folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Nasıl SSD Almalıyım, Bilmiyorum ?

Nasıl SSD Almalıyım, Bilmiyorum ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Herkese merhaba. Bilgisayarıma 250gb SSD almak istiyorum ama DVD'ye takılanlardan mı alayım m2 SSD mi alayım bilmiyorum.

Öncelikle bilgisayarım tam olarak şu linkteki monster PC.

http://www.monsternotebook.com.tr/abra/MONSTER-ABRA-A7-V6-3-3.html

PC'nin içini açtığımda şöyle bi soketle karşılaştım ama bu sokete uygun SSD'ler 700 lira çok pahalı geldi bana.

Resmi burda

Başlıktaki gibi nasıl almalıyım bilmiyorum. 

Bu SSD'lerin bi 3 soketlisi var birde 2 soketlisi. Benim yuva 2 soketliye uyuyor ama bir arkadaşım dedi ki " 3 soketli olanın 1 soketi boşta kalıyor sorun olmaz." Güvenemedim açıkçası buraya sorayım dedim.

250GB yeterde artar bile. İçine sistem ve photoshop filan kurucam.

Benim PC'de hali hazırda  SSD yuvası olduğu için DVD yerine takılan SSD'lere pek yanaşmıyorum ama son çarem o ise yapacak birşey yok. Alırız bi tane SSD to DVD connector bakarız yolumuza :)

Aradığım ürünün Girişi tam oalrak aşağıdaki parçadaki girişle aynıdır.

Resim : 

Yukarıdaki resimde görlen girişe sahip samsung 850 EVO arıyorum. Bu pro sürümü ve 700-750 lira gibi bir fiyatı var ve beni aşar.

GodKlaus tarafından 23/Tem/16 18:21 tarihinde düzenlenmiştir

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Hocam bu pc de ısınma sorunu oluyor mu?

ssd olarak samsung 850 pro iyidir.Soket olayını falan bilmiyorum.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CaniSokucu
    CaniSokucu's avatar
    Erkek

Bende de Monster var hocam, yalnız soketi m2 değil m-sata. Dvdyi iptal etmek yerine oraya takmanı öneririm. Elinde böyle bir imkan varken dvdyi iptal etmek biraz aptalca olur. Ha dvdyi iptal edip oraya ssd takında performansı daha iyi olacaksa neden olmasın tabi. Ben 120 gb m-sata ssd aldım içine tonla şey kurmama rağmen(photoshop dahil) hala 60 gb gibi bir alan boş. 250 liraya almıştım yanlış hatırlamıyorsam, 250gb olanlar ise 350 liraydı 100 lira daha verip 250 gb mı alsam diye düşünmüştüm hatta fakat bana 120 yetti. M2 de aşağı yukarı bu fiyatlarda sen hayvan performanslı olanlara bakmışsın sanırım onlar dediğin gibi 650-700 hatta daha yüksek fiyatlılar. Samsung 850 evo idi benimki yanlış hatırlamıyorsam. Ayrıca yok 3 soket 2 soket aynıdır biri boşta kalır falan diye düşünme birebir uyanı al derim.

Şafak 1152!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    CaniSokucu bunu yazdı

Bende de Monster var hocam, yalnız soketi m2 değil m-sata. Dvdyi iptal etmek yerine oraya takmanı öneririm. Elinde böyle bir imkan varken dvdyi iptal etmek biraz aptalca olur. Ha dvdyi iptal edip oraya ssd takında performansı daha iyi olacaksa neden olmasın tabi. Ben 120 gb m-sata ssd aldım içine tonla şey kurmama rağmen(photoshop dahil) hala 60 gb gibi bir alan boş. 250 liraya almıştım yanlış hatırlamıyorsam, 250gb olanlar ise 350 liraydı 100 lira daha verip 250 gb mı alsam diye düşünmüştüm hatta fakat bana 120 yetti. M2 de aşağı yukarı bu fiyatlarda sen hayvan performanslı olanlara bakmışsın sanırım onlar dediğin gibi 650-700 hatta daha yüksek fiyatlılar. Samsung 850 evo idi benimki yanlış hatırlamıyorsam. Ayrıca yok 3 soket 2 soket aynıdır biri boşta kalır falan diye düşünme birebir uyanı al derim.

Hocam google'a msata ssd yazıyorum çıkan sonuçlarla benim soket farklı. Aynısı değil. Bak resmini atıcam şimdi

Bak bu benim anakarttaki SSD yuvasında 4 tırnak var. ama msata ssd'lerde 8 tane var.

MSATA'nın uyacağını düşünmüyorum bende. Hem 8 pin var hemde boyutları farklı. Benim SSD'nin ince uzun olması lazım ama MSATA Kısa ve geniş.

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    madrew
    madrew's avatar
    Erkek

http://www.hepsiburada.com/samsung-850-evo-250gb-540mb-500mb-s-m-2-sata-3-5-ssd-mz-n5e250bw-pm-bd803960

bu tarz bi ürün olabilir mi çünkü m2sata ssd portu yazıyor.

der die das
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    O Şimdi Astek
    deja-vu
    deja-vu's avatar
    Erkek

Aldığın kutunun sata 2 olacağını unutma hacı. O yüzden dvd kutusu alacaksan depo hdd olarak kullan. Bende şimdi 128gb evo 850 var artı 1tb dvd yerine var oraya sistem icin sabit disk takma 

Almanya Fatihi
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    madrew bunu yazdı

işte bu senin verdiğin linkleti 3 soketli hocam. Benim PC'deki girişte 2 soket var. Arkadaşım uyar sıkıntı olmaz dedi ama yapan adamlar boşuna yapmamıştır o 3. tırnağı.

deja-vu bunu yazdı

Aldığın kutunun sata 2 olacağını unutma hacı. O yüzden dvd kutusu alacaksan depo hdd olarak kullan. Bende şimdi 128gb evo 850 var artı 1tb dvd yerine var oraya sistem icin sabit disk takma 

Hmm yani dvd kutusu normal girişe göre daha yavaş diyosun sanırım. Anladım hocam sağolasın ama en son çare ya internetten sipariş vericem yada dvd kutusu FTW :D

edit : "Bizim buradaki şu şu mağaza satıyor hocam bu ürünü" yada "Şu mağazadan bulabilirsin" derseniz böyle önerilerede açığım.

İstanbulda oturuyorum Avrupa yada Anadolu yakası farketmez metrobüs heryere gidiyor zaten :D

GodKlaus tarafından 23/Tem/16 18:19 tarihinde düzenlenmiştir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    madrew
    madrew's avatar
    Erkek

http://www.monsternotebook.com.tr/yardim.aspx?yrd=217&lang=tr-TR

Buradan direkt kendilerine sorsana hocam, yazılı ve sözlü olarak.  Bir de seninki stokta yok ama bi alt modeli v533 ü özelleştir dediğinde m2sata ssd olarak ekleyecekleri modeller gözüküyor araştır onları. 

Youtube da m2ssd takma videolarına bak ordaki kasaları incele ne biliyim.

der die das
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    madrew bunu yazdı

http://www.monsternotebook.com.tr/yardim.aspx?yrd=217&lang=tr-TR

Buradan direkt kendilerine sorsana hocam, yazılı ve sözlü olarak.  Bir de seninki stokta yok ama bi alt modeli v533 ü özelleştir dediğinde m2sata ssd olarak ekleyecekleri modeller gözüküyor araştır onları. 

Youtube da m2ssd takma videolarına bak ordaki kasaları incele ne biliyim.

Mesaj attım ilk onlara zaten. Aldığım cevap 

18.7.2016 17:16:37'li cevabımız

Sn.Cüneyt K****,

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz.  Üründe 1 ad. M2sata SSD slotu mevcuttur. 

Saygılarımızla,

Bidahada geri mesaj atmadım zaten.

Şimdi o dediğin modellere bakıyorum hocam. Sağolasın :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

konuya bakmadım tam olarak ama

senin soket m2 denilen yüksek performanslı bir baglantı arayüzü

normal sata hdd yi cıkarıp ssd takabilirsin uygun yollu

destination@tahribat.com
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    DestinatioN bunu yazdı

konuya bakmadım tam olarak ama

senin soket m2 denilen yüksek performanslı bir baglantı arayüzü

normal sata hdd yi cıkarıp ssd takabilirsin uygun yollu

işte hocam m2 diye aratıncada bu bağlantı arayüzüne uymayan bir cihaz çıkıyor.

SSD Alalım dedik cihaza uygun ssd yok :D

Toplam Hit: 1950 Toplam Mesaj: 13
monster laptop ssd