folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Laptop BIOS Dağıttı>>>ÇÖZÜLDÜ

Laptop BIOS Dağıttı>>>ÇÖZÜLDÜ

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

Konunun ilerleyen sayfalarında da göreceğiniz üzere arıza kuzey köprüde imiş. engin 01288 söylediği gibi çipi sıcak hava ile isittim ve alet çalışmaya basladi. Yardımı dokunan yorum yapan herkese teşekkür ederim.

...............................................

Sa. müridler.

Bizim ihtiyar HP compaq Presario CQ56-210ST model laptop(AMD athlon2 P360 işlemcili(2.3GHz, 1Mb önbellek)) açılmıyor. Daha doğrusu BIOS a hiç girmiyor. Sesli bir ikaz yok, Ekran hiç gelmiyor(ne ışık ne görüntü), sadece Wifi ışığı turuncu olarak sabit, CAPS LOCK tuşu ise blink(yanıp önüyor) yapıyor.

Kendi sitesinde bios recovery için yöntemler var ama onlar da işe yaramadı ya da yazılım yüklemeli olanını ben yapamadım(çünkü sitesinde gösterilen görsel ile kurulum yapılan programın görselleri aynı değil, benzer bile değil).

Mahallade bir bilgisayarcıya bios yüklüyor musunuz diye sordum; "çip sökülmeden yapılabilirse 100TL, çip sökülürse 150TL" dedi abi.

ŞİMDİ SORULARA GEÇEYİM;

1- İş yerinde bazı arkadaşlar hiç görüntü gelmiyorsa RAM veya işlemci de ölmüş olabilir, bu durumda da bios a girmez ve görüntü gelmez dediler, DOĞRU MUDUR? Ramları tek tek denedim, slotları ve ramları değiştirdim sorun yine devam ediyor.

2- Aranızda bilgisayarcı var mı, arıza bulma ve tamir normalde ne fiyattır(açma kapama sorun değil anakartı söktüm zaten, kendim geri takarım da)? Halkalı da ikamet ediyorum, yakın olan varsa geleyim mi?

3- İş yerinden bir arkadaş  elinde AMD işlemci olduğunu söyledi, akşam vardiyasında getirecek. Benim işlemci AMD athlon2 P360, arkadaşın getireceği AMD turion  64x2(laptop için). Bu benim anakarta uyar mı, nasıl anlarım?

Ne yapayım a dostlar. Bu bilgisayarı yaz sonuna kadar idare edeyim ardından paraya kıyıp iyi bişey alayım diyordum, makina erken emeklilik hayaline düştü.

antivir-US tarafından 25/Şub/18 10:09 tarihinde düzenlenmiştir

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek

Bios un gittiğine eminmisin? Laptopun fişini ve pilini çıkarıp açma kapama tuşuna 15-20 sn basılı tuttuktan sonra bırakıp 10-15 dakika bekleyip yeniden açmayı denedin mi? 

Syntax error..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek
    watervay bunu yazdı

Bios un gittiğine eminmisin? Laptopun fişini ve pilini çıkarıp açma kapama tuşuna 15-20 sn basılı tuttuktan sonra bırakıp 10-15 dakika bekleyip yeniden açmayı denedin mi? 

onu da denedim hocam, hatta sabaha kadar pilsiz bekledi ve buna ilave başka kombinasyonlar da denedim tık yok. Sadece 1 defasında nasıl olduysa hoparlörden 1 defa bip sesi aldım umutlarım yeşerdi ama yine bi numara çıkmadı.

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek

Bios resetleme olayı var bazı laptoplarda ram slotunun yanında 2 tane bakır pin bunları bir metal yardımı ile kısa devre yapınca bios resetleniyordu. Yada bios pilini çıkarıp beklemek belki çözüm olabilir. Ama bunları denediğini düşünüyorum. Tek çözüm biosu harici bir programmer ile yeniden yazmak gibi görünüyor bu durumda. 

Syntax error..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek
    watervay bunu yazdı

Bios resetleme olayı var bazı laptoplarda ram slotunun yanında 2 tane bakır pin bunları bir metal yardımı ile kısa devre yapınca bios resetleniyordu. Yada bios pilini çıkarıp beklemek belki çözüm olabilir. Ama bunları denediğini düşünüyorum. Tek çözüm biosu harici bir programmer ile yeniden yazmak gibi görünüyor bu durumda. 

Hocam sen deyince anakartı biraz daha inceledim fakat varsa bile hala reset için pin göremedim. Bios pili çıkarmak maalesef çözüm olmuyor. Dediğin gibi burada bu işlele uğraşan varsa biosu ücreti karşılığında harici yazdırmayı denemek istiyorum. İlgine teşekkü ederim.

UP UP UP

YARDIMCI OLABİLECEK ARKADAŞLAR, BİR MESAJ KADAR UZAĞIM SİZE :D

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek

Vga ya da hdmi ile harici bir monitore takmayi denedin mi hocam? Bende 11" casper netbook vardi, sebebini anlamadan ekran gitmisti, harddisk donsede (ses geliyordu) isiklar yanmiyordu. Harici monitore bagladigimda aslinda aletin ekraninin gittigini anlamis oldum.

Aramayi yapmissindir ama benzer problemle internette karsilasan yok mu? Marka model + sorunu yazdin mi genelde ingilizce icerikli sitelerde ya da youtube'da sorun sansliysan da cozum oluyor.

vatandaşa kafam girsin!..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

görüntü gelmiyor ise önce işlemciden başlamak lazım | pc nin görüntü çıkışlarından görüntü alabildin mi? denedin mi_

dcpromo tarafından 21/Şub/18 16:02 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

"Vga ya da hdmi ile harici bir monitore takmayi denedin mi hocam? Bende 11" casper netbook vardi, sebebini anlamadan ekran gitmisti, harddisk donsede (ses geliyordu) isiklar yanmiyordu. Harici monitore bagladigimda aslinda aletin ekraninin gittigini anlamis oldum.

Aramayi yapmissindir ama benzer problemle internette karsilasan yok mu? Marka model + sorunu yazdin mi genelde ingilizce icerikli sitelerde ya da youtube'da sorun sansliysan da cozum oluyor."

Hocam harici monitör denemedim, çünkü aletin biostan öteye geçemediğine eminim. Yaptığım aramalarda bunu doğruluyor maalesef. Capslock blink için hep bios kurtarma çıkıyor.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı

görüntü gelmiyor ise önce işlemciden başlamak lazım | pc nin görüntü çıkışlarından görüntü alabildin mi? denedin mi_

Hocam işlemci bozulsa bile bios ekran gelip orada hatayı belirtmesi gerekmez mi? Diyelim ki işlemci gitti, peki harici ekran kullansam bios görüntüsü alabilir miyim bu durumda?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AslanAmca
    AslanAmca's avatar
    Erkek

caps lock ışığı kaç kez yanıp sönüyor hocam? 

bir de hızlı hızlı mı yoksa yavaşmı yanıp sönüyor? o ışık sayısı sana hatayı söylüyor aslında.

eğer cidden bios uçmuşsa kurtarabiliriz muhtemelen.

İnsanlara umut sat gerisi gelir.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    juniourfalcon
    juniourfalcon's avatar
    Erkek

Chipset  arızasına benziyor