Mühendisler Hep Mutsuz Mudur?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Khan23
    Khan23's avatar
    Erkek

Evet abilerim sorum budur mühendisler hep mutsuz mu? Bu sene üniversite sınavına girdim ve 30 bininci oldum tahminlerime göre Yıldız Elektronik ve Haberleşme tutuyor. Ama çevremdeki mühendisler yazmamam gerektiğini söylüyor. Hepsi (Hepsi dediğimede bakmayın 2-3 kişi) şu anki akılları olsa sağlık alanlarına yönelirlermiş (Tıp-Diş-Eczacılık). Gerekçe olarak da genelde işin direk hazır olmasından bahsediliyor yani mezun olunca işin hazır olur direk para kazanırsın vs. deniliyor birde günümüz Türkiye'side kendi alanımı geliştiremeyeceğimi ve bunu kullanamayacağımı söylüyorlar. Bi bakıma haklı olabilirler belki ama bu vazgeçme nedeni değil sadece bir engel gibi geliyor bana. Sonuçta insan neden ilgi alanlarına uyan ve sevidiği istediği meslekte mutsuz olsun ki ? Eğer burada tutunamıyorsa yurt dışında iş bulamaz mı ? Yurt dışında mühendislik hayali kurmak hayal perestliğe mi giriyor. Bunlara ek olarak devletde çalışıldığında mühendislik yapılmadığını sadece imza atma işinin olduğu söyleniyor. Diğer durumda özelde çalışmak istenilse aşırı ağır şartlar altında çalışırsın diyorlar. Örnek olarak İstanbulda sabah 5'te kalkıp akşam 9'da eve dönüyorlarmış genel olarakta durum böyleymiş. Uzun lafın kısası mühendis abilerim hayatınızdan memnun musunuz ? Eskiye dönseniz yine aynı yolu mu çizerdiniz ?

Edit: Yarın düzelticem konuyu şimdilik code satırı gibi dursun. Telden ancak böyle yapabildim
    under not: duzelttim

We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

Gece oldugu icin kimse yazmamis henuz. Burasi 2-3 sayfa dolar yarin :)

Oncelikle tebrik ederim kardesim. Ben bundan 16 yil once elk-elktr muhendisligi tercihi yaptim. Alanimi sonradan haberlesmeye kaydirdim. 

Kimsenin etkisinde kalmadim, parayi veya is olanaklarini da parametre olarak degerlendirmedim. Elektronige karsi ilgim vardi, sectim. Net bir sekilde soyleyebilirim, matematigi sevmiyorsan bitiremeyecegin/cok zorlanacagin bir bolum. Ben bu kadar agir math olacagini tahmin etmiyordum, basta afalladim. Sonralari matematigin de elektronik kadar zevkli oldugunu farkettim.  

Yurtdisinda lisansustu yapiyorum su an, bir yandan da bir firmada proje bazli calisiyorum. 

16 yil oncesine donsem, hic dusunmem yine ayni tercihi, ayni parametrelerle yapardim. Hic pisman degilim. 

Good luck :)

All I need is a possibility.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

Genel olarak bir sıkıntı mevcut mühendisliklerde. Bunun sebebide bir sürü fakülte olması. Olacaksan iyi bir üniversiteden mezun olmaya bak. Odtü itü gibi

arbeit macht frei
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mavitutku
    mavitutku's avatar
    Erkek

sıkıntı hocam, hızlı genç nüfus artışı.

planlama yapılmaması. üniversitelerin mühendislik fakültelerine çok öğrenci alınması.

cebinde parası olan üniversite bile kurabiliyor.

ben çevre mühendisiyim, ama iş sağlığı hariç iş alanları çok dar. küçür bir yüzde iyi maaşlara çalışabiliyor. meslek odası ve kuruluşlar siyasetten nasip derdinde.

akademisyenler ülkeye faydalı tesislere karşı. dolayısıyla kendini geliştirdiysen iniglizce vs. ekonomik sebeblerde ön plandaysa hayatında, tabiki paranın olduğu sektörlere kayacaksın.

bkz: ben. 

şimdilerde güvenlik kameraları, video akıllı izleme yazılımları üzerine entegrasyon ve kurulum yapıyorum. işi iyi bilen az.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Damat
    A_REX
    A_REX's avatar
    Erkek

Mühendislikte sen mezun oldugunda minumum 4 yıl sonra saglam bir yıgılma olacak. Şu anda 1700 2000 e çalışan mühendisler gördüm dogalgaz işinde. Saglık sektörü bence daha mantıklı. Mühendislik çok sorunlu ve sıkıntılı. Şantiyesi ayrı dert  evinden uzakta kro adamlarlasın. Fabrikada ne olursa olsun üretim durmayacak her işin üstesinden gelmelisin stress had safhada. İşin kötü tarafı bu işlere girebilmek için torpil lazım. Saglık sektörü öylemi. Doktorum de sana heryer paris. Güzel bir bmlümde seçersen.

Dur be kadınnnn....
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Bidaha dünyaya gelsem, bidaha mühendis olmak için daha erken çalışmaya başlardım.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Cevrem muhendis dolu, isteyerek tercih edip isinde iyi olanlar gayet mutlu (: isinde iyi olmayanlar meslekten bagimsiz olarak mutsuz. Buna saglikcilar da dahil. Bence meslek insani sihirli bir sekilde mutlu ya da mutsuz etmiyor, sevmiyorsan ya da beceremiyorsan duygusal tatminin olmadigi icin mutsuz oluyorsun. Istedigin yere git, isini iyi yap, butun dunya evin.

@A_REX hocam ailede de mi doktor yok? Sen insaatta kiroyla ugrasiyorsun doktor hastanede kimle ugrasiyor :D

Edit. Sagliktayim.

izzmarit tarafından 31/Tem/18 09:44 tarihinde düzenlenmiştir

sigara değil, balık olan.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dryrock
    Dryrock's avatar
    Erkek

Dostum, vizyon meselesi.

Sağlık ya da mühendislik alanında gel-git yaşıyorsan zaten senin bir hedefin yok demektir. Önemli olan hedef. Sevdiğin işi yaparsan mutlu olursun, bu kadar basit. Geri kalan zaten her yerde aynı. Standart çalışma şartları vb. ("bazı" kurumsal firmalar hariç bkz. borusan)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Tek söyleyecegim, sevdigin isi yap.

Hayatta basarili olmanin tek sarti budur. Isini seviyorsan yilmadan, bikmadan, usanmadan ve mutlu sekilde calisiyorsun.

Ya sevdigin isi yap veya yaptigin isi yap.

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Tebrikler  

samaccc tarafından 31/Tem/18 09:49 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Yukarıda Kaan söylemiş, bir daha dünyaya gelsem daha önce çalışmaya başlar hatta vakti zamanımda önüme gelen ar-ge işini kabul ederdim. İşini sevmeden düşük motivasyonla yapan, mühendislik yaz çok para kazanırsın, rahat edersin, müdür olsun vs vs gazıyla girmiş adamlar genelde okurken ve çalışırken mutsuz oluyor.

Bir sürü şey yazmışsın tek tek cevap vereceğim.

-Yurt dışında çalışabilirsin hayal değil bir çok insan yapıyor

-Sadece devlette değil özel sektörde de imza mühendisi var. Bu daha çok pozisyonun ve yaptığın işle alakalı eğer denetleme ve uyum gibi konulara bakıyorsan genelde dokümanı okuyup onaylıyorsun.

-Özel sektörde çalışıyorum bana da çok dediler özelde ezilirsin ot olur bok olur. Bunu diyen insanlar çocuklarını devlete soktu veya öğretmen yaptılar şimdi maaşımı ve yan haklarımı öğrenince parmak ısırıyorlar. Hayatta beklentin eğer yukarısıysa çalışacaksın abicim.

-sabah 5'de kalkıp akşam 9'da eve dönüyorsun diyen adamlara sorsana doktor olunca doğu hizmeti,nöbet,uzmanlık sınavlarının ne kadar zor olduğunu biliyor mu?

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
Toplam Hit: 6035 Toplam Mesaj: 57
mühendislik mühendislik okunur mu