folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Yeni Bir Renk Hayal Edebilmek Icin Nasil Bir İnput Gerekli?Yeni Bir Renk Hayal Edebilmek Icin Nasil Bir İnput Gerekli?

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Nikoteen
  Nikoteen's avatar
  Kayıt Tarihi: 31/Temmuz/2005
  Erkek

  Yeni kelimesinin hayalde bir kavrami var fakat asagidakilerden hangisi renktir diye bir soru olsa ve siklarda da Kirmizi Sari Turuncu vs bulunsa sorunun yanlis oldugunu dusunuruz degil mi?

  Aslinda boyle bir dusunceye sahip olmamiz tamamen on kosullarimizdan kaynakli. Bir sorunun tek bir cevabi olmasi gerekli cunku gercek diye bir referaNS almaliyiz aksi takdirde halusilasyon goren birine gore zaman diye bir sey de yoktur tipki ruyalarda olmadigi gibi.

  Neyse konuyu uzatmiyim, Bence ana sorun dil ve dil ile ilgili olan beyin kisminda cunku yeni bir sey hayal edebilirsiniz cunku kendinizi referans alirsiniz size gore yeni bir sey hayal etmissinizdir ve bir seyin yeni olarak nitelendirilebilmesi icin mantiksal olarak onun eski bir versiyonu olmali.Yine referans biz oldugumuz icin bizim bilincimizde yeni bir seyin olmasi icin onun eskilerini biliyor yahut hatirliyor olmamiz lazim.Zurnanin zirt dedigi noktada burada zaten. Bir seyi bilir miyiz yoksa hatirlar miyiz? Bu sabah ne yedigimi hatirliyorum dersem dilsel anlamda, bilgiye kendi nazarimdan bakmisimdir cunku hatirlamak arketipinde zaman kavramini zorunlu kilan bir kavram ve biz zaman i  bir selerin degisimini referans alarak tanimliyoruz.

  Misal sanal alemde ucuza bir telefon buldunuz ve siparis verdiniz kaziklandiniz ve uzerinden bir yil gecti. Gecmisteki bu tecrubenizi hikaye olarak ele alirsaniz hatirlamak zorunda kalirsiniz oysa bu tecrubenin ciktisi olarak sadece bu tecrubenin getirdigi bilgiyi ele alirsaniz o  bilginin anlami sizde degismedigi surece o olayi bilirsiniz.

  Sanirim is donup dolasip suraya geliyor barindirdigi tanimlar bakimindan sonsuz olan bir dil olabilir mi? Ve henuz bizim dilimizde tanimi olmayan harf kombinasyonlarini bir araya getirerek salliyor mu o dil? O dili bilen birisi acisindan bakinca farkli, bilmeyen acisindan bakinca farkli. Evreni kendi algi kapasitemiz ya da hayal gucumuzu referans alarak tanimlamak demek fiziken surekli degisiyor fakat hayal gucu olarak hic degismiyoruz cunku bu mumkun degil demek degil mi?

  Son verdigim ornekte hayal gucunu ruh olarak tanimlayalim. Bu durumda icerisinde hic bir degisiklik olmayan bir algiya/logaritmaya/database ye etc. gore, zaman hic var olabilir mi? Bu sonsuzluk degil mi?

  Nikoteen tarafından 11/Tem/24 14:13 tarihinde düzenlenmiştir

  Troubles'll come & they'll pass
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Taso Pezevengi
  iso
  iso's avatar
  Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
  Kayıt Tarihi: 21/Eylül/2003
  Erkek

  haliste de referans var bro, haliste de zaman diye bir şey var ama bizim alışık olduğumuz gibi akmayabilir.

 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Nikoteen
  Nikoteen's avatar
  Kayıt Tarihi: 31/Temmuz/2005
  Erkek
  iso bunu yazdı

  haliste de referans var bro, haliste de zaman diye bir şey var ama bizim alışık olduğumuz gibi akmayabilir.

  Hepsinde yok yavrucum;bir obsessif olarak soyluyorum. Tekrar tekrar ayni halusulasyonu gordugunuzde degisen bir sey olmadigi icin bilincinizde, dilin sinirlandirdigi noran baglar nedeniyle zamani hic algilamiyorsunuz cunku degisen bir sey yok. Zaman harekete baglidir deriz oysa hareket dedigiimiz seyi de bir seylerin degismesi olarak tanimlayabilirz x cisminin a konumundan b konumuna gecmesi gibi. Bilmem anladabuldum mu


  Troubles'll come & they'll pass
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  LaNCeLoT
  LaNCeLoT's avatar
  Kayıt Tarihi: 22/Mart/2003
  Erkek

  Yeni bir renk hayal edemezsin


  Kurtlar tasma takmaz....
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  zgmanco
  zgmanco's avatar
  Kayıt Tarihi: 28/Nisan/2007
  Erkek

  Soylediklerin aklıma voynich el yazmasını getirdi. Arq ara bakıyorum hala deşifre edilemedi. Renk ile alakalı olarak da daha önce hiçbir insanın görmediği ve aynı zamanda da hiç ışıkla temas etmemiş herhangi bir nesne/çişim keşfedilmiş olursa belki farklı bir ton kesfedilebilir. Eğer bu mümkünse.

 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  karakutu
  karakutu's avatar
  Kayıt Tarihi: 30/Ağustos/2005
  Erkek
  zgmanco bunu yazdı

  Soylediklerin aklıma voynich el yazmasını getirdi. Arq ara bakıyorum hala deşifre edilemedi. Renk ile alakalı olarak da daha önce hiçbir insanın görmediği ve aynı zamanda da hiç ışıkla temas etmemiş herhangi bir nesne/çişim keşfedilmiş olursa belki farklı bir ton kesfedilebilir. Eğer bu mümkünse.

  Katılıyorum. Bizim hayal edebildiklerimizin referansı gördüklerimiz. Göremediklerimizin sınırsızlığını siz düşünün. 


  Mevzu derin | Papikolas Planet
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  NoktaliVirgul
  NoktaliVirgul's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Temmuz/2007
  Erkek

  bütün renkler keşfedildi, keşfedilecek renk kalmadı


  If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Nikoteen
  Nikoteen's avatar
  Kayıt Tarihi: 31/Temmuz/2005
  Erkek
  NoktaliVirgul bunu yazdı

  bütün renkler keşfedildi, keşfedilecek renk kalmadı

  Bütün renkleri kendi algilayabildigimiz spectruma göre tanımlamak neresinden baksan kendini evrenin merkezi yerine koymaktır yok öyle bişi.


  Troubles'll come & they'll pass
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  yolbulucu
  yolbulucu's avatar
  Banlanmış Üye
  Kayıt Tarihi: 06/Nisan/2007
  Homo

  - Yeni Bir Renk Hayal Edebilmek Icin Nasil Bir İnput Gerekli?

  + lsd kullan görürsün knk. 


  29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  PsychoDawn
  PsychoDawn's avatar
  Kayıt Tarihi: 01/Nisan/2007
  Erkek

  renk meselesi ışığın dalga boyu ve pigmentler ile ilgili. 
  insan gözü 360 - 700nm arasındaki dalga boylarını görebilir. bunları teknolojik olarak görebileceğimiz bir hale getirebiliriz ama renk olarak değil. infrared kameralar gibi.
  sonuç olarak hiç inputu olmayan bir şeyi hayal etmek imkansız gibi birşey. bu yüzden evrenimizdeki farklı dalga boylarını görebilmemiz için gözümüzde bir mutasyona ihtiyaç var.
  sadece göz yetmez beynin de bunu yorumlayabilmesi gerekli. diğer etken pigmentler de bir filtre görevi görüyor bazı dalga boylarını soğururken bazılarını yansıtıyor böylece cisimlerin renkleri oluyor. 
  yeni bir renk hayal edebilmek için o yüzden ilk önce uygun bir mutasyona ihtiyaç var. bu 4D bir cisim hayal etmeye benzer bir durum.

  ben de küçükken herkesin renkleri farklı görebileceğini düşünüyordum
  mesela hepimiz mavi görünce mavi diyoruz ama aslında benim gördüğüm sana göre sarı olan renk, senin gördüğünde bana göre turuncu ama ikimizde mavi diyoruz öyle öğretildi. 
  bana doğduğumdan itibaren o renk mavi olarak öğretiliği için ikimizde ona mavi diyoruz ama ben aslında sarı görüyorum sende turuncu belkide başka renk bilemeyiz...
  bu çok kişisel bir deneyim olduğu için bunu bilmenin imkansız olduğunu düşünüyordum ama araştırdıkça gördüm ki gözlerimiz aynı çalışıyor sinyali alan sensörde bir hata yok. yani hepimiz aynı renkleri görüyoruz ( renk körlüğü gibi durumları saymıyorum ) ama belki beynin yorumlamasında bir farklılık olabilir o da yok gibi duruyor. 8-10 yaşlarımda bu durum baya kafamı kurcalamıştı. ama bilimsel yöntemler ve ölçümlerle en azından şimdilik böyle olmadığını biliyoruz.

 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  tahref156
  tahref156's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Ekim/2009
  Erkek

  İcatların çoğu zaten başka bir şey düşünülerek kazara bulunmuştur.

  Ben olmayan bir şeyi hayal edebileceğimizi düşünmüyorum, referans aldıklarımızdan esinlenerek birşeyler hayal edebiliriz.

  Ancak yeni ve var olmayan bir şeyi hayal etmek bence mümkün değil.

  Misal bizler yaradanı görmedik, siz şimdi onu hayal edebilir misiniz.

  Hayal etmeye çalışın, bildiklerinize benzetirsiniz sadece.


  🥒