Mangala Oyunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Selam,

Cocuklara mangala ogretmeye calisiyorum. Kurallari okuyorum, videolarina bakiyorum.

Herkes farkli farkli kurallara göre oynuyor. Bu oyunun kabul görmüs gercek kurallarini bilen veya yazan yer neresidir?

Kimi ilk tas grubunu aldiginda tasi aldigi kuyuya bi tane tas koyuyor, diger video da koymuyor,

Kimi rakip hazinesine tas atabiliyor digeri rakip hazinesine tas atmadan geciyor.

Kimi rakip kuyusunu cift yapinca oradaki taslari aliyor, digeri almiyor.

Dogrusunu ögreneyim ki dogru ögretebileyim.

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

https://www.mangala.com.tr/mangala-nasil-oynanir

next next next install
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Oynarken rakip hazinesine tas birakiliyor mu birakilmiyor mu o yazmiyor?

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek
    underzero bunu yazdı

Oynarken rakip hazinesine tas birakiliyor mu birakilmiyor mu o yazmiyor?

bırakılmaz hocam sadece kendi hanene bırakırsın

Android Mobil Uygulama - Web Sitesi - Masaüstü Yazılım yapılır. Vitaminsiz Palyaço
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

nokia 3310daki fasulye oyunu değil mi bu

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bloom
    Bloom's avatar
    Erkek
    italyan bunu yazdı

nokia 3310daki fasulye oyunu değil mi bu

Evet o oyun.

Bortubocek sever
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Grafiker
    SaviorAngel
    SaviorAngel's avatar
    Erkek

No way out
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Grafiker
    SaviorAngel
    SaviorAngel's avatar
    Erkek
    underzero bunu yazdı

Selam,

Cocuklara mangala ogretmeye calisiyorum. Kurallari okuyorum, videolarina bakiyorum.

Herkes farkli farkli kurallara göre oynuyor. Bu oyunun kabul görmüs gercek kurallarini bilen veya yazan yer neresidir?

Kimi ilk tas grubunu aldiginda tasi aldigi kuyuya bi tane tas koyuyor, diger video da koymuyor,

Koyulur hocam kuralı o

Kimi rakip hazinesine tas atabiliyor digeri rakip hazinesine tas atmadan geciyor.

rakipe taş koyulmadan kendi haznemize geçeriz

Kimi rakip kuyusunu cift yapinca oradaki taslari aliyor, digeri almiyor.

alınır zaten yoksa nasıl taş toplayacağız

Dogrusunu ögreneyim ki dogru ögretebileyim.

No way out
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek

Degisik biseye benziyor cocuklara uygun sanirim onermisler bayagi sinifta oynatmayi deniyeyim cocuklara. Oynanis ve kurallar kafanda netlesirse yazar misin abi yarin tas toplayalim oynariz.

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Grafiker
    SaviorAngel
    SaviorAngel's avatar
    Erkek
    Kreyzi bunu yazdı

Degisik biseye benziyor cocuklara uygun sanirim onermisler bayagi sinifta oynatmayi deniyeyim cocuklara. Oynanis ve kurallar kafanda netlesirse yazar misin abi yarin tas toplayalim oynariz.

Mangala Oyun kuralları: 

1. KURAL:İstediğimiz baba ocağındaki taşların hepsini elimize alırız ve aldığımız yere bir adet bırakarak birer birer dağıtarak ilerleriz.

2. KURAL:Saat yönünün tersinde ilerleriz.

3. KURAL:Son koyduğumuz taş hazinemize denk gelirse hamle sırası bizde olur aksi halde rakibe geçer.

4. KURAL: Son koyduğumuz taş rakipteki baba ocağındaki taşları çift yaparsa taşların hepsini alıp hazinemize koyarız.

5. KURAL: İlk önce baba ocağındaki taşları bitiren rakibin tüm taşlarını alır ve hazinesine koyar

No way out
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı

https://www.mangala.com.tr/mangala-nasil-oynanir

hocam bu sitede örnek oyun da göstermiş: http://mangalaoyna.com.tr

karmaşa şundan geliyor: aynı oyun sahası ve taşlarla iki oyun var biri mangala diğeri mancala.

her ikisinde de her iki oyuncu için 6şar yuva, içlerinde 4er taş ve 1er hazine bulunuyor ve amaç hazinede taş biriktirmek

oyunun güzel yanı şans faktörü yok tamamen strateji oyunu.

ilk başlamanın bir avantajı var mı yok mu bilmiyorum onu araştırmak gerek.

her iki oyuncu oyunu kendi sırası olduğu zaman bölgesindeki taşları dağıtarak oyunu oynar.

oyun saat yönünün tersine ilerler

mangala için:

istenilen yuvadaki taşların bir tanesi bulunduğu yuvaya bırakılarak diğerleri saat yönünün tersine bir bir bırakılır

eğer yuvada tek taş varsa o tek başına bir yandaki yuvaya bırakılır

oyuncu tek tek taş bırakırken hazinesine denk gelir ve elinde hala taş varsa birer birer rakip oyuncunun yuvalarına taş bırakmaya devam eder fakat rakip oyuncunun hazinesine bırakmaz. oraya kadar geldi ve hala elinde taş varsa kendi yuvalarından taş bırakmaya devam eder.

son bırakılan taş oyuncunun kendi hazinesine denk gelirse o oyuncu bir el daha oynamaya hak kazanır, diğer tüm durumlarda sıra diğer oyuncuya geçer.

son bırakılan taş oyuncunun kendi boş bir yuvasına denk gelirse hem o koyduğu taşı hem de hemen karşısında rakip oyuncunun yuvasında bulunan taşları hazinesine katar. sıra diğer oyuncuya geçer.

son bırakılan taş karşı oyuncunun yuvasına denk gelirse iki durum var. son bırakılan taşın bulunduğu karşı oyuncunun yuvasında son durumda toplam çift sayıda taş varsa tamamı hazineye alınır. tek sayıysa bir şey olmaz. sıra diğer oyuncuya geçer.

kendi yuvalarındaki taşların hepsini ilk bitiren oyuncu kalan tüm taşları kendi hazinesine katar. ve oyun biter

kimin hazinesinde fazla taş varsa oyunu kazanmış olur.

oyuna kim nasıl başlar, sonraki oyun kazanan mı başlar vesaire onu bilmiyorum.

mancalanın farkları:

yuvanda taş bırakmazsın, hepsini alır dağıtırsın

o çift olunca alma olayı bunda yok

bir taraf tüm taşları bitirirse herkes kendi yuvalarındakini hazinesine koyar

diğer kurallar hemen hemen aynı

ama oynama tarzını baya değiştiriyor özellikle tüm taşları aldığın için sürekli bi boş yuva olma ve karşısındakini alma durumu oluyor

bir de oyun sonu herkes kendi yuvasındakini aldığı için karşı oyuncunun taşlarını bitirmeye yönelik oyun oynayabiliyorsun

mancala oynamak için: https://mancala.playdrift.com 

mangala oynamak için: http://mangalaoyna.com.tr

ben de sevgiden yanayım...
Toplam Hit: 2600 Toplam Mesaj: 17
mangala mangala kuralları