Laptoplarda Gömülü Batarya Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CorretzA
    CorretzA's avatar
    Erkek

Arkadaşlar yaklaşık 1 hafta önce lenovo laptop aldım. Laptopun bataryası gömülü olduğu için nasıl bir kullanım sağlamam gerekiyor? Gömülü bataryanın çıkarılabilir bataryaya göre dezavantajları ve avantajları nelerdir ? Bazı forumlarda %100 olduktan sonra daha şarj etmiyor diyen kişilerde var.Sizlerin yorumlarınızıda okumak istiyorum.

http://www.ebrarbilgisayar.com/lenovo-ip510-80sr0084tx-i5-6200u-8gb-1tb-4gb-940mx-156-freedos-pmu352843      ( 2100tlye aldım fiyatina göre iyi bilgisayar mı ? )

CorretzA tarafından 28/Eki/16 17:18 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

lenovo z500 kullanıyorum batarya içine gömük. ve tüm laptopların böyle olması gerektiğine inanıyorum ülkemiz batıl inançlarında laptop bataryasını çıkartarak kullanmak gibi bir yanlış inanış var. 

ula laptop bataryası seni neredeyse tüm elektrik dalgalanmalarından kesintilerinden koruyor , alet 3-4-5 milyar bir batarya taş çatlasın 200 tl + olarak zaten lenovo nun kendi yazılımı var kurarsan sana 2 şey soracak

1.si uzun pil ömrü burada batarya hep %100 şarj da durur. 

2.si uzun pil sağlığı  bunda şarjın hep %70 de olur bu sefer batarya ömrü uzar fakat elektrik gidince daha kısa sürede şarjın bitecek.

sen normal kullan benim hep %100 de 3 yıl oldu hala 5 saat şarjı gidiyor , bataryayı şöyle bozarsın şarjdan söküp pil gücüyle oyun oynamaya kalkarsan işte o zaman bozarsın.

BATARYALARI LAPTOPLARDAN ÇIKARTMAYIN.   iyiki varsın lenovo :) iyiki dahilisin. 

not :   cep telefonları da aynı şekilde , bataryası bozulan kişiler telefonu kullanmayı bilmeyenler , cep telefonu günde 1 defa şarj edilir edildiğinde %100 şarj edilir , bizim millet napıyor 5dk takıyor sora çıkartıyor sora tekrar takıyor 30dk oyun oynuo sora tekrar takıo batarya da ayvayı yiyo. laptopta sen sürekli tak çıkar tak çıkar yapmazsan yani buna bozmak denir zaten hiç bişi olmaz 4 5 sene götürür en kötüsü

PanxeR tarafından 28/Eki/16 17:22 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CorretzA
    CorretzA's avatar
    Erkek

hocam senin dediğin batarya yazılımının adı ne ben batarya driverı yükledim ama öyle bir tarz yapabileceğim bir seçenek yok.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek
    CorretzA bunu yazdı

hocam senin dediğin batarya yazılımının adı ne ben batarya driverı yükledim ama öyle bir tarz yapabileceğim bir seçenek yok.

Her markanın ayrı hocam.

Ben de lenovo kullanıyorum. 

power management programı vardı.

tabi aldıktan sonra full format atınca tüm lenovo uygulamaları gitti system backup gitti.

6 yıllık laptop. yarım saat gitmiyor şarjı. bataryayı hiç çıkarmam fişten de hiç çıkarmam.

belki power managementle kullansam müridinki gibi hala 2 saat gidiyor olurdu :S :S

edit: senin de lenovoymuş. sağ altta simgelerde vardı hocam ordan bak.

bu arada destekliyorsa one key recoveryi mutlaka kullan ve orginal partitionu ne et et kaybetme tavsiyem 

joe_black tarafından 28/Eki/16 17:41 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Lenovo Battery Management Lenovo'nun kendi programı. Batarya koruma diye bi ayarı olması gerek onu açarsan bataryayı %50 seviyesinde tutar.

Bataryasız kullanılan laptop elektrik dalgalanmasında yanar ise şehir efsanesidir. Şarj kablosunda ki üstünde siyah kutu ne işe yarıyor hiç düşündünüz mü ? Olurda elektrik şebekesinde bi bokluk olursa ilk o kutu yanar ve laptopa elektrik iletmez.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CorretzA
    CorretzA's avatar
    Erkek

,

böyle bir şey var sağ alttaki batarya simgesinin altında bu mu oluyor acaba bendeki

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CorretzA
    CorretzA's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

*

driver kısmında bu var bu mudur acaba ? indirmiştim daha önceden ama kurmuyor programı anlayamadım

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Müsait olunca özel mesaj atarsan teamviewer ile bağlanıp yaparım hocam.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

... bataryayı şöyle bozarsın şarjdan söküp pil gücüyle oyun oynamaya kalkarsan işte o zaman bozarsın.

...

not :   cep telefonları da aynı şekilde , bataryası bozulan kişiler telefonu kullanmayı bilmeyenler , cep telefonu günde 1 defa şarj edilir edildiğinde %100 şarj edilir , bizim millet napıyor 5dk takıyor sora çıkartıyor sora tekrar takıyor 30dk oyun oynuo sora tekrar takıo batarya da ayvayı yiyo. laptopta sen sürekli tak çıkar tak çıkar yapmazsan yani buna bozmak denir zaten hiç bişi olmaz 4 5 sene götürür en kötüsü

??? Ciddi misin yazdıklarında?

Olaylara karışmayın!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek

Macbook larda da aynı öyle. Benim batarya öldü. Yeni batarya alacam uğraşmıyorum.

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
Toplam Hit: 2987 Toplam Mesaj: 15
gömülü batarya