427 Milyon Parola Açığa Çıktı!

 

MySpace, zamanın ünlü sosyal medya platformu. Hatta Facebook’un bile temeli diyebiliriz. Şimdilerde sadece müzik endüstrisi için kullanılan MySpace, 427 milyon parolayı çaldırmasıyla gündemde.

 

Güvenliğe önem verilmemiş

Çalınan veriler içerisinde 427 milyondan fazla parola, 360 milyon civarında da e-posta adresi bulunuyor. Bu parolanın SHA-1 algoritması ile şifrelendiği belirtiliyor. Bu ne demek diye soracak olanlara bunun güvensiz ve daha önce çok kez açığa çıkmış bir parola şifrelemesi olduğunu söyleyelim.

 

Kullanıcılar da hatalı

Neowin’in haberine göre MySpace, parolaları koruma konusunda çok da temiz bir iş çıkarmamış. Bunun yanında kullanıcılar da suçlu bulunuyor, zira parolaların çoğu alfanümerik değil ya da çok basit, herkesin tahmin edebileceği şifreler kullanılmış.

 

 

Basit parolalar

Çok yaygın kullanılan parolalardan birkaçını örnek verecek olursak, “homelesspa” 855.478 kişi tarafından, “password1” gibi çok basit bir şifre 585.503 hesapta, daha da basit bir şifre olan “abc123” ise tam 569.825 kişi tarafından kullanılmış.

 

Veriler yeni değil

Verilerin yeni olmadığı varsayılıyor. Daha önce açığa çıkan bu bilgilerin medyaya sızmaması ve MySpace’in denetlememesi sonucunda veriler şu anda 2800 dolardan satışta. Deep web’in en sevdiği ödeme yöntemi olan Bitcoin değerinde satılıyor. Eğer bilgilerinizin çalınıp çalınmadığından şüpheliyseniz, LeakedSource sitesinden sorgulayabilirsiniz.

 

Kaynak: SDN
Tarih:
Hit: 2620
Yazar: LethaLImpacT

Taglar: güvenlik hack password parola gizlilik güvenlik myspace leakedsource


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

Efendi tarafından yazıldı. Tarih: 31/May/16 22:41
123456 yoksa inanmam :)