ABD’de spam’cilere ceza yağıyor

ABD’de bir internet pazarlama şirketi, spam posta gönderimi suçuyla 900 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Bir diğer davada da 4 spam gönderici 30 yılla yargılanıyor.

San Francisco merkezli Jumpstart Technologies adlı şirkete 900 bin doların yanı sıra, internet faaliyetlerinden men cezası geldi. ABD’de son bir yıl zarfında birçok spam göndericisi, ‘CAN-SPAM’ adı verilen özel bir yasayla ağır cezalara çarptırıldı.

Soruşturmayı yürüten savcının iddianamesinde Jumpstart şirketinin, kullanıcıların iznini almadan pazarlama amaçlı e-postalar gönderdiği belirtildi.

Jumpstart’ın gönderiği spam postalar, ‘Hey’, ‘Happy Valentine’s Day’, ‘Happy New Year’ gibi kişisel mesaj izlenimi veren başlıklarla geliyor ve kullanıcıya ücretsiz sinema bileti kazandırdığını iddia ediyordu. Ücretsiz biletini onaylaması için kullanıcıdan, kimlik ve kredi kartı bilgilerini göndermesi isteniyordu.

İnternetin en büyük dolandırıcılık vakalarında ve ABD’de kullanıcılara büyük maddi hasar bırakan, ‘Nijerya Oyunu’ olarak bilinen bir diğer spam davasında da, 4 gönderici için 30 yıl ceza istendi. Amsterdam’da tutuklu bulunan göndericiler, New York’ta yargılanacak.

KÖKÜ ABD’DE KURUTULMALI

ABD, internet üzerinden istenmeyen e-posta göndericilerine karşı hukuk savaşını genişletiyor. Spam gönderimi ağırlıklı olarak ABD’den yapıldığı için, spam’in bu ülkede önünün kesilmesi, küresel çapta tüm kullanıcıları rahatlatacak.

MICROSOFT DA DAVA AÇIYOR

Öte yandan, Microsoft, internet sahteciliği gerekçesiyle Türkiye’de 20 kişi veya kurum aleyhine dava açıyor. Microsoft, ‘Phishing’ olarak tanımlanan kimlik hırsızlığı yaptıkları gerekçesiyle Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da yüzlerce internet sitesine hukuk savaşı açıyor. Türkiye 20 dava ile en çok dava açılan ülke konumunda.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1708
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.