Londra'da Staj Yapmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek

Merhaba hocalar,

Okulumun son senesine geldim. Bilgisayar Müh. okuyorum. 

Erasmus stajını biraz araştırdım ve çeşitli şirketlere başvurmaya başladım.

Çeşitli ülkede bulunan şirketlerden kabul mektubu aldım. Bir tane de Londra da bir şirketden aldım.

Bu Londradaki şirkete kendimi çok yakın hissediyorum. Ve eğer iyi çalışırsam kalıcı da olabilirim.

Stajımın süresi 3 ay olacak. Devlet bana 500 pound destek olacak erasmusla gittiğim için.

Şirket Londra nın sınırında yani Zone6 diye geçiyoru sanırım.

Ama Londra pahalı bir şehir olduğu için korkuyorum. Çünkü şirket bana 3 ay boyunca para ödemeyecek.

3 ay kendim hayatta kalmam lazım. En fazla aylık 1200-1300 pound harcayabilirim.

Tecrübeli müridler varsa lütfen beni aydınlatsın.

Bu paraya Londra da yaşayabilir miyim? Açıkcası korkuyorum. Hem hiç bilmediğin bir şehir hem pahalı bir şehir...

Ayrıca Berlin, İtalya, İspanya daki şirketlerden de staj için kabul mektubu aldım. Buralara da gidebilirim. Ama Londradaki firma diğerlerine göre daha ciddi duruyor. 

Aynı zamanda Türkiyedede güzel firmalar buldum staj yapmak için. Belkide en doğrusu Türkiyede kalmak. 

Tecrübeli müridlerin yorumlarını bekliyorum.

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

londra pahali bir yer, 500 pound yetmez. cesitli sitelerden aylik harcamalari görebilirsin.

https://www.universalstudentliving.com/guide-cost-living-london-student/

https://www.studylondon.ac.uk/application-advice/cost-of-studying-in-london

https://www.quora.com/How-much-does-it-cost-to-live-in-London-as-a-student

anladigim kadariyla 1250 pound civari yeterli olur. Ayrica dikkat etmen gereken su; erasmus hibeleri gec verilebiliyor. O yüzden ilk gittiginde hibe olmayabilir. Ve hibenin %80'i yatiyor, kalan %20 si türkiye'ye döndügünde veriliyor.

yurtdisinda staj yapman önemli. Oradaki kültürü görmen, dil yeteneklerini gelistirmen acisindan. Dedigin gibi firma'da birilerini gözüne girebilirsen, mezuniyet sonrasi direk firmada baslayabilirsin. Senin icin calisma izni cikarmalari da kolay olabilir.  O yüzden kendini göster..

Londra olmazsa berlin'e gidebilirsin ama italya-ispanya'nin durumu cok da iyi degil. Ama ilk tercihin ingiltere olsun. Ben de londra'da yasamak istiyordum ama maaslari biraz düsük geldi (cok fazla vergi kesiliyor). Ayrica cok fazla yabanci var (pakistanli, afrikali dolmus).. Ama güzel sehir..

surda bi konu acmistim bekli görmemissindir, faydali bilgiler olabilir https://www.tahribat.com/forum/kariyer-planlama---beyin-gocu-avrupada-egitim-ve-243894

yine de sormak istedigin seyleri sorabilirsin. Ayrica @Kaan bildigim kadariyla londra'da is yapiyor. Daha iyi bilir.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

londra pahali bir yer, 500 pound yetmez. cesitli sitelerden aylik harcamalari görebilirsin.

https://www.universalstudentliving.com/guide-cost-living-london-student/

https://www.studylondon.ac.uk/application-advice/cost-of-studying-in-london

https://www.quora.com/How-much-does-it-cost-to-live-in-London-as-a-student

anladigim kadariyla 1250 pound civari yeterli olur. Ayrica dikkat etmen gereken su; erasmus hibeleri gec verilebiliyor. O yüzden ilk gittiginde hibe olmayabilir. Ve hibenin %80'i yatiyor, kalan %20 si türkiye'ye döndügünde veriliyor.

yurtdisinda staj yapman önemli. Oradaki kültürü görmen, dil yeteneklerini gelistirmen acisindan. Dedigin gibi firma'da birilerini gözüne girebilirsen, mezuniyet sonrasi direk firmada baslayabilirsin. Senin icin calisma izni cikarmalari da kolay olabilir.  O yüzden kendini göster..

Londra olmazsa berlin'e gidebilirsin ama italya-ispanya'nin durumu cok da iyi degil. Ama ilk tercihin ingiltere olsun. Ben de londra'da yasamak istiyordum ama maaslari biraz düsük geldi (cok fazla vergi kesiliyor). Ayrica cok fazla yabanci var (pakistanli, afrikali dolmus).. Ama güzel sehir..

surda bi konu acmistim bekli görmemissindir, faydali bilgiler olabilir https://www.tahribat.com/forum/kariyer-planlama---beyin-gocu-avrupada-egitim-ve-243894

yine de sormak istedigin seyleri sorabilirsin. Ayrica @Kaan bildigim kadariyla londra'da is yapiyor. Daha iyi bilir.

her zaman çok yardımcı oluyorsun teşekkürler hocam.

yine verdiğin bilgiler çok faydalı. okuyorum tek tek.

peki ingiltere ye girmem için hesabımda ne kadar para olması lazım? 4000 poud koysam banka hesabıma bu yeter mi?

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    archair23
    archair23's avatar
    Erkek

Selam hocam bende londradayim temmuzda geldim sorularini sorarsan yardimci olmaya calisirim,

Burada kiralar ve ulasim pahali geri kalan hayat burada para kazandigin surece ucuz.

Oda tutman gerecek ortalama 350 ile 550 sterlin arasinda bisiler bulursun zone 6 oldugu icin aylik 300 sterline ede bulabilirsin arastirmak lazim.

Cok sikisirsan 2 gun filan bir yerde calisir parani alirsin gunluk calisirsin saatlik filan.

belki ilk ay zorlanirsin ama sonra alisirsin donmek istemezsin sansin var ise kullan degerlendir derim hocam

Acer 4820TG i5 Ati 5650 & İphone 4 & iphone 6 & Turkcell Platinum & Ipad Mini Retina & Playstation 4 & GTA V & Logitech Z506 & Cookoo & Samsung Evo 250gb
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hangi tip vize alacaksin bilmiyorum ama tier 4 icin sanirim en az aylik 1265 göstermen gerek

https://www.ukcisa.org.uk/Information--Advice/Visas-and-Immigration/Short-term-student-visa

https://www.lcds.ac.uk/visa-guidance-students-applying-within-uk

buralara bak.. okuldaki kagidi da gösterebilirsin ama yeterli degil. Tabi banka hesabiyla eksigi giderebiliyor musun bilmiyorum. Yani okuldan 500 geliyor, kalan 750 poundu (her ay icin) hesabinda göstermen kafi mi bilmyorum. O yüzden ne kadar fazla gösterme sansin varsa o kadar gösterirsen iyi olur.

4000 pound yeterli. Tabi vize basvurusunda ucak bileti (rezervasyon da olur ama bakman lazim sartlarina emin degilim) ve diger belgeleri götürmen lazim. Sikinti olmaz. Belgelerin tam olsun hic bi sikinti yasamazsin. Sonucta ögrencisin..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    archair23 bunu yazdı

Selam hocam bende londradayim temmuzda geldim sorularini sorarsan yardimci olmaya calisirim,

Burada kiralar ve ulasim pahali geri kalan hayat burada para kazandigin surece ucuz.

Oda tutman gerecek ortalama 350 ile 550 sterlin arasinda bisiler bulursun zone 6 oldugu icin aylik 300 sterline ede bulabilirsin arastirmak lazim.

Cok sikisirsan 2 gun filan bir yerde calisir parani alirsin gunluk calisirsin saatlik filan.

belki ilk ay zorlanirsin ama sonra alisirsin donmek istemezsin sansin var ise kullan degerlendir derim hocam

hocam bu calisma isi o kadar kolay degil. Oncelikle aldigi calisma izni harici calismaya izin veriyor mu?  Kacak calisabiir ama biri sikayet ederse sinir disi ederler. O yüzden bu konuda dikkatli olmak gerek.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek

Birader de londra da yaşıyor hydee ye westminister A yakınım diyor işe otobüs tramvay ile gidiyor arada ucuz ülkeleri dolaşmaya çıkıyor geçen ay Kolombiya dan Arjantin e güney Amerika yı dolaştı bence gitmen artıları getirir gitmelisiniz derim.

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Kesinlikle çalış.  

Masa sil . Bulaşık yıka . Mümkünse insanlarla diyalog kurabileceğin iş bulmaya çalış. 

Minimalist Değilim Tembelim
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DaSpOnGe
    DaSpOnGe's avatar
    Erkek

@ArduouS 

summonlayalım 

londroya yerleşti orada yaşamaya başladım hocam istersen iletişime geç yardımcı olur diye düşünüyorum

You think you've travelled far and never seen the stars :)))
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Şirket profillerine göre değerlendirebilirsin hangisini seçeceğini ki zaten biraz da olsa yapmışsın gibi. Sonuçta staj sonrası sana iş pozisyonu açabilecek şirketi seçmen en mantıklısı. Anadili ingilizce olan bir lokasyonda dil becerilrini(ing) daha iyi gelistirirsin, staj yaninda ekstra dil kursu gibi de dusunebilirsin. Ayrica boyle bir tecrubeden sonra farkli lokasyonlarda is bulma ihtimalin de artacaktir. Olur ya sevmezsin monarşiyi, döner başk bir seçenek, başka bir kültür denersin. Şimdilik önemli olan motivasyonunu kaybetmemen, memleket hasreti moduna girmemen, Türkiye lokasyonlu şirketlerin üzerine çizmen ve karar verdiğin ülkenin expat-student-erasmus gruplarından oda arkadaşı arayanlarla vs. iletişime geçmen. Ek olarak, dükkanla ev arası mesafeye göre ikinci el bir bisiklet de ulaşım konusunda sana oldukça yardımcı olabilir(sağlık + finansal).

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    archair23
    archair23's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    archair23 bunu yazdı

hocam bu calisma isi o kadar kolay degil. Oncelikle aldigi calisma izni harici calismaya izin veriyor mu?  Kacak calisabiir ama biri sikayet ederse sinir disi ederler. O yüzden bu konuda dikkatli olmak gerek.

Kolay hocam 

Acer 4820TG i5 Ati 5650 & İphone 4 & iphone 6 & Turkcell Platinum & Ipad Mini Retina & Playstation 4 & GTA V & Logitech Z506 & Cookoo & Samsung Evo 250gb
Toplam Hit: 2051 Toplam Mesaj: 14
staj