folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Ne Mutlu Türküm Diyene - Sözünün Açıklaması??Ne Mutlu Türküm Diyene - Sözünün Açıklaması??

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  drexler
  drexler's avatar
  Kayıt Tarihi: 29/Eylül/2007
  Erkek
  beyler kardeşime ödev vermiş hocası "Ne mutlu Türküm diyene" sözünün açıklamasını, nedir nme değildir herşeyini istiyor ben bulamadım vala birde sizden yardım isteyeyim

  İTİNA İLE torrentleech davetiyesi aranır. ama kefil bulunamaz :)
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  gkhn
  gkhn's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Haziran/2007
  Erkek
  Ya Ataturk burda turklugu sadece genetik bişi olmaktan cıkarmıstır, kendini bu vatana baglı hisseden, burayı seven herkese turk demistir. Bu soz de burdan gelir, yani burayı seven kendini turk hisseden kisiye ne mutlu demek istemistir. Ataturk milliyetciligini faşizan bi yapıda gostermek isteyenlere de cvap vermis oldum. Bi tasla 2 kus nası:D

  I am free of all prejudice. I hate everyone equally
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  andidit
  andidit's avatar
  Kayıt Tarihi: 23/Ağustos/2005
  Erkek

  yani bunuda internetten arıyorsanız diyecek bişi yok hocam.

   


  Boynumuz yiğit boynu, bükerse sevda büker.
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Dina_Kaki
  Dina_Kaki's avatar
  Kayıt Tarihi: 10/Ekim/2007
  Erkek
  a.q 20 yaşında adamsın bu sözün anlamını açıklayamaıyosun..asalak seni bide utanmadan buraya yazmış. hayat boyu beleşe alışmışsın gidip 2 kitaba baksan sayflar yazarsın..

  Ve blok yapılan derslerin tek güzelliği, bir sigara daha içmeyip düşünebilmek seni..A.Redif YANKI
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  yolbulucu
  yolbulucu's avatar
  Kayıt Tarihi: 06/Nisan/2007
  Erkek
  sozluk.sourtimes.org

  satilik hic bitmeyen hikaye scripti : http://goo.gl/YWvJRO | php, codeigniter, twig, css konularinda pm den biseyler sorabilirsiniz
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Çömez
  underzero
  underzero's avatar
  Üstün Hizmet Madalyası
  Kayıt Tarihi: 20/Ocak/2003
  Erkek

  milli egitim bakani Huseyin Celik in oldugu bir donemde boyle bir soru sorulmasi "SKANDAL"

  Derhal o ogretmen hakkinda sorusturma acilmali 


  pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  kiNki
  kiNki's avatar
  Kayıt Tarihi: 28/Kasım/2003
  Erkek
  pes artık artık ya..

  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE..
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ErsiNnn
  ErsiNnn's avatar
  Kayıt Tarihi: 11/Ağustos/2005
  Erkek

  gkhn759 bunu yazdı:
  -----------------------------
  Ya Ataturk burda turklugu sadece genetik bişi olmaktan cıkarmıstır, kendini bu vatana baglı hisseden, burayı seven herkese turk demistir. Bu soz de burdan gelir, yani burayı seven kendini turk hisseden kisiye ne mutlu demek istemistir. Ataturk milliyetciligini faşizan bi yapıda gostermek isteyenlere de cvap vermis oldum. Bi tasla 2 kus nası:D
  -----------------------------

   

  arkadaş 4 4lük açıklamış..Bu memlekette taş üstüne taş koyamamış olsa dahi, bu ülkeye ahde vefa hisseden herkes için söylenmiş bir sözdür..


  LAN NERDESİN?
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  SpoofU
  SpoofU's avatar
  Kayıt Tarihi: 21/Mart/2008
  Erkek
  Atatürk ileri görüşlü bir kişi olduğu için ileride yaşanacakları tahmin ederek böyle bir söz söylemiştir, mesela bazı kendini bilmez ırkçılar Türk asıllı olmayan Türk vatandaşlarına sen Türk değilsin şusun busun gibisinden söyler söylüyor, Atatürk diyorki uymayın dinlemeyin onları eğer siz kendinizi Türk olarak benimsediyseniz başkalarının söylediklerinin hiçbir değeri yoktur diyor. vs vs.

  Sevmem yazmayı, okumayı sevdiğim kadar.
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Phonecx
  Phonecx's avatar
  Kayıt Tarihi: 07/Haziran/2007
  Erkek

  Oktay Sinanoğlu'nun bir makalesi..  

   

   

  Türk Demek Türkçe Demektir


  Bağımsızlık ruhunun temelinde kimlik bilinci, kişilik, onur/haysiyet duygusu, ve özgüven yatar. Bağımsızlık benim karakterimdir diyen Atatürk onun için halkımızın kimlik, kişilik, onur, ve özgüveni üzerinde durdu. Kafalar, gönüller bağımsız olmadan, ülkenin ne iktisâdı, ne savunması, ne de dış siyaseti bağımsız olabilirdi.

  Atatürk Türk Kimliğini Türkçe ile tanımlamıştır. Onun için de Atatürk ün Kurtuluş Savaşından sonraki temel dâvâsı Türkçeyi, dolayısıyla Türk kültür ve kimliğini yabancı boyunduruklardan korumak, bunun için de eğitimi her düzeyde Türkçe ile yapmak, halkın yabancı dille, (yâni yabancı misyoner türü) eğitime özenmesini önleyecek tedbirler almak olmuştur. Bakınız Atatürk bu konularda neler diyor:

  Türk demek Türkçe demektir; ne mutlu Türküm diyene. (Meğer meşhur sözün birinci kısmı da varmış!).

  Millî his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin millî ve zengin olması, millî hissin gelişmesinde başlıca müessirdir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir, yeter ki bu dil şuurla işlensin.

  Ülkelerini, yüksek istiklâlini korumasını bilen Türk milleti dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır. (ve tabii korumalı)

  Kat’î olarak bilinmelidir ki Türk milletinin millî dili ve millî benliği bütün hayatında hâkim ve esas olacaktır. [Elbette bütün hayattan kasıt siyaset, hukuk, teknik, bilim, eğitim, sanat, tıp, kültür ve edebiyattır; hayatın her yüzü.

  Batı dillerinden hiçbirinden aşağı olmamak üzere, onlardaki kavramları anlatacak keskinliği, açıklığı haiz Türk bilim dili terimleri tesbit edilecektir. (Atatürk bizzat kendisi bu dâvâ uğruna çalıştı. Bugün askerlikte olsun, matematikte olsun kullandığımız birçok terimleri Türkçenin derinliklerinden çıkarıp bize armağan etmiştir. Altmış beş yıldır bu konuda çok ilerleme kaydedilmiş, her yeni bilimsel kavram tam Türkçesiyle ifâde edilebilir konuma gelinmişken ne hikmetse şimdi bazı odaklar bu gelişmeyi ve Türkçeyi hızla yoketmekle uğraşıyor.)

  Daha 1924te: Millî eğitimin ne demek olduğunu bilmekte hiçbir tereddüt kalmamalıdır. Bir de millî eğitim esas olduktan sonra onun lisanını, usulünü, vasıtalarını da millî yapmak zarureti münakaşa edilemez.

  1938de, vefatından az önce: Türlü bilimlere ait Türkçe terimler tesbit edilmiş, bu suretle dilimiz yabancı dillerin tesirinden kurtulma yolunda esaslı adımını atmıştır. Bu yıl okullarımızda tedrisatın Türkçe terimlerle yazılmış kitaplarla başlamış olmasını kültür hayatımız için mühim bir hâdise olarak kaydetmek isterim.

  Ve nihayet Türk bilimci ve eğitimcisine şu vasiyeti: Bakınız arkadaşlar, ben belki çok yaşamam. Fakat siz, ölene dek Türk gençliğini yetiştirecek ve Türkçenin bir kültür dili olarak gelişmeye devamı yolunda çalışacaksınız. Çünkü Türkiye ve Türklük, uygarlığa ancak bu yolla kavuşabilir. ( Atatürk ün sözlerinin kaynağı ve ilâve bilgiler için: Bkz. O. Sinanoğlu, Atatürk ve Türk Bilim Dili, Bilim ve Teknik , sayı 59, sff. 8-11, Ekim 1972).

  Görülüyor ki, Atatürkçülükle, yabancı dilden eğitim, hiristiyan misyoner okulu modeli demek olan kolej (veya benzeri Anadolu lisesi) yanlısı olmak kesinlikle bağdaşmaz. O halde Atatürkçülere bugün, her zamankinden çok, büyük bir görev düşüyor: Türkçe bir iki nesil sonra yokolmadan yabancı dille eğitime son verilmeli, onun yerini yabancı dil takviyeli Türkçe Fen liseleri veya Ülken (süper) liseler düzeni almalı. Türkçe bilim ve teknik yayınları (telif ve tercüme, dergi ve kitaplar) Devlet ve çeşitli kuruluşlarca teşvik edilmeli. Unutulmamalı ki, Türk Devleti nin birinci görevi Türk adının, kimliğinin, onun için de Türkçenin ilelebet yaşamasını sağlamaktır.

  Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu

   

  Kaynak: http://64.233.183.104/search?q=cache:wejyAUPTU8IJ:www.fikrimyok.com/Turk-Demek-Turkce-Demektir-t24252.html+ 

 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  drexler
  drexler's avatar
  Kayıt Tarihi: 29/Eylül/2007
  Erkek
  Dina_Kaki bunu yazdı:
  -----------------------------
  a.q 20 yaşında adamsın bu sözün anlamını açıklayamaıyosun..asalak seni bide utanmadan buraya yazmış. hayat boyu beleşe alışmışsın gidip 2 kitaba baksan sayflar yazarsın..
  -----------------------------
  lan dangalak çok biliyorsan açıkla işte boş boş konuşma burda, ibne öğretmen 3-5 cümlelik bişey istese yazardık bişyler hödük adam 3-5 sayfa ödev istemiş, tövbe ya insanı çileden çıkarıyorsunuz ha

  İTİNA İLE torrentleech davetiyesi aranır. ama kefil bulunamaz :)
Toplam Hit: 12675 Toplam Mesaj: 17