folder Tahribat.com Forumları
linefolder Java
linefolder Python/Ruby İş Bulabilir Miyiz?

Python/Ruby İş Bulabilir Miyiz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Merhabalar,

İstanbul/Ankara gibi şehirlerde Python/Ruby geliştirici olarak bulabilme durumları nasıldır? Kariyer sitelerine bakıyorum da oralardan bir fikir edinmek mümkün değil.

Birinci elden yorumları duymak güzel olabilir. Var mı aramızda python/ruby geliştirici olarak çalışan?

Edit: Python/Ruby ek olarak NodeJs i de ekleyelim.

Mod: konuyu yanlış yere açmışım. Rica etsem taşıyabilir misiniz?

SkynetX tarafından 28/Şub/16 22:25 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snnyk
    snnyk's avatar
    Erkek

walla kaç aydır email geliyor vestel senior java develp arıyor ama bulamamışlar daha sanırım =)

python tr piyasasında maalesef çok az yok demiyorum ama çok az

snnyk.com - code is poetry all that i know...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hasato
    hasato's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Uzun süre bu konuları araştırdım. Özellikle python için. Ülke piyasasını düşündüğümüz de python yavaş yavaş yer ediniyor. Çeşitli çalışmalar yapan gruplar , firmalar mevcut. Facebook ta Python Türkiye grubu var. Orayı takip etmeni tavsiye ederim.

Kişisel fikrimi söylecek olursam insanlarıne söylediğine aldırma. Python her geçen gün gelişen ve daha fazla yer edinen bir dil.Özellikle scripting alanında çok fazla kullanılmakta. Blender, Maya, Houdini ,Cinema 4D, Nuke gibi sektöre hakim programlar için script geliştirirken python kullanılmakta.Bu alanda yapacağın çalışmalar ile kısa sürede kendini ismini duyurabilirsiniz. 

Ders paylaşımlarıma @hasan safa tosun ( youtube) , @hasato (facebook) adreslerinden ulaşabilirsiniz.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

@snnyk;

Java web de güzel de ıncığı cıncığı çok. Çok karmaşık. 

@hasato;

Yurtdışında gerçekten çok fazla kullanılıyor. Battelfield, Civizilation oyunlarında bile betik dili olarak kullanılmış bir dil. mmo oyunlarda falan da kullanılıyor. Ama bizde kimsenin yüzüne baktığı yok.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

python-istanbul mail grubunda arayanlar oluyordu hocam bakabilirsin.Python'da genelde web-framework bilmeni bekliyorlar Flask,Django vs.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    0x656e bunu yazdı

python-istanbul mail grubunda arayanlar oluyordu hocam bakabilirsin.Python'da genelde web-framework bilmeni bekliyorlar Flask,Django vs.

Tamam hocam sağolasın.

Python yazması okuması çok hoşuma gidiyor benim. :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rajooonn
    rajooonn's avatar
    Erkek

@g2k Ruby kullanarak çalışıyor diye biliyorum

Gece! Vampir değilim ama geceyi çok severim. Yalnızsın, oyun oynuyorsun monitörün ışığı ve kendin.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

Türkiye'de Python, Ruby ve Node ile alakalı işler gayet de bulunuyor. Bunlara yatırım yapsam boşa gider mi, işsiz kalır mıyım gibi endişelere gerek yok.

Birinci elden yorum istenmiş, ben ikinci oluyorum maalesef bunlardan biri ile çalışmıyorum ama etrafımda var bir sürü insan.

Ayrıca olaya dil/framework olarak da bakmamak lazım. Paradigma olarak gitmek daha sağlıklı bir yöntem olur bence. Java ya da C# öğrenmek yerine Object Oriented Programming öğrenmek ya da Node/Scala vs öğrenmek yerine Functional Programming prensiplerini öğrenmek uzun vadede kazançlı çıkmayı garantiler. Diller/frameworkler/platformlar X sene yaşayıp ölüyorsa, prensipler 2X+n yıl yaşıyor.

Sen hiç kaval çaldın mı?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    JPriest bunu yazdı

Türkiye'de Python, Ruby ve Node ile alakalı işler gayet de bulunuyor. Bunlara yatırım yapsam boşa gider mi, işsiz kalır mıyım gibi endişelere gerek yok.

Birinci elden yorum istenmiş, ben ikinci oluyorum maalesef bunlardan biri ile çalışmıyorum ama etrafımda var bir sürü insan.

Ayrıca olaya dil/framework olarak da bakmamak lazım. Paradigma olarak gitmek daha sağlıklı bir yöntem olur bence. Java ya da C# öğrenmek yerine Object Oriented Programming öğrenmek ya da Node/Scala vs öğrenmek yerine Functional Programming prensiplerini öğrenmek uzun vadede kazançlı çıkmayı garantiler. Diller/frameworkler/platformlar X sene yaşayıp ölüyorsa, prensipler 2X+n yıl yaşıyor.

Bunlar hangi firmalar hocam?

Son pargrafına da +1.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

Turkcell'deyken Fizy ve Dakick vardı. Fizy Python, Dakick Ruby üzerindeydi. İkisinin de fişi çekildi gerçi sonradan.

Netaşta da Node kullanan arkadaşlar vardı.

put.io Pyhton kullanıyordu.

webbox.io Python, Ruby ve Node kullanıyordu.

Aklıma ilk gelenler bunlar.

Sen hiç kaval çaldın mı?
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Teşekkür ediyorum hocam.

Toplam Hit: 4641 Toplam Mesaj: 18
javascript linux python nodejs ruby web kariyer