300 GB’lik ‘holo diskler’ ufukta

Yeni jenerasyon DVD formaları HD-DVD ve Blu-ray arasındaki çekişmenin giderek kızıştığı bu günlerde, 300 GB’lik ‘holo disklerin’ 2006 ‘da kullanıma sunulacağı açıklandı.

Bir Amerikan teknoloji şirketi tarafından geliştirilen holografik bellek diski isimli bu yeni teknoloji, normal bir DVD’den 60 kat daha fazla veri depolayabilmesinin yanında 10 kat daha fazla okuma ve kaydetme imkanı sağlıyor.

Merkezi Colorado’da bulunan InPhase Technologies isimli bir teknoloji şirketi tarafından geliştirilen holografik bellek diski, sıradan DVD’lere göre 60 kat daha fazla olan 300 GB’lik bir depolama alanına sahip. Holografik disk depolama alanı kadar okuma ve kaydetme hızıyla da dikkat çekiyor; diskin okuma ve yazma hızı geleneksel DVD’lerden on kat daha fazla. Üstelik, InPhase Technologies’e göre, bu teknoloji bir sene gibi kısa bir süre içinde piyasaya sürülecek.

Diskte kullanılan holografi isimli teknoloji sayesinde, her seferde sadece tek bir veri biti kaydedebilen diğer teknolojilerin aksine, tek bir ışık ışını aracılığıyla paralel olarak her seferde milyonlarca veri biti okunup yazılabiliyor. Bu sayede, şu an geniş bir kullanım alanına sahip olan optik depolama aygıtlarına nazaran, 120MBps gibi çok büyük transfer avantajı sağlanıyor. Genişliği 13 santimetre olan holo diskler normal bir DVD’den biraz daha büyük bulunuyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1259
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.