15 yaşında Youtubeu işletti

Geçtiğimiz 1 ay içinde Youtube'un başı önce memleketimiz savcılarıyla sonra da Tayland hükümeti ile "belaya" girmiş ve bu ülkelerin "falanca videoyu sil yoksa…" şeklindeki taleplerine Google yönetimindeki firma boyun eğmişti. Bir çoğunuzun "vay rest çektik Youtube'u dize getirdik" diye düşündüğüne eminiz fakat görünen o ki Youtube'dan video sildirtmek tahminimizden de kolay.

Bu sefer video silinmesi için "rest çeken" sadece 15 yaşında Avustralyalı bir çocuk: kendisini ABC televizyonu yetkilisi olarak tanıtan çocuk "The Chaser's War on Everything" adlı programa ait internet kullanıcıları tarafından Youtube'a yüklenmiş 200'e yakın videoyu sildirtmeyi başarmış. Youtube çocuğun kimliğini teyit etmediği gibi adı geçen videoları sistemden kaldırıp yükleyenlere de "telif hakkı ihlaline" dair birer uyarı epostası göndermiş. İşin "komik" tarafı ABC televizyonunun adı geçen siyasi içerikli komedi programını sitesinden ücretsiz olarak isteyenlere dağıtıyor olması. Ve işin daha da kötüsü çocuğun doldurduğu formu bir .hotmail hesabından firmaya ulaştırdığının anlaşılması. Anlaşılan kimliği de böyle anlaşılmış.

Birkaç ay süren vaka programın son bölümlerinin Youtube'dan silinmesi ve yerlerine yayınlanan telif hakkı mesajının televizyon tarafından farkedilmesi ile anlaşılmış: ABC Youtube'a neden videoların silindiğini sormuş ve karşılığında da "siz öyle istediniz" şeklinde çocuğun gönderdiği formu da içeren bir cevap almış.

Gelen son haberlere göre televizyonun yasal ekibi çocuk özür beyan ettiği için şimdilik kendisini cezalandırmaya niyetli değil.

Tarih:
Hit: 2217
Yazar: lektonYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.