Linux"A Başlamak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

cnr437

vlc yi sonradan kursan eline mi yapışır acaba?

bu arada opera yok derken paket yükleyicisinde yoktu firefox ve konqurer mi ne 2 si var işte başka tarayıcı göremedim ben mi körüm yoksa arkadaş zorla bir yerden mi çıkarıyorsun ?

özür olmak için herşeyin açık kaynak mı olması gerekiyor ? hayır önemli olan işine yaramasıdır pardus a ekran kartını kuramadım o ayrı mesele de neyse

bazı şeyleri çok uzatıyorsunuz , git kendin linux yaz boş olsn içinde tarayıcı dahil hiç birşey olmasın ki özgür olalim dimi ? 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cnr437
    cnr437's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

PanxeR bunu yazdı:
    -----------------------------

cnr437

vlc yi sonradan kursan eline mi yapışır acaba?

bu arada opera yok derken paket yükleyicisinde yoktu firefox ve konqurer mi ne 2 si var işte başka tarayıcı göremedim ben mi körüm yoksa arkadaş zorla bir yerden mi çıkarıyorsun ?

özür olmak için herşeyin açık kaynak mı olması gerekiyor ? hayır önemli olan işine yaramasıdır pardus a ekran kartını kuramadım o ayrı mesele de neyse

bazı şeyleri çok uzatıyorsunuz , git kendin linux yaz boş olsn içinde tarayıcı dahil hiç birşey olmasın ki özgür olalim dimi ? 

ben vlc'yi zaten elimle kuruyom,

siz anlamıyor musunuz?

pardus önce kendi içindeki lisans problemlerini yenmeli diyorum

pardusun dünyadaki diğer büyük linux dağıtımları arasında yerini alabilmesi için bu ŞART

o codecler ordan silinmeden, bu olmaz arkadaş,

yada oturup kendileri elle yazcaklar yada başka birşey, neyse işte, sonuçta libdvdcss yasak.

zamanında sadece bu kütüphane için hapisler yatıldı cezalar alındı.

http://en.wikipedia.org/wiki/Libdvdcss

Bizim olduğumuz her yerde herşey bizim yüzümüzden olmuştur. Ben benim amk bana bişey olmasın!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alexelebek
    alexelebek's avatar
    Erkek

Linux'cu arkadaslar bir de su surumu deneyebilirsiniz, ama elde etmeniz biraz zaman alabilir, hala gelistirme asamasinda oldugu icin... Eger denemek isterseniz "get invitation" sonra "request invitation" tiklayin.

http://www.jolicloud.com/

Another day another death another sorrow another breath...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    celoron
    celoron's avatar
    Erkek
    ilk defa iki linux dağıtımının tartışmasını görüyorum. başlatanlar utansın demekten başka çarem kaldmıyor. kardeşi kardeşe düşürmeyen müridler. yok bunda bu yok bunda bu var bu yavaş bu hızlı. en güzel yönem: eksikse kur, fazlaysa sus, yavaşsa değiştir. şimdi gelipte bu sözün üstüne yine tartışma devam edilirse artık yuh

Microsoft isn't evil, they just make really crappy operating systems. Linus Torvalds
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    o6u2
    o6u2's avatar
    Erkek
    konunun böyle tartışmaya sürüklenmesini istemezdim amacım masumcaydı .. :/

http://kocaer.me
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    celoron
    celoron's avatar
    Erkek

o6u2 bunu yazdı:
    konunun böyle tartışmaya sürüklenmesini istemezdim amacım masumcaydı .. :/

yok hocam tartışma daha önceden başlamıştı.  bide bunu iceleyebilirsin hangi linux dağıtımını seçmek için;

http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php?select_lang=true

Microsoft isn't evil, they just make really crappy operating systems. Linus Torvalds
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

yani olay şu adamlar daha çok ev pc si ofis pc si kamu pc si için 

pardus u geliştiriyor özgür olsun olmasın bize göre yapıyorlar işte sen git istediğini kullan ama her şeye de laf etmek zorundamısın ?

ubuntu pardus a göre çok daha kötü benim açımdan çünki ben senin gibi program yazmıycam server kurmıycam (ki server kursam windows da da kurarım ne gerek var niye linux la uğraşayaım ?  )

daha linux gelişecekte adam olacak ta evlere girecekteee,,,  millet daha işletim sisteminin ne oldunu bilmiyor apple bile linux dan fazla kullanılıyor ki bir sebebi var

stabil bir sistem windows ve mac ama linux deil

ilk önce bu paket kurulum dan çıkması lazım adam gibi kurulum olcak konsol fln geç

daha ekran kartlarını zor tanıyorlar donanım tanımıyorlar sora USB 3.0 ılk linux a geldi

eee tabi gelir editlemek kolay  o özgür yazılım bilmemenesi saçmalığını da alın bir tarafınızı silmek için kullanın ilk başta özgürlük nedir onu düşünün sonra gelin

neyse yeter bu kdar benden bu son nokta ne seçerseniz seçin kendinize uygun sistemi seçin , sonrada size göre diye o sistemi her bir yere sokmaya çalışmayın,,

en iyisi olsaydı şimdi 100tane linux olmazdı

... 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    celoron
    celoron's avatar
    Erkek

PanxeR bunu yazdı:

ilk önce bu paket kurulum dan çıkması lazım adam gibi kurulum olcak konsol fln geç

daha ekran kartlarını zor tanıyorlar donanım tanımıyorlar sora USB 3.0 ılk linux a geldi

stabil derken çalışma olarak kastediyorsan; windowstan daha az hata ile karşılaşıldığı kesin

yüklemek için konsol kullamana gerek yok. debian lar için .deb ler var yada rpm ler, ubutuda Ekle/Kaldır dan direk program arıyosun o otomatik kuruyo.

istisnalar hariç ekran kartlarında sorun yok. örneğin nvidia ve ati de yok denecek kadar az, diğer ekran kartlarının bazılarının üretici bilerek ve isteyerek driver yazmıyor (mesela benim ekran kartım. open source bi driver kulanıyorum şuan)

linuxun en büyük iki eksiği; kendini tanıtamama ve donanım üreticilerin desteğini alamama. ikisininde önünü kesen windows, bunu iyice bi düşünmek lazım

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cnr437
    cnr437's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

celoron bunu yazdı:

PanxeR bunu yazdı:

stabil derken çalışma olarak kastediyorsan; windowstan daha az hata ile karşılaşıldığı kesin

yüklemek için konsol kullamana gerek yok. debian lar için .deb ler var yada rpm ler, ubutuda Ekle/Kaldır dan direk program arıyosun o otomatik kuruyo.

istisnalar hariç ekran kartlarında sorun yok. örneğin nvidia ve ati de yok denecek kadar az, diğer ekran kartlarının bazılarının üretici bilerek ve isteyerek driver yazmıyor (mesela benim ekran kartım. open source bi driver kulanıyorum şuan)

linuxun en büyük iki eksiği; kendini tanıtamama ve donanım üreticilerin desteğini alamama. ikisininde önünü kesen windows, bunu iyice bi düşünmek lazım

gördün mü celeron, tartışma kendi başlıyo,

panxer'in söylediklerine baksana, bunların hepsi bilgi eksikliğinden kaynalanıyo işte.

lan linux olmasa dünyadaki yazılımlar bu derece hızlı gelişmezdi diyom, adam hala özgürlük şeyini bitarafınıza diyo yok edit felan yapıyolar diyo amk.

dünyanın en iyi dünyanın gerçekten en iyi C/C++ yazarları, programcıları, RedHat için çalışıyorlar. RedHat kim? Önce bunları araştır sonra yok usb miş yok drivermış onları tartışırız. Editleyerek birşeyler olmuyor linuxta herşey sıfırdan yazılıyo,

ama bu sıfırdan yazılan kütüphaneler bazen DMCA'yı etkileyebiliyo, o da yasal sorun çıkarıyo.

ubuntu iyi pardus kötü demiyorum. sadece pardusun geleceğe yönelik sürekli, devamlı, tüm dünyayı kapsayan, evrensel bi yazılım olmasının önünde bu DMCA yasaları var şuan. Onu belirtiyom. Sadece ben değil linux kesiminden çok fazla insan eleştirdi bunu.

bir sen böyle bilgi eksikliğinden kaynaklı olarak konuyu çarpıtıyorsun.

Bizim olduğumuz her yerde herşey bizim yüzümüzden olmuştur. Ben benim amk bana bişey olmasın!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    celoron
    celoron's avatar
    Erkek

cnr437 bunu yazdı:

gördün mü celeron, tartışma kendi başlıyo

yok hocam ben linux dağıtımları arasında olan tartışmadan bahsediyorum, hiç gereği yok.

windows elbette ezeli düşmanımız :P

Toplam Hit: 7982 Toplam Mesaj: 66