Altay Asimetrik Harp Tankı ve Seri Üretime İlişkin Açıklamalar

 

Otokar IDEF 2017 fuarında 2 adet Altay sergiledi. Altay AHT ve Altay AMT olarak ayrılan bu iki tanktan Altay AHT yani Asimetrik Harp Tankı özellikle Fırat Kalkanı Harekatının tecrübesiyle geliştirildi.

Şehir savaşlarında tanklara karşı gelen asimetrik tehditleri savuşturabilecek bir tank geliştirmeyi amaçlayan Otokar, tanka yoldaki barikatları geçebilmek amacıyla dozer bıçağı yerleştirdi.

 

Reaktif ve çubuk zırhlarla donatılan tank üzerinde taşıdığı jammer ile uzaktan komuta edilen el yapımı patlayıcıların patlamasını engelliyor.

360 derece farkındalık ile düşman saldırılarına anında karşılık verebilen tank mast üzerindeki elektro optik sistemi ile sutre gerisinden de görüntü alabiliyor.

 

Radar ve termal iz azaltan kamuflaj ile Altay AMT

 

 

Seri üretime geçmesi planlanan Altay Ana Muharebe Tankı ise fuarda üzerinde kamuflaj ile sergilendi.

Bu kamuflaj hem görsel olarak tankının görünülürlüğünü azaltırken hem de termal ve radar izini düşürerek düşman tarafından tespiti zorlaştırıyor.

 

https://www.youtube.com/watch?v=aw3Ou-UJ974

 

Kaynak: DonanımHaber
Tarih:
Hit: 6706
Yazar: LethaLImpacT

Taglar: savunma altay altay tankı altay ana muharebe tankı altay asimetrik harp tankı otokar idef idef 17 savunma fuarı defence defence news


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

BLOODHOUND tarafından yazıldı. Tarih: 31/Ağu/17 17:09
hayırlı olsun inşALLAH vatana millete ...benimde tasarımlarım var fakat ilgilenen yok...bir tane araba tasarımını Lamborghini ye yolladım...ilgilenmediler...bir benzerini Aston Martin DB9 olarak çıkardı..:) yazık ki değerim bilinmiyor..ama şimdi bir kaç tane savaş aracı projem(daha doğrusu tasarımım var) bakalım onlarla ilgilenecekler mi?
husnuweb tarafından yazıldı. Tarih: 01/Tem/17 23:27
koç holding tarafından mükemmel bir şekilde geliştirildi ve avrupa'da birçok ödül aldı.
koç holding hemen seri üretime geçirmeye hazırken, seri üretim yandaş bir firmaya kaydırıldı ve kullanılması 3 yıl gecikecek.
Esconda tarafından yazıldı. Tarih: 15/Haz/17 22:17
Artık Almanya tedarik etmiyor, savunma sanayinde halka arz edilmeyen Almanya tarafından uygulanmaya başlanan bir ambargo var.Bu nedenle Start-Up Türk firmaları çoğaltılmaya ve fabrikasyon aşamasında üretime geçilmeye başlandı.İçimize dönüyoruz ve bu iyi bir durum.
samaccc tarafından yazıldı. Tarih: 11/Haz/17 03:13
Akipi tankın üretim şartlarını maliyeti beğenmedi . Koç un teklifini reddeitler . Not : bu tank için 1 milyar dolar Arge masrafı dendi .
MuTReFT tarafından yazıldı. Tarih: 24/May/17 10:45
Fuar'da yakından ve detaylı inceleme fırsatım oldu, gerçekten de geliştirdiğimiz teknolojilerle dolu harika bir tank.
Enquinx35 tarafından yazıldı. Tarih: 22/May/17 10:46
Savunma sistemi parçalarını almanya tedarik ediyor :)