1 A4‘e 1 MB‘lık veri

Large_article_eeol_2014may28_stor_mfg_nt_01

 

Kağıda basılan devrelerle çalışan bir bellek inşa edildi.

Tayvan Ulusal Üniversitesi’nden (National Taiwan University) araştırmacılar mürekkep püskürtmeli baskı ve ekran baskısı yöntemleri kullanarak kağıt üzerinde dayanıklı RAM (rastgele erişimli hafıza) bellek hücreleri oluşturmayı başardılar.

Kağıt baskı elektronik devreler için çok büyük bir potansiyel taşıyor. Öncelikle diğer seçeneklere göre, örneğin plastiğe göre, daha ucuz. Doğal bir şekilde sıvı maddelerin algılayıcı devrelere ulaşmasını da sağlıyabiliyor. Ayrıca kolay bir şekide yok edilebiliyor, yakılarak veya parçalanarak.

Daha önceden teller, dirençler, kapasitörler, transistörler ve diyotlar gibi daha basit devre elemanları kağıda basılmıştı. Bellek devreleri ise en son gerçekleştirilenlerden.

Tekniği uygulamak için kağıt önce karbon bir tabakayla kaplanıyor. Bu tabaka alttaki elektrodu oluşturuyor. Daha sonra mürekkep püskürtmeli bir yazıcıyla titanyum oksit nanopartiküller çizgiler halinde basılıyor. Bu çizgiler kuruduktan sonra üstüne damlatılan gümüş üstteki elektrodu oluşturuyor.

Araştırmacılar yaptıkları testlerde düzeneğin çalıştığını, hatta kağıdın eğilip büküldükten sonra bile çalışmaya devam ettiğini görmüşler. Şu anki sistem A4 kağıda 1 MB’lık bir veriyi basabiliyor. Ancak daha yüksek çözünürlüklü mürekkep püskürtmeli yazıcılar kullanarak bunu 1GB’a kadar çıkarmak mümkün.

Der-Hsien Lien’in yürüttüğü araştırma geçen hafta Hawaii’de çok büyük ölçekli devreleri konu edinen Symposia on VLSI Technology adlı bir konferansta sunulmuş, makale henüz kamuya açık değil. (IEEE Spectrum)

Kaynak: BilimSoL
Tarih:
Hit: 3331
Yazar: SeRDaRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.