Mx Linux

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ReyiZ
    ReyiZ's avatar
    Erkek

merhaba hocalar, bilenlerin dikkatini çekmiştir distrowatch'da MX Linux diye bir dağıtım 2.sıraya fırlamış resmen.Bu kadar popiler olmasının sebebi nedir + ve * leri nelerdir kullananlar varmıdır 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whoobay
    whoobay's avatar
    Erkek

Vmde kullanmaya başladım. Ubuntu üzerinde değil de debian stable üzerinde olması güzel. Sorunsuz hafif.

Herşey kolaydır, bazen değil işte ∆
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WarHead
    WarHead's avatar
    Erkek

Sen hiç Q4OS kullandınmı 20 mb ram 'de bile calışıyor.. Bunun sistem üzerine hafif bir linux dağılımı yoktur olmazda olamazda..

Emekli
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RimPalace
    RimPalace's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

hafif diye linux kuruyom windowstan çok kasıyor

1 hafta önce 5 tane linux denedim hepsi aynı bok dedim go windows 7

ilerde belki kullanırım

Cumhuriyet rejimi için en ufak rahatımı bile feda etmem.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mr_Dark
    Mr_Dark's avatar
    Erkek

mx hafif dediler ama bence şuan en top Void Linux + i3wm

!!!!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

Linux'da Hafif'lik nedir, yada normal linux'larda yapamadığınız yada yaptığınız ne tür şeyleri bu tür linux çeşit ve dağıtımlarında yapabiliyor ve/veya yapamıyorsunuz?

Mesela ; cli , grafik arayüzü, modem-ağ kartı tanıtımı, oyun oynamak, Ağ'dan yazıcı kullanımına izin vermek, Ne bileyim bilgisayarı virüs'lerden kurtarmak ... , gibi gibi midir? yani sadece bilgisayarı var olan standart; işlemci, ram,  ekran-kartı, monitör, ana-kartı, ses-kartı, klavye ve maus gibi donanımları çalıştırabilmesi Temel ölçü müdür?

Bununların yani sıra ne gibi özellikler sunup, vaat ediyor? evet, bunları varsa Net'ten ilgili distro'nun sitesine ve/veya forum'una  girip bakarak öğrenbilirim, lâkin tercihim; sizin tecrübenizden istifade etmek. 

özellikle şu 2 mesajı görünce aklımda beliriverdi bu sorular;

WarHead bunu yazdı

Sen hiç Q4OS kullandınmı 20 mb ram 'de bile calışıyor.. Bunun sistem üzerine hafif bir linux dağıtımı yoktur, olmazda, olamazda..

Mr_Dark bunu yazdı

mx hafif dediler ama bence şu an en top Void Linux + i3wm

RitmFarbRacourci tarafından 19/May/19 05:23 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Manjaro

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
    ComputerWolf bunu yazdı

Manjaro

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aliyk
    aliyk's avatar
    Erkek
    RimPalace bunu yazdı

hafif diye linux kuruyom windowstan çok kasıyor

1 hafta önce 5 tane linux denedim hepsi aynı bok dedim go windows 7

ilerde belki kullanırım

Pupy Linux  300mb boyutu ile uçuyor 

Lekum Dinikum Veliye Din ...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    WarHead bunu yazdı

Sen hiç Q4OS kullandınmı 20 mb ram 'de bile calışıyor.. Bunun sistem üzerine hafif bir linux dağılımı yoktur, olmazda, olamazda..

Bi'de mesela google'da " q4os system requirements " şeklinde arattığımda şu çıkıyor karşıma;

Q4OS is available in both 64-bit and 32-bit versions. Minimum basic hardware requirements include a 300-MHz Pentium, 128 MB Ram and 3 GB of hard drive space. This release is available for download, as an installation CD or a Live CD with an included installer. Q4OS 1.6 Orion - 64bit / x64 consumes 281 MB. "

Gerçi, Live ile normal kurulum arasında ihtiyaç duyduğu Ram miktarı açısından fark var mı, bilemiyorum. 

Bence en iyisi, costum terzi şeklinde kendinin yapabildiğin yada derleyebildiğin çekirdek ve sürücülerle, minimum ihtiyaç halindeki Linux sürümü dâhâ evlâ. Hafif'likten benim anladığım budur.

Tabii, bunu yapabilmek için de biraz tırmalamak lâzım. Kolay değil, zor da değil. Bu linux konularını görünce, aklıma hep bu geliyor, nedense söylemek/yazmak istedim. 

------

i3wm neasıl bi pencere yöneticisiymiş beâh @@.)

RitmFarbRacourci tarafından 19/May/19 18:43 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WarHead
    WarHead's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı

Linux'da Hafif'lik nedir, yada normal linux'larda yapamadığınız yada yaptığınız ne tür şeyleri bu tür linux çeşit ve dağıtımlarında yapabiliyor ve/veya yapamıyorsunuz?

Mesela ; cli , grafik arayüzü, modem-ağ kartı tanıtımı, oyun oynamak, Ağ'dan yazıcı kullanımına izin vermek, Ne bileyim bilgisayarı virüs'lerden kurtarmak ... , gibi gibi midir? yani sadece bilgisayarı var olan standart; işlemci, ram,  ekran-kartı, monitör, ana-kartı, ses-kartı, klavye ve maus gibi donanımları çalıştırabilmesi Temel ölçü müdür?

Bununların yani sıra ne gibi özellikler sunup, vaat ediyor? evet, bunları varsa Net'ten ilgili distro'nun sitesine ve/veya forum'una  girip bakarak öğrenbilirim, lâkin tercihim; sizin tecrübenizden istifade etmek. 

özellikle şu 2 mesajı görünce aklımda beliriverdi bu sorular;

WarHead bunu yazdı

Sen hiç Q4OS kullandınmı 20 mb ram 'de bile calışıyor.. Bunun sistem üzerine hafif bir linux dağıtımı yoktur, olmazda, olamazda..

Mr_Dark bunu yazdı

mx hafif dediler ama bence şu an en top Void Linux + i3wm

Hocam şuan elimin altında kullandığım sistemim...

rchitecture: i686
    CPU op-mode(s): 32-bit
    Byte Order: Little Endian
    CPU(s): 2
    On-line CPU(s) list: 0,1
    Thread(s) per core: 1
    Core(s) per socket: 2
    Socket(s): 1
    Vendor ID: GenuineIntel
    CPU family: 6
    Model: 14
    Model name: Genuine Intel(R) CPU T2050 @ 1.60GHz
    Stepping: 8
    CPU MHz: 1067.000
    CPU max MHz: 1600,0000
    CPU min MHz: 800,0000
    BogoMIPS: 3192.66
    L1d cache: 32K
    L1i cache: 32K
    L2 cache: 2048K
    Flags: fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx constant_tsc arch_perfmo n bts aperfmperf pni monitor est tm2 xtpr pdcm dtherm

Q4OS ile hiç kasmadan çok rahat kullanıyorum.  bir çok linux dağılımında donma vs sorunlar yaşadım. 40 yakın linux dağılımlarını denedim. ben  ölü sistemler için en ideal linux dağılımı bu bence.

Emekli
Toplam Hit: 2504 Toplam Mesaj: 13
distrowatch mx linux