Youtube Vergilendirme Bilgisi Olan ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mx0TBT
    Mx0TBT's avatar
    Erkek

Merhaba, hali hazırda youtube kazancı için vergi veren veya az çok bu işlerden anlayan muridler bir kaç sorum var.(şirket vs hiç bir deneyimim yok :))

0)hali hazırda sigortalı olarak bir şirkette çalışıyorum, şahıs şirketi kurmam benim için sıkıntı olurmu ?

1)Kdv beyanı ödemesi için, izleyicilerin türkiyedeki oranlamasına göre kdvli fatura kesilecekmis (tutar * %18*türkiye izleyicisi/tüm izleyici) doğrumudur bu ?

2)Gelir vergisi hesabında matrah hesaplarken,gider olarak neleri düşebilirim,(market alışverişi olur mu :) veya şirket adına bir şeyler mi almalıyım(laptop mesela şirket adınamı olmalı faturası) 

3)Düşebileceğim giderler sahıs şirketi kurulduktan sonraki tarihlimi olmalı ?

Bunlar haricinde yol göstermek isteyen olursa çok sevinirim...

Şirket açma işlemleri vs için mükellefco yu kullanmayı düşünüyorum.

Aslında hepimiz eksiğiz biraz Leylası olmayan mecnunlarız Ne sıcacık bir ismail abimiz var. Nede kötü zamanda Yanımızda olan İskender babamız Ne mahellemizi mahalle yapan Erdal bakkalımız ne her kapıyı açan yavuz abimiz nede bize doğru yolu gösteren dedemiz.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek

Bu konuyu ben de merak ediyorum.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

çok önceden bu adamı dinlemiştim

https://www.youtube.com/watch?v=B842rOBKtgk

yanlış haıtlamıyorsam youtube'tan para kazanmaya başladığında 1000 ile 1500 tl arası bir giderin oluyor. daha doğrusu kazanmak istersen direk bu giderle başlıyorsun. istersen hiç gelirin olmasın, para kazanmayı açtığında direk bu vergilendirme ile başlıyorsun. o yüzden kanalın ilk başta büyümesi gerek.

benim yaptığım işler değil. bu işte daha deneyimli kişiler daha ayrıntılı anlatacaklardır

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

hocam iyi bir muhasebeciyle çalışmanı tavsiye ederim. Dürter ama devlet kadar dürtmez. 

Normal şirket mantığındaki gibi davranacaksın. Tüm masraflarını olabildiğince faturalandıracaksın kira, gıda, faturalar vs. 

sonra atıyorum 10k youtube gelirine fatura kestin, 9.6k  masraf yaptın. Kdvler mahsuplaştırılır 400 tl için kdv ödersin. Diyelim ki 11k masraf yaptın. Devletin o ay için 1k lık kdv vereceği doğar sana ve bir daha ki aya devreder. Öyle öyle genelde şirketler masraf yapar, kdv ödemezler. Burada iyi muhasebeciyle çalışmanın artısı gelir, ay sonuna doğru baktın açığı kapatamayacaksın, adamı ararsın abi biraz fatura çöz bana şu kadar açığım var dersin. Mükelleflerinden filan sana masraf ayarlar kdv ni denkler. 

Sonra da bu masraf gelir ilişkisinden doğan karına da şirketsen kurumlar, kişiysen gelir vergisi ödersin. Aylık 100 200 tl kar gösterir çoğu şirket. Tabi büyüdükçe bu işler zorlaşır. Ama her düzeyde yapılacak çakallık çoktur. Mesela amazon amerikada şöyle bişi yapmış, cayman adaları mı ne orada bir şirketi var. Yıllık masraflarını düşüyor amerikan amazon, karı x lira. Cayman adalarındaki şirket amazon gibi satış yapma tarzının fikri sinai haklarını amazona kiralamış. Her sene karı kadar fatura kesiyor. bir bakıyorsun amazon amerika kar etmemiş kurumlar ödemiyor. ada da zaten vergi mergi yok adam akıllı. öyle öyle yöntemler var. ki amerikan maliyesi en sert kurumudur amerikanın. 

Kurduktan sonra olur o masraf işi. 

Ha tabi her onurlu vatandaş etik olarak bunları yapmaz, ben sadece bil diye söylüyorum. :)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mx0TBT
    Mx0TBT's avatar
    Erkek
    PathfindeR00 bunu yazdı

hocam iyi bir muhasebeciyle çalışmanı tavsiye ederim. Dürter ama devlet kadar dürtmez. 

Normal şirket mantığındaki gibi davranacaksın. Tüm masraflarını olabildiğince faturalandıracaksın kira, gıda, faturalar vs. 

sonra atıyorum 10k youtube gelirine fatura kestin, 9.6k  masraf yaptın. Kdvler mahsuplaştırılır 400 tl için kdv ödersin. Diyelim ki 11k masraf yaptın. Devletin o ay için 1k lık kdv vereceği doğar sana ve bir daha ki aya devreder. Öyle öyle genelde şirketler masraf yapar, kdv ödemezler. Burada iyi muhasebeciyle çalışmanın artısı gelir, ay sonuna doğru baktın açığı kapatamayacaksın, adamı ararsın abi biraz fatura çöz bana şu kadar açığım var dersin. Mükelleflerinden filan sana masraf ayarlar kdv ni denkler. 

Sonra da bu masraf gelir ilişkisinden doğan karına da şirketsen kurumlar, kişiysen gelir vergisi ödersin. Aylık 100 200 tl kar gösterir çoğu şirket. Tabi büyüdükçe bu işler zorlaşır. Ama her düzeyde yapılacak çakallık çoktur. Mesela amazon amerikada şöyle bişi yapmış, cayman adaları mı ne orada bir şirketi var. Yıllık masraflarını düşüyor amerikan amazon, karı x lira. Cayman adalarındaki şirket amazon gibi satış yapma tarzının fikri sinai haklarını amazona kiralamış. Her sene karı kadar fatura kesiyor. bir bakıyorsun amazon amerika kar etmemiş kurumlar ödemiyor. ada da zaten vergi mergi yok adam akıllı. öyle öyle yöntemler var. ki amerikan maliyesi en sert kurumudur amerikanın. 

Kurduktan sonra olur o masraf işi. 

Ha tabi her onurlu vatandaş etik olarak bunları yapmaz, ben sadece bil diye söylüyorum. :)

Teşekkür ederim. Peki hocam faturalar şahıs şirketi adınamı olmalı ve fatura tarihi şirket açılışından sonramı olmalı

Aslında hepimiz eksiğiz biraz Leylası olmayan mecnunlarız Ne sıcacık bir ismail abimiz var. Nede kötü zamanda Yanımızda olan İskender babamız Ne mahellemizi mahalle yapan Erdal bakkalımız ne her kapıyı açan yavuz abimiz nede bize doğru yolu gösteren dedemiz.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

Hocam işte devamı muhasebecinin uzmanlığı oluyor. Ben şirket yönetmeden elde ettiğim tecrübeleri paylaştım. Çok detaylı soru bunlar. Çok da doğru bilgi veremeyiz bir düzeyden sonra yani. Adam akıllı bi muhasebeci bul istediğini sor adama. Zaten mecbur tutacaksın muhasebeciyi, git şimdi tut bilgini de al. Verdiğin paranın karşılığını almış olursun bu ay en azından. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Bende simdi bir video seyrettim hatta onu size sorayim doyordum tesaduf ki ayni videoyu paylaşmasıniz 

https://youtu.be/nWylEYQR9TI

Videoda cok acik guzel soylemis ama alttaki yorumlarda hep yanlis yonlendiriyorsun. Dogru degil

Yazmislar.  Hangisi dogru . ???

Diyelim ki  youtube kanali actim bugün.  Reklamida aktif yaptim. Ve ay sonunda 10.000 kazandim diyelim ama kendi hesabima gecirmezsem o benim nasil kazancim oluyor? 

Mesela mal sattim ama parasini musteri vermediyse niye vergi verilsin?

futurist tarafından 10/Şub/21 22:11 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aloryan
    Aloryan's avatar
    Erkek

Para kimin hesabına geçerse o vergilendirilir.

Giderler göstererek giderler baya azaltılıyor marketten fiş bile alabilirsin damga vs gibi sabit şeyleri düşmez tabi

Aloryan tarafından 10/Şub/21 22:21 tarihinde düzenlenmiştir

Her zaman derim = Bilmemek Ayıp deil Ögrenmemek Ayıp
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    By_HC
    By_HC's avatar
    Erkek
    Mx0TBT bunu yazdı

Merhaba, hali hazırda youtube kazancı için vergi veren veya az çok bu işlerden anlayan muridler bir kaç sorum var.(şirket vs hiç bir deneyimim yok :))

0)hali hazırda sigortalı olarak bir şirkette çalışıyorum, şahıs şirketi kurmam benim için sıkıntı olurmu ?

1)Kdv beyanı ödemesi için, izleyicilerin türkiyedeki oranlamasına göre kdvli fatura kesilecekmis (tutar * %18*türkiye izleyicisi/tüm izleyici) doğrumudur bu ?

2)Gelir vergisi hesabında matrah hesaplarken,gider olarak neleri düşebilirim,(market alışverişi olur mu :) veya şirket adına bir şeyler mi almalıyım(laptop mesela şirket adınamı olmalı faturası) 

Öncelikle Hayırlı olsun Mx Bey :) tek bildiğim şirket kurmaya niyetlendiğin an bile devlete bi kaç buse öptürmeniz lazım :) Bu arada youtube işine ortak tanıdığımız Çikotlar ve sametler ltd şti de girdi :) Çok iddialılar, arayıp nasihat almanda fayda var :P

HC
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aloryan
    Aloryan's avatar
    Erkek
    By_HC bunu yazdı
    Mx0TBT bunu yazdı

Öncelikle Hayırlı olsun Mx Bey :) tek bildiğim şirket kurmaya niyetlendiğin an bile devlete bi kaç buse öptürmeniz lazım :) Bu arada youtube işine ortak tanıdığımız Çikotlar ve sametler ltd şti de girdi :) Çok iddialılar, arayıp nasihat almanda fayda var :P

Ortak olayı mantıklı olabilir. Ben halı hazırda şirketi olan birinin hesabına göndertip ondan alıyorum.  1000 gösterim 1dolar iyi para tutturana 

Her zaman derim = Bilmemek Ayıp deil Ögrenmemek Ayıp
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

mesut çevik'in kanalında yutup vergisi ve ekipmanı nasıl gider gösterdiği şahıs şirketini nasıl açtığına dair bilgiler var

şirket açılışı için normal bir müşavir veya mükellef.co veya esirket.com u tercih edebilirsin oturduğun ev sana tapuluysa evini 

home ofis olarak gösterebilirsin.  ama stopaj ödemek istemezsen bu bahsettiğim sitelerin anlaşmalı olduğu sanal ofis firmaları var

onunda 100 150 lira fiyatları mevcut oradan işi çözüyorsun

şirketinizde gider olarak gösterebileceğiniz şeyler dışarıdan bakınca işin devamlılığı için ve işin geleceğine olumlu yatırım olarak adlandırılabilecek şeyler olmalı

eğer 29 yaşından gün almadıysan genç girişimci desteği alabilirsin 3yılx 75bin vergi muafiyeti 1yıl bağkur ödemesi 4b

halihazırda biryerde sigortalı çalıştığın için 4b için ek ödeme yapmana gerek yok fakat mevcut iş verenin sana 2. işte çalışırsan seni kovmam diye izin vermesi gerekiyor.

Toplam Hit: 1841 Toplam Mesaj: 16
youtube vergi