Teleskoptan Anlayan ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

http://telescopes.findthebest.com/l/6/Spacestation-Telescopes-114x-500mm

bende bu teleskop var ama ya kullanmayı bilmiyorum ya da çöp gerçekten. bilgisi olan biri bu ne kadar işe yarar ederi nedir vs yazabilir mi ?

black implies white, self implies other, life implies death.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayamann
    ayamann's avatar
    Erkek

114 $ olduguna göre kaliteli sanki

bi ara bende sarmistim ufo filan yakalarim diye

sonra ödenek eksikliginden rafa kalkti

belki sana denkgelir

meteor falan yaklasirsa

ilk burayi uyar

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek
    ayamann bunu yazdı

114 $ olduguna göre kaliteli sanki

bi ara bende sarmistim ufo filan yakalarim diye

sonra ödenek eksikliginden rafa kalkti

belki sana denkgelir

meteor falan yaklasirsa

ilk burayi uyar

hoca 5 bin dolardan 120 bin dolara kadar teleskop var bu 100 vs en ucuzları :D

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piiiranha9242
    piiiranha9242's avatar
    Erkek

Bununla anca ayın dağlarını ,jüpiterin uydularını sayarsın jipüteride parlak bir nokta olarak görürsün, o turuncuya kaçan rengini pek algılayamassın, satürn felan zaten göremessin , Andromeda galaxsisini de çapının 114 olmasından dolayı görebilirsin ama tatmin etmez bu çapa 1000 veya 1200 f gider

yani çok ta bişi beklenmez bundan ama yine de fena değil konya media markta fiyatı 500 tl güncel 

Bende d60 f900 konus var ayı bu yakınlıkta biraz daha net görebiliyorum bir amatör gözlemci için yeterli seninkiyle benim görebildiğimden daha iyi görüntü almak mümkün.

piiiranha9242 tarafından 03/Ağu/14 01:33 tarihinde düzenlenmiştir

..Morali hep bozuk olan insan..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayamann
    ayamann's avatar
    Erkek

120 binligin marifeti ne olaki

aydaki karincanin mahremine kadar girmesi lazim

ama arkadas cok iyi anlatmis

belli bilgili

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek
    piiiranha9242 bunu yazdı

Bununla anca ayın dağlarını ,jüpiterin uydularını sayarsın jipüteride parlak bir nokta olarak görürsün, o turuncuya kaçan rengini pek algılayamassın, satürn felan zaten göremessin , Andromeda galaxsisini de çapının 114 olmasından dolayı görebilirsin ama tatmin etmez bu çapa 1000 veya 1200 f gider

yani çok ta bişi beklenmez bundan ama yine de fena değil konya media markta fiyatı 500 tl güncel 

Bende d60 f900 konus var ayı bu yakınlıkta biraz daha net görebiliyorum bir amatör gözlemci için yeterli seninkiyle benim görebildiğimden daha iyi görüntü almak mümkün.

hocam senin anlattığına göre ben kullanmayı beceremiyorum bu mereti. ayı bu kadar detaylı gördüğümü hatırlamıyorum. yakınlaştıkça saçmalıodu alet. jüpiter uydusu falan hak getire. bana bi anlatsana nası kullanıcaz :D 3 tane mercek var takılan. büyükten küçüğe. küçüldükçe daha çok yaklaştırıo. bitane de ekstra bi mercek var. bu üç mercek bu ekstraya takılıo tek başına işe yaramıo ama birlikte kullanınca ne fark oluyor anlamadım..

nurulmac11 tarafından 03/Ağu/14 01:41 tarihinde düzenlenmiştir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivirus
    antivirus's avatar
    Erkek

Bunlarla iyi ront  yapilir :) 

Saka bi yana biraz param olsa bende  alirdim boyle bisey ilginc olurdu  gokyuzunde farkli biseyler gormek .

Her gun somurtan insan gormektense aydaki kraterleri saymak daha eglencelidir herhalde :) 

Nev-i Şahsına Münhasır.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek
    antivirus bunu yazdı

Saka bi yana biraz param olsa bende  alirdim boyle bisey ilginc olurdu  gokyuzunde farkli biseyler gormek .

Her gun somurtan insan gormektense aydaki kraterleri saymak daha eglencelidir herhalde :) 

satayım hocam 400e fsgsdfds

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivirus
    antivirus's avatar
    Erkek
    nurulmac11 bunu yazdı
    antivirus bunu yazdı

satayım hocam 400e fsgsdfds

" param olsa " 

Dakka dusunmem zaten :) 

Nev-i Şahsına Münhasır.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piiiranha9242
    piiiranha9242's avatar
    Erkek
    nurulmac11 bunu yazdı
    piiiranha9242 bunu yazdı

hocam senin anlattığına göre ben kullanmayı beceremiyorum bu mereti. ayı bu kadar detaylı gördüğümü hatırlamıyorum. yakınlaştıkça saçmalıodu alet. jüpiter uydusu falan hak getire. bana bi anlatsana nası kullanıcaz :D 3 tane mercek var takılan. büyükten küçüğe. küçüldükçe daha çok yaklaştırıo. bitane de ekstra bi mercek var. bu üç mercek bu ekstraya takılıo tek başına işe yaramıo ama birlikte kullanınca ne fark oluyor anlamadım..

hocam kullanımı aslında basit 3 ayrı yakınlaştırma özelliği olan lens le birlikte geliyomuş senin alet, bende de iki tane var bir tanede barlow lens

sendeki lenslerin yakınlaştırmaları 25mm (20x) ... 10mm (50x)  .... 4mm (125x) yani vizörü yada bakma deliği en küçük olan en fazla yakınlaştıran oluyo

Bir de barlow lens var o da görüntüyü 2 kat büyütme lensi , teleskopla yakınlaştırma lensinin arasına takılıyo ilk barlowu takıcan sonra 3 lensten birini takıcan , atıyorum barlowu taktın üzerinede 10 mm liği taktınmı lens normalde 50x kat büyütüyodu barlow sayesinde 100x kat büyütecek 

ben barlowu felan kullanmıyorum görüntüyü çok yakınlaştırmak ışık kaybına neden olacaktır çok parlar bir cisme bakmadıktan sonra 4mm lens ile 2x barlow lensi aynı anda kullanma görüntü karanlık olur 

Benim tavsiyem ilk 10 mm ( 50 x) olan lensi teleskoba tak onunla bir gözlem yap bakacağın yeri hedef bulucusuyla bulucan ki kolaylık olsun yanlız hedef bulucunun kalibrasyon edilmiş olması lazım yani hedef bulucu başka yere teleskop başka yere bakarsa sıkıntı olur 

Hedef bulucu dediğim şeyide tahmin edebilmişsindir zaten teleskoba monteli küçük dürbün onun kalibrasyonu ayarla ilk önce teleskopla bir yere bak aynı şeyi yandaki küçük borudan görmeye çalış aynı yeri göstermiyorsa ayarla .. lazer liymiş senin hedef bulucun sanırsam üzerinde düğmesi olması lazım

Özet geçim nereye bakacağını belirle hedef bulucudan kabaca ayarla daha sonra teleskoptan bak sonra odaklama yap ileri geri yaparak görüntüyü netlemeye çalış bendeki elektrikli netleme motoru vardı kumandalı ben onu çıkardım kendim manuel yapıyorum .

..Morali hep bozuk olan insan..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KizilS
    KizilS's avatar
    Homo
    nurulmac11 bunu yazdı
    piiiranha9242 bunu yazdı

Hocam herhangi bir dürbün kullanmış adam yakınlaştıkça nasıl ayar çekeceğini bilir tahminim. Sen kullanan biri ile görüş.

Toplam Hit: 2729 Toplam Mesaj: 17