Sencha Touch

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erngnctrk
    erngnctrk's avatar
    Erkek

Merhaba Sayın Müridler,

Sencha Touch a merak saldım, bilen kullanan varmıdır aranızda?

Sencha Touch nedir derseniz html5 + javascript + css ile yazılıp heryerde kullanabileceğin ios , android, blackberry app a dönüştürüp kullanabileceğin, tek seferde yazıp her yerde aynı kodla çaliştırabileceğin javascript tabanlı sistem.

Sencha ile aynı işi gören PhoneGap, JQueryMobile da varmış bunlar hakkındaki görüşleriniz neler?

Başlamak için html-html5-javascript-css ile mi gideyim?

Önerilerinizi bekliyorum.

Saygılarımla.

.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ccaglayan
    Ccaglayan's avatar
    Erkek

javascript, html5 bilgim var veya ilgim var diyosan durma direk giriş uğraştığım bir projeden biliyorum sencha developer arayana kadar bi tarafım çatlamıştı :D 

Buna benzer bir programda Titanium dur http://www.appcelerator.com/ ama ne phonegap i ne titaniumu öneririm hepsi senchanın yanında çok yavaş kalıyor sencha biraz zor gelebilir MVC tabanlı bir sistem olduğu için ama ilerde çok ekmeğini yersin ve kafan rahat eder.

Bu arada androide değil ios a yönel yani bi mac alman şart çünkü bi uygulama çıkarıcaksan ios a ilk çıkarman her zaman en iyi karardır. apple store un gücünü herkes biliyor çünkü örnek vermek gerekirse instagram, Gonna http://getgonna.com/ vb. :) 

Bu arada umarım yine android ios savaşı çıkarmam bu yazdıklarımla öyle bir amaçla yazmadım çünkü :)

Bu arada yazmayı unutmuşum sencha ile çalışcaksan Netbeans programını öneririm inanılmaz işlerini kolaylaştırır kod yazarken

Ccaglayan tarafından 26/Haz/13 22:19 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek

phonegap denemiştim. vs 2012 eklentisiyle html5+jquery mobile.

bir webservice yazdım json return eden. programın içinden jquery ajax ile json parse edip işlem yaptırıyordum.

50 kb lik jsonu 30-40 sn de alıp parse edip html  e çeviriyordu herşeyden soğudum bu yüzden :)

eğer phonegapa göre hızlıysa çok iyi bende deneyebilirim.

phonegap'ı adobe satın aldıktan sonra hızlanmıştır belki ben pes edeli çok oldu :)

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ccaglayan
    Ccaglayan's avatar
    Erkek
    manglerman bunu yazdı

phonegap denemiştim. vs 2012 eklentisiyle html5+jquery mobile.

bir webservice yazdım json return eden. programın içinden jquery ajax ile json parse edip işlem yaptırıyordum.

50 kb lik jsonu 30-40 sn de alıp parse edip html  e çeviriyordu herşeyden soğudum bu yüzden :)

eğer phonegapa göre hızlıysa çok iyi bende deneyebilirim.

phonegap'ı adobe satın aldıktan sonra hızlanmıştır belki ben pes edeli çok oldu :)

yok hocam malesef halen en yavaşı phonegap ve api desteği diğerlerine göre kısıtlı 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ASLIYUCE
    ASLIYUCE's avatar
    Erkek
    Ccaglayan bunu yazdı

Bu arada yazmayı unutmuşum sencha ile çalışcaksan Netbeans programını öneririm inanılmaz işlerini kolaylaştırır kod yazarken

Netbeans IDE olarak her alanda iyidir ama Sencha Touch için Sencha Architect i öneririm ;) Tek problem lisans onu da ayda bir kullanıcı olusturarak halledebilirsin.
    --

Bu arada hazır sencha konusu açılmışken aramızda extjs 4.2 hakkında bilgisi olan var mı? tema yapısında danışmam gereken bir kaç kısım var.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erngnctrk
    erngnctrk's avatar
    Erkek
    Ccaglayan bunu yazdı

javascript, html5 bilgim var veya ilgim var diyosan durma direk giriş uğraştığım bir projeden biliyorum sencha developer arayana kadar bi tarafım çatlamıştı :D 

Buna benzer bir programda Titanium dur http://www.appcelerator.com/ ama ne phonegap i ne titaniumu öneririm hepsi senchanın yanında çok yavaş kalıyor sencha biraz zor gelebilir MVC tabanlı bir sistem olduğu için ama ilerde çok ekmeğini yersin ve kafan rahat eder.

Bu arada androide değil ios a yönel yani bi mac alman şart çünkü bi uygulama çıkarıcaksan ios a ilk çıkarman her zaman en iyi karardır. apple store un gücünü herkes biliyor çünkü örnek vermek gerekirse instagram, Gonna http://getgonna.com/ vb. :) 

Bu arada umarım yine android ios savaşı çıkarmam bu yazdıklarımla öyle bir amaçla yazmadım çünkü :)

hocam pek bilgim yok biraz aşinalığım var ve ilgim de çok :D

ios a yönel demişssin bunda yazdığımız herşey platformdan bağımsız olmuyormu?

her platforma aynı yakınlıktayım ama appleceiyiz :D

dreamweaver kullanmayı düşünüyordum ama netbeans dediysen onda bakalım.

netbeans ne gibi kolaylık sağlıyor açıklayabilirmisin?

.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ccaglayan
    Ccaglayan's avatar
    Erkek
    erngnctrk bunu yazdı
    Ccaglayan bunu yazdı

evet platform bağımsızlığı var ama mesela apple store a uygulamanı koymak istediğinde apple makina ve xcode üzerinden build edebiliyosun :)

Netbeans ı sormuşsun şöyle kısaca söylemek gerekirse otomatik tamamlaması var dreamweaver dan daha iyi bi şekilde ve yeni olduşturduğun fonksiyonları ve classlarıda tamamlıyor ve hızlı proje dosyaları arasında geziyorsun MVC yapısında en yardımcı program diyebilirim şuan php ile hazırladığım bütün projelerimi netbeans üzerinden hazırlıyorum dreamweaver ı direk bırak ve NetBeans ı kurcalamanı şiddetle öneririm :)

@ASLIYUCE hocam Sencha Architect'i kurcalamıştım zamanında ama büyük çaplı işlerde bazen yetersiz kalıyor gui tarzı olduğu için sevemedim bide kendisini bana göre yazcam kodu öyle tasarlıcam modundayım :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erngnctrk
    erngnctrk's avatar
    Erkek
    Ccaglayan bunu yazdı
    erngnctrk bunu yazdı
    Ccaglayan bunu yazdı

evet platform bağımsızlığı var ama mesela apple store a uygulamanı koymak istediğinde apple makina ve xcode üzerinden build edebiliyosun :)

Netbeans ı sormuşsun şöyle kısaca söylemek gerekirse otomatik tamamlaması var dreamweaver dan daha iyi bi şekilde ve yeni olduşturduğun fonksiyonları ve classlarıda tamamlıyor ve hızlı proje dosyaları arasında geziyorsun MVC yapısında en yardımcı program diyebilirim şuan php ile hazırladığım bütün projelerimi netbeans üzerinden hazırlıyorum dreamweaver ı direk bırak ve NetBeans ı kurcalamanı şiddetle öneririm :)

@ASLIYUCE hocam Sencha Architect'i kurcalamıştım zamanında ama büyük çaplı işlerde bazen yetersiz kalıyor gui tarzı olduğu için sevemedim bide kendisini bana göre yazcam kodu öyle tasarlıcam modundayım :D

eyw hocam. bıraktım dreamweaver'i artık netbeanscıyım :D

bu aralar senin başını çokca ağırtacağım ona göre hazırlıklı ol :D

.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erngnctrk
    erngnctrk's avatar
    Erkek

hem konu up olsun hemde bu sencha touchla yazdığımız programı nasıl apk haline getirebilirim bir bilen çıkar belki.

bi apk haline getiremedim içine ettiğim programını.

.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wm-t
    wm-t's avatar
    Erkek
    erngnctrk bunu yazdı

hem konu up olsun hemde bu sencha touchla yazdığımız programı nasıl apk haline getirebilirim bir bilen çıkar belki.

bi apk haline getiremedim içine ettiğim programını.

Phonegap kullanacaksın. eclipse için plugini var

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Sencha'da son durum müridler?

Biraz baktım ancak bu html5+js ile app oluşturmaya imkan sağlayan çözümlerin mantığını tam olarak oturtamadım.

Çeşitli ürünlerin componentleri var (mesela Sencha Touch) bunlarla bir arayüz tasarlıyoruz, kod ve servis tarafını nasıl hallediyor? Ajax sorgularlamı? Bu html'i php, asp.net, ruby on rails ile oluşturup kullandırma imkanımız yokmu? Yoksa bu html'i direk application'un içine mi gömüyor? 

Böyle bir ürün ile birşeyler yaptıktan sonra bunu application'a kendisi çeviremiyormu? Bunlar için Cordoba yada Phonegap mi kullanmak gerek?

Böyle birşeyler geliştirmiş mürid genel bir çerçeveden bahsederse makbule geçer.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
Toplam Hit: 3244 Toplam Mesaj: 12