folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder NASA: Güneş'in Faaliyetleri Olağandışı Yavaşladı

NASA: Güneş'in Faaliyetleri Olağandışı Yavaşladı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek

ABD’li gök bilimciler, Güneş’in faaliyetlerinde olağandışı bir yavaşlama tespit ettiklerini ve bu durumun on yıllarca sürebileceğini açıkladı. Uzmanlar bu gelişmelerin dünyayı bekleyen olası bir tehdide işaret edebileceğini belirtti.

ABD’li gök bilimcileri harekete geçiren gelişme, Güneş’in faaliyetlerini izlemeye yarayan Güneş lekelerinin azalması oldu.

Güneş lekeleri, güçlü manyetik kuvvetler ısı yayılımını engellediği için Güneş’in iç bölgesindeki ısıdan mahrum kalan ve ancak yoğun manyetik etkinliğin bulunduğu bölgelere deniyor. Güneş döngüsü denilen 11 yıllık periyotlarda kara lekelerin sayılarında ve büyüklüklerinde değişiklikler yaşanıyor.

Ancak, ABD’li bilim insanlarının Güneş’in iç kısmı, yüzeyi ve atmosferi üzerinde yaptığı üç bağımsız araştırma, Dünya’nın ve insanlığın geleceği hakkında korkutucu bir olasılığı ortaya çıkardı. Gök bilimciler, “Güneş’te olağandışı gelişmeler yaşandığına dikkat çekerek, 2020 yılında gerçekleşmesi beklenen bir sonraki Güneş döngüsünün olması gerekenden daha genç yaşanabileceği" uyarısında bulundu.

Bu durum kısaca, Güneş’in belirsiz bir süre için “kış uykusuna yatması” anlamına geliyor. Bu "kış uykusu" yeni bir buzul çağının başlamasına neden olabilir. Tarihe “Maunder Minimum” olarak geçen benzer bir olayda, 1645 ve 1715 yılları arasında bir nevi “Mini Buz Çağı” yaşanmış ve Avrupa’daki su kanalları buz kesmiş, Alplerdeki buzullar, dağ yamaçlarındaki köylere kadar uzanmıştı.

Bilim insanları, Güneş’teki manyetik faaliyetleri takip etmek için, bazıları Dünya’dan büyük olan Güneş lekelerine başvuruyor. 17’nci yüzyılda yaşamış olan gök bilimciler Galileo Galilei ve Giovanni Cassini, Güneş lekelerindeki değişimleri gözlemleyerek Maunder Minimum döneminde yaşanan faaliyet düşüklüğünü tespit etmişti.

GÜNEŞ LEKELERİ OLUŞMAYABİLİR

Bilim insanları 19’uncu yüzyılda Güneş lekelerinin her 11 yılda bir sayı ve büyüklük açısından değişim gösterdiğini tespit etti. Güneş lekelerinin değişimlerinin takip edilmeye başlandığı tarihten itibaren bakıldığında, bugün 24’üncü Güneş döngüsü içinde yer alıyoruz.

Güneş’in 2013'te maksimum faaliyet göstereceğini tahmin ediyordu. Ancak, Arizona eyaletindeki McMath-Pierce Teleskopu'yla yapılan ve 13 yıl süren gözlemler, Güneş lekelerinin giderek güç yitirdiğini ve Güneş’in manyetik alanının 25’inci Güneş döngüsü içinde yeterince leke üretmeyebileceğini ortaya koydu. Teleskopun bulunduğu Kitt-Penn Gözlemevi'nden yapılan açıklamada, “kara lekelerin giderek aydınlandığını, dolayısıyla içinde bulunduğumuz güneş döngüsünün bir öncekinin yarısı kadar güçlü olduğunun anlaşıldığını” ifade etti.

Daha da kötüsü, 25’inci Güneş döngüsünde hiç Güneş lekesi olmayabilir.

kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/planet/18037556.asp?gid=381

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    maserati
    maserati's avatar
    Homo

" 2020 yılında gerçekleşmesi beklenen bir sonraki Güneş döngüsünün olması gerekenden daha genç yaşanabileceği" uyarısında bulundu"

bu iyi bir şey değilmi eğer 25. güneş döngüsünde güneş lekesi yoksa ne kadar geç geçersek o kadar iyi...

Türkiyede kim sevdiği işi yapıyor ki?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaRaKuLe
    KaRaKuLe's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

nasaya şurdan "bi siktir git" demek istiyorum. Henüz farklı bi fosfat yerine arsenik kullanan bakteriyi açıklamadan bunların dediği hiç bir şeye inanmıyorum. Amerikanın yıllardır milyar dolarlarını yiyen yalancı bi kurumdan başka bişey değil benim gözümde

Aklın nuru fen kalbin nuru dindir. İkisinin izdivacıyla hakikat tecelli eder.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Erkek

ben gidip bi soba alayım ...

Profesyonel Öküz
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek
    galaktik dizilim ve samanyolundaki daha birçok olay maya takviminde yer alıyor. henüz başlangıç 3. dünya savaşını bekliyorum 1 yıl içinde. kaldıki bu güneşteki olaylarda başlanıç. ama bu tür şeyleri birçok resmi kurumun yakın zamanda açıklayacağını(bunu demeye bayılıyorum) " yıl oldu söylüyorum.""ben demiştim" maya takvimi-nostradamus vs. birçok kaynaksa binlerce-yüzlerce yıl önce söyledi zaten :)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Disubev
    Disubev's avatar
    Erkek

-----------------------------

ben gidip bi soba alayım ...

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

2012

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih
    Fatih's avatar
    Erkek

hani büyük patlama olacaktı a.q. tam tersi oldu :D

enjoy i'm vaccinated
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zoom8
    zoom8's avatar
    Erkek

FOXXLY bunu yazdı:

2012

21 aralik....

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    obie
    obie's avatar
    Erkek

yanlış hatırlamıyorsam patlamalar maksimum seviyeye ulaşacaktı 2012 yılına doğru.geçen hafta olan patlama bunun göstergesiydi sözde.ki ona benzer patlamalar da sürekli artmaya başladı son aylarda.

Anlayana sivrisinek saz,anlamayana sazı soksan az...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

hastasınız

________ inspired by love and guided by knowledge _______
Toplam Hit: 2349 Toplam Mesaj: 12