Kotlin For Android V2

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı
    u235 bunu yazdı
    PcK0 bunu yazdı

Konu dışı:

Program çalışır, koşmaz.

buna cevap olarak arkadaş ingilizcedeki "run" etmeden çevirdim diyecek.

İngilizce windows'ta başlatta run yazan yerde Türkçe windows'ta çalıştır yazıyor koş değil.

PcK0 , haklısın abi aklımda öyle kalmış. Genelde yazılımcılar bu şekilde tabir ediyor doğal olarak öyle yazmışım. Dikkat ederim birdahakine :)

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih54
    Fatih54's avatar
    Erkek

Android in bir an önce ölüp yerini Tizen e bırakması lazım. Ama  o olana kadar böyle saçma sapan diller çalışma ortamları kullanacaklarına Qt framework ü doğru düzgün implement etselerdi az çok adam olurdu sistem.

"

Kotlin is a statically-typed programming language that runs on the Java Virtual Machine and also can be compiled to JavaScript source code. Its primary development is from a team of JetBrains programmers based in Saint Petersburg, Russia (the name comes from Kotlin Island, near St. Petersburg).[3] While the syntax is not compatible with Java, Kotlin is designed to interoperate with Java code and is reliant on Java code from the existing Java Class Library, such as the collections framework. Kotlin is similar to Apple's Swift.[4]"

Sikeyim Java yı en nefret ettiğim dil. Freebasic bile daha iyidir bu sikik şeyden.

Fatih54 tarafından 21/May/17 02:26 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PcK0
    PcK0's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı
    DarkSkull bunu yazdı
    u235 bunu yazdı
    PcK0 bunu yazdı

Konu dışı:

Program çalışır, koşmaz.

buna cevap olarak arkadaş ingilizcedeki "run" etmeden çevirdim diyecek.

İngilizce windows'ta başlatta run yazan yerde Türkçe windows'ta çalıştır yazıyor koş değil.

PcK0 , haklısın abi aklımda öyle kalmış. Genelde yazılımcılar bu şekilde tabir ediyor doğal olarak öyle yazmışım. Dikkat ederim birdahakine :)

Yok canım estağfurullah. İlgili etkinlikte yapılan konuşmalarda kullanmışlardır eminim. Etki altına girebiliyor insan ve senin kafada itlik olmadığını ve kendini sürekli toparlamaya çalıştığını biliyorum. Sana bir lafım yok mürid.

Bu koşma lafını ara ara Türkiye'ye teknoloji transfer eden iğrenç Türk bilgisayarcılar yapıyor. Ve benim gözümde 6 ay Amerika'da kalınca SÖZDE aksanı değişen ham ervahlar kadar iğrençler.

Sadece bi imza..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek

Şimdi benim aklımda iki soru var?

1) neden go değil?

2) neden swift değil?

sıkıntı yok kotlin de öğreniriz.

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

"Java is the new COBOL" der çekilirim.

Java için artık sona yaklaştık diyebilirim.

Hiç bir dil ölmez ama popülaritesini kaybeder.  Java artık böyle bir dil.

Java Android sayesinde popülerliğini korudu bugüne kadar. Kotlin 'in 2. resmi dil olması ile beraber bu popülarite baya baya azalacak.

Google Java 'dan -en azından- Android tarafında tamamen uzaklaşmak istiyor. Çünkü Oracle baya bi canını sıkıyor Google 'ın. Yarın öbürgün yine bir dava açabilir.

Google 'ın tamamen Kotlin üzerine odaklanacağını düşünüyorum artık.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

SkynetX, hocam bu JAVA nefreti nedir ya :D JAVA dan nefret ediyorsanız C# dan da nefret etmeniz gerekmekte. ikisi de aynı b*kun laciverti ? ikisi de çalışmak için bir sanal makinaya ihtiyaç duyuyor ikisinin de SYNTAX'ı %90 benziyor . Ikisi de masaüstü/mobil vs vs alanda kullanılıyor. Hayır niye C# değil de JAVA ? 

Belki türkiyede yok ama yurt dışında çoğu fırın/çamaşır makinesi/ bulaşık makinesi / buzdolabı vs gibi ürünlerde JAVA çoğunlukta ve bazı yabancı konuşmacılardan duyduğum kadarıyla JAVA dünyadaki çoğu devlet bilgisaarlarında kurulu ve önemli bir rolü var. Kolay kolay silinmez yani Androidden atsan tabi popüleritesi düşer ama Kullanım oranı bence 3/1 azalır çok da birşey kaybetmez zannımca. Sadece Android ile sınırlı değil. JAVA Codemonkeyler bir hayli fazla :) bunlar da maksimum 30-35 yaşındadır bence. Bunları öldürürsen ve gelecek nesile JAVA öğretmezsen belki.... ki şuan C# öğretiliyor okullarda

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

C# ı da sevmiyorum ki zaten makinede Win bile yüklü değil artık. Ama C# yine de iyidir. VS gibi araca sahip. Win altında çok hızlı çalışıyor. 10 numara form tasarım aracı var ve gereksiz kod eklemiyor. Geçen tasarım desenleri (çeşitli diller için) için java idelerini indirmiştim illallah ettim. sadık yarim emacs kullanıyorum. :)

çok verbose. küçük bir işi yapmak için satırlarca kod yazıyorsun. Küçük şey basıcam ekrana yaz baba yaz "system.out.println();" falan.. Tüm API de bunu hissettiriyor size.

İkincisi de VM sevmiyorum. Yavaş kalıyorlar. Android in durumu ortada. Her elime aldığım Android telefonun, acı çektiğini düşünüyorum. :)

Gerçi Kotlin ile de pek bir şey değişmeyecek ama en azından temiz temiz kod yazar millet.

package demo 

fun main(args : Array<String>) { 
      println("Hello, world!") 
    }

Ne kadar güzel :))))))

SkynetX tarafından 21/May/17 13:30 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
    MhmdAlmz bunu yazdı

SkynetX, hocam bu JAVA nefreti nedir ya :D JAVA dan nefret ediyorsanız C# dan da nefret etmeniz gerekmekte. ikisi de aynı b*kun laciverti ? ikisi de çalışmak için bir sanal makinaya ihtiyaç duyuyor ikisinin de SYNTAX'ı %90 benziyor . Ikisi de masaüstü/mobil vs vs alanda kullanılıyor. Hayır niye C# değil de JAVA ? 

Abi bold kısmı açıklayabilir misin gerçekten bilmediğimden soruyorum. Java için JVM okey fakat C# için ? 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    0x656e bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

Abi bold kısmı açıklayabilir misin gerçekten bilmediğimden soruyorum. Java için JVM okey fakat C# için ? 

Ben de ilk defa duydum son dakika haberi gibi geldi. C# için de mi sanal makina varmış?

iyibu! yeniden..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    0x656e bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

EDİT Açıklayıcı yazayım : 

C# .NET platformu için sıfırdan geliştirilmiş bi dil değil mi ?

JAVA program önce byte code çevrilir bu kod JVM istediği dile çevrilmez mi ?

JAVA ile .NET arasındaki fark ne ? 

.NET KODU önce IL derler bu kod da .NET CLR ve JIT derleyicilerini kullanıp makina diline çevrilmiyor mu ?

MhmdAlmz tarafından 21/May/17 14:48 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 3262 Toplam Mesaj: 29
android kotlin