Bildirim İstilasının Sonucu!

 

Ne sıklıkla telefonunuzu kontrol ediyorsunuz? Bir mesaj geldiğinde veya tweet bildirimi aldığınızda işinizi bırakıp telefonunuza koşuyor musunuz? Veya kafanızın arkasında bir ses sürekli olarak telefonunuzu kontrol etmeniz gerektiğini söylüyor mu? Bu sorular, normalde pek umursanmasa da, University of Virginia ve University of British Columbia'nın yeni araştırması için oldukça önemli. Çalışmada, tutulduğumuz bildirim yağmurlarının artık "çekirge istilası" gibi olduğu söylenmekte.

 

Araştırma, telefonların insanların ilgileri ve genel sağlıkları üzerine etkilerini incelemekte. Araştırmacılar, 221 University of British Columbia öğrencisine telefonlarındaki bildirimleri açık tutmaları istendi. Böylelikle en fazla kesintinin oluşması sağlanacaktı. Daha sonra da öğrencilere hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı ile ilgili hislerini not etmeleri istendi. Tahmin edebileceğiniz gibi, telefonlar daha fazla çaldıkça, öğrencilerin dikkatleri ve sinirleri daha fazla bozuluyordu.

 

Baş araştırmacı Kostadin Kushlev, yaptığı açıklamada "cep telefonlarının bu semptomlara katkıda bulunduğunu" söylemekte. Ona göre artık insanlar esir konumuna düşmüş durumda ve romantik bir yemek sırasında bile cep telefonları geride bırakılamıyor. Telefonların dikkat eksikliği ve hiperaktivite (ADHD) sorununun direkt kaynağı olup olmadığı henüz belirlenmiş değilken, yapılan bu araştırma, artan dijital etkenlerin bu soruna kesinlikle katkıda bulunduğunu ispatlıyor.

 

Kaynak: CHIP
Tarih:
Hit: 1485
Yazar: LethaLImpacT

Taglar: sağlık araştırma bildirim hiperaktivite dikkat dağınıklığı adhd kostadin kushlev university of viriginia university of british columbia


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

SweetyVolty tarafından yazıldı. Tarih: 20/May/16 20:31
Züttüreyim bildirimleri hepsini kapadım gene de herhangi birşey gelirse çılgına dönüyorum bıktırdı artık.