Linux‘A Sıfırdan Başlamak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShyRain
    ShyRain's avatar
    Erkek
    rui bunu yazdı

hocalar  sanaldan sonra laptopun diski bölüp Linux Mint kurdum ve şimdilik memnunum. Bir kaç sorun yaşadım,

Wifi tanımadıydı Block yemiş sanırım. onu açmak için bir kaç saat uğraştım sonra sorunu arkadaşlarımın yardımı ile çözdüm.

Şimdi ise Kulaklıktan ses gelmiyor. Normal hoparlörden geliyor.

Şarj konusunda da  sanki biraz hızlı tüketiyor gibi geldi şarjı. Onun bi ayarı falan var mı ?

VisualStudio 2008 kuruyorum şuan bakalım nasıl çalıştıracak.

Linux'te çalışan processlerin neler olduğuna bakıp ayar yapabilrsin kendin o derece kullanım düşecektir.

Ama Mint kullandığın için görseli çok yüksek ve daha fazla işlem açıyor daha fazla çalışıp pil tüketiyor.

Şimdilik linux'ünden , sana sağlanan tüm imkanları kullanamadığını bilerek öğrenme sürecini geçir sonra zamanla nasıl ustalaştığını her istediğine karşılık verdiğini göreceksin :))

Computer Engineer/SyStem Analyst/ Coder ShyRain
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hardening_Temp
    Hardening_Temp's avatar
    Erkek

peki python programlamada, terminal üzerinden kodlama yapmak istiyorum diyelim.

Önerebileceğiniz bir kitap varmı acaba?

Söyleyeceklerimin kifayesi yok...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShyRain
    ShyRain's avatar
    Erkek
    Hardening_Temp bunu yazdı

Aslında terminalde yapmanızla Windowsta yapmanız arasında çok fark yok.

Herhangi bir python kitabı ya da istihaza "http://www.istihza.com/"   ya da

http://shop.oreilly.com/product/9780596515829.do  bu kitabın pdfini bulabilirsiniz...

Aslında kısaca bir text dosyasına python kodunuzu yazın sonra sırasıyla

chmod u+x  pythonprogramim.py

python pythonprogramim.py

şeklinde komut satırından çalıştırabilirsiniz ...

Computer Engineer/SyStem Analyst/ Coder ShyRain
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
    Hardening_Temp bunu yazdı

Eğer python idle gibi birşey ararsan bpython'u öneririrm güzeldir.ide olarak ninja ide,editor olarak nano yeter de artar

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MsXLaBs
    MsXLaBs's avatar
    Erkek

önyüklenebilir bir şekilde flaş diske yüklediğimizde linuxu, boot etmeden mi kullanıyoruz? Google da biraz araştırdım ama tam olarak bişey anlamadım..

eğer boot etmeden kullanma imkanı varsa nasıl yapılacağını özet geçecek biri varsa sevinirim..

rufus ile yapmak daha kolay sanırsam

Linux mint 17.1 cinnamon ile ubuntu 14.10 iso dosyaları mevcut şu anda bende..

Şeytana kızma, bi iyilik yap o sana kızsın...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Velespit Kampçısı
    ruhi
    ruhi's avatar
    Erkek
    MsXLaBs bunu yazdı

önyüklenebilir bir şekilde flaş diske yüklediğimizde linuxu, boot etmeden mi kullanıyoruz? Google da biraz araştırdım ama tam olarak bişey anlamadım..

eğer boot etmeden kullanma imkanı varsa nasıl yapılacağını özet geçecek biri varsa sevinirim..

hocam direk flash'a boot et kullanırsın. Kurmadan da ama kapatıp acınca sıfırlanır temız acılır gerı :) Kurmuyoruz ondan.

Ben windowsa dıskı bölüp kurdum öyle kullanıyorum.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Velespit Kampçısı
    ruhi
    ruhi's avatar
    Erkek
    ShyRain bunu yazdı
    rui bunu yazdı

hocalar  sanaldan sonra laptopun diski bölüp Linux Mint kurdum ve şimdilik memnunum. Bir kaç sorun yaşadım,

Wifi tanımadıydı Block yemiş sanırım. onu açmak için bir kaç saat uğraştım sonra sorunu arkadaşlarımın yardımı ile çözdüm.

Şimdi ise Kulaklıktan ses gelmiyor. Normal hoparlörden geliyor.

Şarj konusunda da  sanki biraz hızlı tüketiyor gibi geldi şarjı. Onun bi ayarı falan var mı ?

VisualStudio 2008 kuruyorum şuan bakalım nasıl çalıştıracak.

Linux'te çalışan processlerin neler olduğuna bakıp ayar yapabilrsin kendin o derece kullanım düşecektir.

Ama Mint kullandığın için görseli çok yüksek ve daha fazla işlem açıyor daha fazla çalışıp pil tüketiyor.

Şimdilik linux'ünden , sana sağlanan tüm imkanları kullanamadığını bilerek öğrenme sürecini geçir sonra zamanla nasıl ustalaştığını her istediğine karşılık verdiğini göreceksin :))

haftasonları gelecem zaten :):) bu hafta gelemedim ama önümüzde ki haftalarda sizlere salça olmayı düşünüyorum. :P

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

Linuxu ogrenmeye baslamadan once sorunlarini nasil arayacagini bilmek gerek he bi de internet ve ingilazca lazim

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MsXLaBs
    MsXLaBs's avatar
    Erkek
    rui bunu yazdı
    MsXLaBs bunu yazdı

hocam direk flash'a boot et kullanırsın. Kurmadan da ama kapatıp acınca sıfırlanır temız acılır gerı :) Kurmuyoruz ondan.

Ben windowsa dıskı bölüp kurdum öyle kullanıyorum.

hocam rufs ile iso kalıbını flaş diske yazdım.. Windowsu baştan başlatıyorum herhangi bir seçenek gelmiyor.. Bios ayarlarında bi değişiklik yapmak gerekiyor mu.. Ben kurmadan önizleme şeklinde biraz kurcalamak istiyorum.. Biraz cahil kalıyorum bu tür konularda.. Şöyle basitçe anlatırsan çok makbule geçer hocam..

Şeytana kızma, bi iyilik yap o sana kızsın...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

boot menüsü için şu tuşa basın diye bir şey yazar

örneğin ASUS laptoplarda genelde ESC tuşuna köklersin ilk açılışta, karşına şöyle bir ekran çıkar:

Toplam Hit: 5049 Toplam Mesaj: 38