folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder ÖSS De Birinci Olmanın Zeka İle İlişkisi

ÖSS De Birinci Olmanın Zeka İle İlişkisi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Arkadaşlarla ve bazen hocalarla bu konu hakkında konuşunda çok ileri dereceler için zeki olunması gerektiği söylüyorlar.

Bu bana makul gelmiyor açıkcası.

Sınava sıfırdan başlayıp öğrenerek gidilirse bir çok soru tipi çözülürse bu sınavda Türkiye birincisi olunur diyorum. 

Bana göre tek şart hafıza gerekli. Çok soruyu unutmamak ve kolay hatırlamak için tek şart hafıza.

Kendimden örnek vereyim ben ilk girişimde 12 D 14Y biyoloji yapmıştım hiç bilmiyordum diyemem :) Hiç çalışmamıştım.

İkinci sene hırs yaptım ve 29D 1Y ile seneyi kapadım. Bir çok kitabım vardı mesela sindirim sistemini çözüyorsam, 5 kitaptaki tüm sindirim sistemi sorularını koparıp zımbalardım sonuna kadar hepsini çözer bilmediklerimi not alırdım sonradan sınavlarda dikkat ettikçe hiç soru gitmezdi.

Olay bence bu kadar basit eğer çok daha fazla ve her konuda soru çözse idim Türkiye Birincisi Ben olurdum diyorum.

Kabul etmiyorlar. Haklılar değilim çünkü... Savundukları şeyler ise derste uyuyan hiç çalışmayan ama  sınavda hep ful çeken adamlardan bahsediyorlar. Bu adamlar vahiyle mi öğrendi bunları haşa yoo hiç sanmam. Çalıştılar yaptılar.

İnsanın blmediği bir soruyu tanımadığı soru tipini çözmesi bence imkansız. Zeka değil soru tipi bence önemli e şimdi tıp fak. da okuyan arkadaşlarım vardı dershane denemelerinde 40 da 40 da çok yaptım. Ama sadece çalışıp soru çözerek. Mesela benden çok ii yerlerde olupta o soruyu çözemeyenlerde gördüğüm ise tek şeydi: O sorudan hiç çözmemeişler yada o tipde düşünecek bir şeyle karşılaşmamış olmalarıydı.

Sınava çalışan arkadaşarda bu ataleti görüp şaşırıyorum. Ben matematik yapamam ben şunu çözmemem anlamam falan filan uzayıp gidiyorlar.

Eğer benden daha az paniğe sahipseler herkes soruları  fulleyebilir. Ben zor soru hatırlamıyorum.

Ya bilgi eksikliği yada dikkatsizlikten soru gider. Zeka bence sınav işinde gereksiz. Ha geç anlıyor olabilirsin. Defalarca çalışarak yazarak çizerek emin ol en iyiler kadar olabilir herkes. Çünkü hiç duymadım ki ben her şeye çalıştım ama zeki değilim diye ypamadım diyen.

TBT de yüksek derecelere sahip insanlardan da dinlemek istiyorum veya başka yorumlar. Zeka belki panik halinde işe yarıyordur belkide ben çok zekidirim :DD bilmiyorum ama bana göre durum bu. Sınava çalışan arkadaşlarada başarılar diliyorum. Ben 21 binde mühendislik ğrencisiyim. Eğer daha az panik olsam ve her şeyi bu sşstemle çalışsam Türkiye Birincisi olurdum :)

İlerde zamanım olursa tekrar deneyeceğim de bunu :)

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

edit: neyse boktan açıklamalar

kvasir tarafından 25/Nis/13 00:11 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    moi
    moi's avatar
    Erkek

bi kere eğitim sistemimiz zekayı öne çıkaran bi sistem değil ki, neyin kafasını yaşıyolar :D

ezber, ezber, ezber...

Sadece paranoyaklar hayatta kalır...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

İstatistiki değeri senin için ne olur bilmiyorum ama kendi girdiğim yıldaki ilk 50nin 30dan fazlasını tanıyorum, hepsi son derece zeki insanlar..

edit: Üniversite sınavının ülkemiz koşullarında ne ifade ettiğini idrak edip oturup ders çalışabilmek de vizyon ve zeka göstergesidir. 'Ben çok zekiydim de işte hiç çalışmadım umrumda değil.' diyen adam şahsi fikrimce malın önde gidenidir.

edit 2: "Gerizekalı inekler onlar." diyenlerin gözlerinden öperim. Kedi-ciğer.

izzmarit tarafından 24/Nis/13 18:28 tarihinde düzenlenmiştir

sigara değil, balık olan.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih
    Fatih's avatar
    Erkek

ters orantılıdır.

enjoy i'm vaccinated
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    izzmarit bunu yazdı

İstatistiki değeri senin için ne olur bilmiyorum ama kendi girdiğim yıldaki ilk 50nin 30dan fazlasını tanıyorum, hepsi son derece zeki insanlar..

Neye göre zeki ?

Sonuçta ÖSYM de sorulan sorular hiç de zor değiller. Belkide zor gelen kısmı hikaye gibi yazılmış olmaları ama soru çözen biri bunu zaten biliyordur.

Tübitak bile hazırlasa soruları eğer çok sor çözüp mantık kurabildiysen anladıysan sınavda bunu pek rahat yapabilirsin. 

Benden ilerdeki adam çok çalışıyor gerideki adam az çalışıyordu ben zeki kısmını göremiyorum.

zeybekustasi tarafından 24/Nis/13 18:31 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    zeybekustasi bunu yazdı
    izzmarit bunu yazdı

Neye göre zeki ?

Sonuçta ÖSYM de sorulan sorular hiç de zor değiller. Belkide zor gelen kısmı hikaye gibi yazılmış olmalı ama soru çözen biri bunu zaten biliyordur.Mesela İlk 

Tübitak bile hazırlasa soruları eğer çok sor çözüp mantık kurabildiysen anladıysan sınavda bunu pek rahat yapabilirsin. 

Benden ilerdeki adam çok çalışıyor gerideki adam az çalışıyordu ben zeki kısmını göremiyorum.

Benim kendi kişisel değerlendirmeme göre zeki. O yüzden tanıdığım insanlar diye yazdım zaten. Ölçütüm ÖSS değil, onlarla tanışmama vesile oldu sadece, söylemek istediğim benim tanıdıklarımın 'mal ama çoooook çalışıp derece yapmış' falan olmadıkları. Ben de dereceyle girdim epey çalıştım evet ama epey de zekiyim.

Onun dışında salak olup da bir baltaya sap olabilmiş çok insan gördüm de çok zeki olup hiçbir şey olamamış insan görmedim. Kendini kandırmaca o iş.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cem-engine
    cem-engine's avatar
    Erkek

çok zeki olmaya gerek yok,yeterli çalışma ve sınav anındaki vaziyet daha önemli.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cem-engine
    cem-engine's avatar
    Erkek
    izzmarit bunu yazdı
    zeybekustasi bunu yazdı
    izzmarit bunu yazdı

Neye göre zeki ?

Sonuçta ÖSYM de sorulan sorular hiç de zor değiller. Belkide zor gelen kısmı hikaye gibi yazılmış olmalı ama soru çözen biri bunu zaten biliyordur.Mesela İlk 

Benim kendi kişisel değerlendirmeme göre zeki. O yüzden tanıdığım insanlar diye yazdım zaten. Ölçütüm ÖSS değil, onlarla tanışmama vesile oldu sadece, söylemek istediğim benim tanıdıklarımın 'mal ama çoooook çalışıp derece yapmış' falan olmadıkları. Ben de dereceyle girdim epey çalıştım evet ama epey de zekiyim.

Onun dışında salak olup da bir baltaya sap olabilmiş çok insan gördüm de çok zeki olup hiçbir şey olamamış insan görmedim. Kendini kandırmaca o iş.

ablam diyorsa doğrudur :)

yazasım geldi öyle :D

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek

zeki, yoğunlaşabilen ve iradeli insanlar işte. siz zannediyorsunuz ki öss'deki bütün sorular ezber, yok öyle birşey.

. . .. . ... .
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    cem-engine bunu yazdı
    izzmarit bunu yazdı

ablam diyorsa doğrudur :)

yazasım geldi öyle :D

Eheh öperim (:

Toplam Hit: 6350 Toplam Mesaj: 62