The Imitation Game: Enigma

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeepHouse
    DeepHouse's avatar
    Erkek

1952 kışında İngiliz yetkililer bir soygun ihbarını araştırmak üzere matematikçi, kriptanalist ve savaş kahramanı Alan Turing’in (Benedict Cumberbatch) evine girer. Ancak sonuçta ahlaksız davranışlarda bulunma suçlamasıyla Turing’i gözaltına alırlar. Bu suçlama, onun homoseksüellik suçundan mahkûm olmasına yol açacaktır. Yetkililer, aslında modern zaman bilgisayarcılığının öncüsünü suçladıklarından habersizdir. Bilgin, dilbilimci, satranç şampiyonu ve istihbarat görevlilerinden oluşan bir grubun lideri olduğu bilinen Turing’in, İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya’nın kırılamaz tabir edilen Enigma makinesinin şifrelerini kırdığı bilinmektedir. Zeki ve karmaşık bir adamın derinlikli ve akıllardan çıkmayacak portresini çizen THE IMITATION GAME, müthiş bir baskı altında savaşı kısaltan ve karşılığında binlerce kişinin hayatını kurtaran bir dâhiyi anlatıyor. Morten Tyldum’ın yönettiği, Graham Moore’un senaryosunu yazdığı filmin başrollerinde Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode, Rory Kinnear, Allen Leech, Matthew Beard, Charles Dance ve Mark Strong. var.

filmin konusu bu muridler biografi türünde film sevenler için gayet güzel bir filmdir şiddetle sinemada izlenmesini tavsiye ediyorum...

ilk bilgisayarın yani ileride bilgisayar olarak adlandırılacak bir makinenin nasıl yapıldıgını anlatan içinde 2. dünya savası hitler ingilizler şifreleme vs vs bir sürü konu olan cok sürükleyici bir film benim puanım 10 üzerinden 8 vakit bulup izlerseniz pişman olmazsınız bu tarz filmleri sevenler aslında ilk hacking olayını ingilizlerin nasıl gerçekleştirdiğini anlatıolar diebiliriz neyse izleyince anlarsınız iyi seyirler...

Bu işler zordur, özveri ister; hatta özveriden fazlasını, ruhunu ister...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

Geçen gün izledim ama olayın işlenişi biraz yavan geldi bana. 

:|
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeepHouse
    DeepHouse's avatar
    Erkek
    pesimistzombie bunu yazdı

Geçen gün izledim ama olayın işlenişi biraz yavan geldi bana. 

beni baya sardı film kimse konu acmamıs aciyim dedim süper bi film değil ama güzel bi biografi filmi bence

Bu işler zordur, özveri ister; hatta özveriden fazlasını, ruhunu ister...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

konu çok güzel ama hiç dek gelmedim

bakayım

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek

Filmin adı ENIGMA, ama filmde Alan Turing in mahkum olduğu konu daha çok ön plana çıkarılmış.

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    niRvana_GG
    niRvana_GG's avatar
    Erkek
    SerYolcu bunu yazdı

Filmin adı ENIGMA, ama filmde Alan Turing in mahkum olduğu konu daha çok ön plana çıkarılmış.

Filmin adı The Imitation Game, Enigma türkçe çevirisi.

Alan Turing in biyografi filmi bu zaten.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mad Scientist
    AMpul
    AMpul's avatar
    Erkek

Turing, steve jobs ile birlikte bilgisayar alaninda en abartilmis insanlardan birisidir. Muhtemelen sebebi ibne olmasi ve intihar etmesi. Filmi izlemedim, izlemeyi de dusunmuyorum, birazcik computing history bilen insan, modern bilgisayarlara turing'in etkisinin 0 oldugunu bilir. Steve jobs'un katkisi bile turingden fazladir.

------------------------------

Turing's former Cambridge tutor and leader of the wartime Colossus development at Bletchley Park, Prof Max Newman, described him as "one of the most profound and original mathematical minds of his generation".

And yet, when asked what influence Turing's On Computable Numbers paper had in the early days of computer design, Newman replied: "I should say practically none at all."

edit: http://www.bbc.com/news/technology-18327261

------------------------------

Turing'in 1936 da yayinladigi makalesinin bilimsel cevre tarafindan bilinmeye baslamasi 1960 civarlarindadir ki bu donemde, digital computer zaten yaygin ve populer, hatta fortran gibi yuksek seviyeli diller bile var.

Zuse, von neumann gibi adamlar varken, bu adamin goklere cikarilmasina uzuluyorum.

AMpul tarafından 23/Nis/15 23:39 tarihinde düzenlenmiştir

What I cannot create, I do not understand. — Richard Feynman
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csfrt
    csfrt's avatar
    Erkek

çok iyi film ben çok beğendim.

ruh eşi çok sıradan, bana suç ortağı lazım.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek

siyanürlü elma yiyip ölen adam :)

not: spoiler yedim al ya demeyin :D çünkü en sonunda sadece yazı olarak geçiyor. neden intihar ettiğini daha çok merak edin :D

BerkayCit tarafından 23/Nis/15 23:40 tarihinde düzenlenmiştir

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    mRBerkay bunu yazdı

filmin sonunu mu söyledi şimdi.

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı
    mRBerkay bunu yazdı

filmin sonunu mu söyledi şimdi.

bunu yazanlar olur diye düşünüp not yaptım yukarıya :D 

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
Toplam Hit: 1978 Toplam Mesaj: 16