Kotlin For Android V2

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Öncelikle daha önce açmış olduğum konumdan ötürü 2. konuyu açma gereği duydum 

http://www.tahribat.com/forum/kotlin-for-android-216113

Google 17-19 mayıs arasındaki I/o 2017 Etkinliğinde kotlin'i tanıttı .

Kotlin Android studionun sahibi olan Jetbrains firmasının geliştirdiği dil miş bildiğim kadarıyla.

Şimdi benim anlamadığım konu şu ki. Javayı bıraktın eyvallah kotlin'e geçtik hadi ona da eyvallah da .... Kotlin de DVM üzerinde koşmuyor mu ? ne farkı olacak sadece JAVA değil.

Belki de daha yavaş çalışacak bunu bilemiyorum. Sonuçta DVM de çalışacak bir kod olacaksa JAVA olmalı kotlin de neyin nesi ?

Amaç nedir hedef nedir anlamış değilim. Her neyse zaman gösterecek..

Yavaş yavaş kotlin'e zemin hazırlanıyor gibi...

Android stuido 3.0 da kotlin desteği mevcut isteyenler deneyebilir.

AS 3.0 indirme linki : https://developer.android.com/studio/preview/index.html

Android ile uğraşanların dikkatine hemen herşey olabilir :D Dikkat

MhmdAlmz tarafından 20/May/17 20:42 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

kotlini bilmem ama sunu demeye geldim, su ana kadar android zaten JVM de calismiyor, Dalvikde calisiyor... Java yaziyon saniyon, ama yazmiyon, java deil o :P

bunlar hep piyasa ekonomisi oracle google kavgasi hikaye....

anca gidersin...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Hocam Dalvik de de çalışmıyor KITKAT dan sonra ART dan çalışıyor :)

Haklısın düzelteyim .

EDİT : JAVA yazdığını sanıyorsun ama java yazmıyorsun dan kastın nedir ? dex koda dönmesi mi ?

MhmdAlmz tarafından 20/May/17 20:42 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bonibon
    Bonibon's avatar
    Erkek

benim bildiğim kadarıyla kotlin de aynı java gibi bytecode'a derleniyor kod yazma işleminden sonra. fakat javaya göre kodlaması ve öğrenmesi daha kolay diyor yabancı yutup kanallarındaki abiler. not: java da kotlin de bilmiyorum sadece izlediğim videolarda değinilen konu bu.

Bonibon tarafından 20/May/17 20:45 tarihinde düzenlenmiştir

om mani padme hum
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Haklısın düzelteyim .

EDİT : JAVA yazdığını sanıyorsun ama java yazmıyorsun dan kastın nedir ? dex koda dönmesi mi ?

aynen. yani kagit ustunde dava falan durumlarinda "java deel bu" demek icin ayak oyunlari.

edit: sundan oturu -> https://en.wikipedia.org/wiki/Oracle_America,_Inc._v._Google,_Inc.

garga tarafından 20/May/17 20:51 tarihinde düzenlenmiştir

anca gidersin...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    garga bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

Haklısın düzelteyim .

aynen. yani kagit ustunde dava falan durumlarinda "java deel bu" demek icin ayak oyunlari.

edit: sundan oturu -> https://en.wikipedia.org/wiki/Oracle_America,_Inc._v._Google,_Inc.

Şimdi anladım hocam :D bu kotlin birşeyleri deiştiricek mi çok merak ediyorum. sistemsel olarak

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

JAVA'yı değil de SDK'yi düzeltsinler.

Olaylara karışmayın!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PcK0
    PcK0's avatar
    Erkek

Konu dışı:

Program çalışır, koşmaz.

Sadece bi imza..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    PcK0 bunu yazdı

Konu dışı:

Program çalışır, koşmaz.

buna cevap olarak arkadaş ingilizcedeki "run" etmeden çevirdim diyecek.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PcK0
    PcK0's avatar
    Erkek
    u235 bunu yazdı
    PcK0 bunu yazdı

Konu dışı:

Program çalışır, koşmaz.

Bende ona diyeceğim ki: "Türkçe konuşuyorsun ve bir yapay zekaya komut verdiğini düşün. 'Word'ü koştur' mu dersin? 'Word'ü çalıştır' mı?"

Sadece bi imza..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    u235 bunu yazdı
    PcK0 bunu yazdı

Konu dışı:

Program çalışır, koşmaz.

İngilizce windows'ta başlatta run yazan yerde Türkçe windows'ta çalıştır yazıyor koş değil.

Toplam Hit: 3232 Toplam Mesaj: 29
android kotlin