Amacımız; zengin olmak. Zengin görünmek değil.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Uyumlu (kontrol yongasına müdahale edebileceğin) bir bellek olmadan olmaz. 

Olaylara karışmayın!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

Uyumlu (kontrol yongasına müdahale edebileceğin) bir bellek olmadan olmaz. 

yazmaya ve silmeye karşı koruma yapabilmek için mi dediniz onu hocam, eğer öyle ise bu bellek muhtemelen uyumludur. Çünkü daha öncesinde yukarıda da belirttiğim gibi yazma ve silme şeklinde müdahale edilmeyen bölümler mevcuttu içerisinde.

İnsanları ( küçük-büyük, yaşlı-genç, tanıdık-tanımadık, eşdost-sevgili vs vs ) sevin, saygınızı gösterin ama kesinlikle insanlara acımayın. Çünkü acıdığınız anda acınacak duruma düşüyorsunuz
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek
    Th3Ultra bunu yazdı

Bahsettiğin ikiye bölünme mevzusunu bu şekilde halledebilirsin gibime geliyor hocam.

- Format atılacak olan disk bulunur. Örneğin numarası 5 ise select disk 5 komutu girilir.

- format fs=fat32 komutu ile bölüm biçimlendirilir. Hızlı biçimlendirme için format fs=fat32 quick komutu girilebilir. NTFS dosya biçimi için ise format fs=ntfs girilebilir."  

hocam teşekkürler. mesajınızı okudum işimi görmeyeceğini düşünerekten gene de uygulama yaptım siz sanırım benim yukarıda ilk aşamada anlattığım yeri bana farklı bir yolla anlatmışsınız. sonuç istediğim gibi değil yani.

benim istediğim ben önbellek oluşturulmuş  ya da için de herhangi bir dosya bulunan USB belleği yazmaya ve silmeye karşı korumak istiyorum? Bunun çözümü nedir?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    eyuperol bunu yazdı
    Th3Ultra bunu yazdı

hocam teşekkürler. mesajınızı okudum işimi görmeyeceğini düşünerekten gene de uygulama yaptım siz sanırım benim yukarıda ilk aşamada anlattığım yeri bana farklı bir yolla anlatmışsınız. sonuç istediğim gibi değil yani.

benim istediğim ben önbellek oluşturulmuş  ya da için de herhangi bir dosya bulunan USB belleği yazmaya ve silmeye karşı korumak istiyorum? Bunun çözümü nedir?

Cd gibi yani, silinemez olacak.. Bunu bilen varsa ben ve bir çok müridin işine yarayacak.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Excel
    radres
    radres's avatar
    Erkek

ntfs formatında güvenlik sekmesinden yazma erişimini herkese kapatabilirsin ama bootable usbler fat32 oluyor değilmi ...

valar morghulis ...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

http://u3-tool.sourceforge.net/

Bunu bir dene bakalım.

Daha önce forumda benzer konulara çok yazdım..

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek
    ShockMan bunu yazdı
    eyuperol bunu yazdı
    Th3Ultra bunu yazdı

Cd gibi yani, silinemez olacak.. Bunu bilen varsa ben ve bir çok müridin işine yarayacak.

Evet hocam yukarıda da yazdım benim istediğim bu usb yi bir nevi CD ye dönüştürmek onun gibi kullanmak, yani bu usb nin ilk halindeki yarı bölüm gibi yapmak istiyorum ne bir şey yazdırsın ne de birşey silmesine izin versin.

eyuperol tarafından 21/Ağu/17 22:16 tarihinde düzenlenmiştir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı

http://u3-tool.sourceforge.net/

Bunu bir dene bakalım.

Daha önce forumda benzer konulara çok yazdım..

Nette baktım bir şeyler kurmaya çalıştım ama sanırım başarılı olamadım nasıl olacak dediğiniz, yardımcı olabilir misiniz?

Belki lazım olur diye usb belleğin özelliklerini gösteren resmi buraya bırakayım.

@radres teşekkürler hocam dediğinizi bir deneyeceğim de sonuç olumlu olmaz birşey sanırım