“Adil Kullanım Kotasına Hayır!” Kampanyası Meclisten Destek Buldu

 

Adil Kullanım Kotası üzerinde bir düzenleme yapılmasına ilişkin BTK’nın bir çalışması olduğunu kamuoyu ile paylaşılan 2016 yılı eylem planı ile haberdar olmuştuk. Bu noktada Ağustos ayı içinde sürecin netlik kazanması bekleniyordu ancak çözümün nasıl bir doğrultuda olacağı tam anlamı ile soru işareti. Bu odakta DonanımHaber Forumları'nda başlayan “Adil Kullanım Kotasına Hayır!” başlıklı çalışma, ülke çapında ses getirmeye başladı.

 

Şubat ayında mecliste soru önergesi hazırlayan CHP Adana milletvekili İbrahim Özdiş, DonanımHaber kullanıcılarına ilk destek veren milletvekili oldu. Meclisten fotoğraf paylaşan vekil, “Forumdaki gençlere selam, AKK’ye hayır!” yazılı bir kağıt ile poz verdi.

 

 

Foruma da kendi adı ve soyadı ile üye olan vekil, hem danışmanı hem de bizzat kendisi mesaj yazmayı da ihmal etmedi. Kullanıcıların paylaştığı mesajlar ve aktardığı bilgiler ile soru önergesini yineleyeceğinin sözünü aktaran İbrahim Özdiş, düzenlenecek bir basın toplantısında kullanıcıların hazırlayacağı caps’ler ile eğlenceli bir sinerji oluşturmak istediğini aktarıyor. Bu arada milletvekili Ankara’da yaşayan forum üyelerinden kendilerine mesaj atmasını ve fikir alışverişi adına mecliste onları ağırlamak istediğini de mesajlarında belirtmeyi ihmal etmemiş.

 

BTK’yı soru yağmuruna tutan forum üyeleri gerek şikayetler gerekse de bilgi edinme amaçlı mail’ler ile sürece müdahil olmayı ihmal etmiyor. BTK tarafından kullanıcılara gönderilen e-postalarda ise adil kullanım kotasının kullanım istatistikleri incelenerek yeniden değerlendirileceği bilgisi aktarılmış.

 

 

BTK’nın güncel raporlarına göre 2016 yılının ilk çeyreğinde geniş bant internet abonelerinin ortalama kullanım miktarı 65,83 GB olarak gerçekleşmiş. Mobilde ise bu rakam 1,58GB’a ulaşmış durumda. Aynı rakamlar 2 yıl önce 38,56GB ve 0,74GB şeklinde gerçekleşmiş. Yani yapılacak bir çalışma neticesinde düzenlemeler bu rakamlar ölçeğinde olacak. Dileriz bu süreçler bir ses getirir de Adil Kullanım Kotası Amerika ve Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, kısıtlayıcı değil, fiyat avantajı sağlayıcı bir şekilde kullanılır.

 

Kaynak: DonanımHaber
Tarih:
Hit: 2307
Yazar: LethaLImpacT

Taglar: internet akk btk adil kullanım kotası meclis amerika avrupa abone gb


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

noname tarafından yazıldı. Tarih: 03/Tem/16 15:10
"...Adil Kullanım Kotası Amerika ve Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, kısıtlayıcı değil, fiyat avantajı sağlayıcı bir şekilde kullanılır. "

Hangi avrupa ülkesinde avantaj sağlamış bu akk? 1gbit simetrik 3 euroya veriyorlar, akk yazılımı için oturup kod yazmazlar anasını satim
Kernel_Panic tarafından yazıldı. Tarih: 03/Tem/16 10:19
5 mbit akk hız ve 150 gb kotaya tav olur bu millet. 300-400 gb kota hayal
Zande tarafından yazıldı. Tarih: 02/Tem/16 20:20
100 Mbit = 85 Hrivna (yaklaşık 10 TL)... Kotasız. Ukraynada bile fiyatlar böyle.
samaccc tarafından yazıldı. Tarih: 01/Tem/16 22:56
4,5 g çıkınca rekabette olacaktı . bak Austen yazmış ne lazım .
Austen tarafından yazıldı. Tarih: 01/Tem/16 16:35
bir akp'li bakanı ikna edip onların kârına bir durum yaratılmadığı müddetçe isterseniz tüm partinin desteğini alın. bu ülkenin meclisinden sadece iktidarın istediği şeyler geçer. bu gerçeği unutuyorsunuz. donanımhaber'de de sıkça heyecanlanıldığını görüyorum. vekil gönülleri hoş tutmak için bir incelik yapmış. kendisinin bile bu duruma inandığını düşünmüyorum.
bykamu tarafından yazıldı. Tarih: 29/Haz/16 17:59
Hükumet sıralarını işgal eden insanlar muhalefetin her türlü önerisini veto ettikleri için umarım bunu atlamazlar...