Bill Gates Microsoft’tan ayrılıyor

Windows işletim sistemiyle bilgisayar kullanımını kitlelere yayan Microsoft’un başyazılımcısı ve Yönetim Kurulu Başkanı Bill Gates, kendini hayır işlerine adayacak. Gates’in Microsoft’tan ayrılmasıyla dünyanın en büyük yazılım şirketinde bir dönem sona erecek. Gates amacını dünyanın en büyük hayır vakfını kurmak olarak tanımladı. Gates, şirketin aktif yönetiminden çekilmesine karşın genel vizyonun tespitine katkıda bulunacağını belirterek, “Aslında Microsoft’u yüzüstü bırakmıyorum. Hisselerimi de bırakmıyorum” diye konuştu.

‘POST-GATES’ MICROSOFT’TA KİM NE YAPACAK

Gates, 2008’de Microsoft’un günlük yönetim işlerinden çekilecek. Gates’in işlerinin bir bölümünü Lotus Notes’un tasarımcısı Ray Ozzie devralacak veya diğer komitelere dağıtılacak. Ray Ozzie, Gates’in Başyazılımcı ünvanını 2008’de devralacak ve bu tarihe kadar Gates’le birlikte yazılım mimarisiyle ilgili olarak çalışacak. Teknik Müdür CTO Craig Mundie ise Araştırma ve Strateji Başkanı olarak Gates ile birlikte yazılımın ikinci önemli ismi olacak. Mundie ayrıca Brad Smith ile birlikte Microsoft’un fikir telifleri ve teknoloji politikaları konusunda vizyon belirleyici olacak.

Microsoft CEO'su Steve Ballmer ve Başyazılımcı Bill Gates.

Ray Ozzie, 1980’lerin başlarında VisiCalc adlı bir programı geliştirmişti. 1983 yılında Microsoft’un rakibi Lotus Development’a giren Ozzie, daha sonra iş yazılımları üreten Groove Networks adlı şirketi kurdu. Microsoft, Groove Networks 2005’te satın aldı ve Ozzie’yi teknik işlerden sorumlu yaptı. İş yazılımları konusunda uzman olan Ozzie’nin Microsoft’u bu konuda yeni açılımlar getireceği öngörülüyor.

Redmond merkezli şirketin üst düzey yöneticileri Gates’in görevlerini paylaştıracak. Şirket CEO’su Steve Ballmer, kurumsal yapının alt düzeylerdeki yöneticileri daha fazla sorumluluk ve yetki paylaşımı getirecek şekilde yeniden düzenleneceğini söyledi. Ballmer AP’ye verdiği demecinde şöyle konuştu: “Burada amaç Gates’siz bir Microsoft’ta kararları daha hızlı bir şekilde alabilmek. Tabii gerçekçi olmak gerekirse, Gates’in yeri doldurulamaz.”

GATES ŞİRKETİ ZOR ZAMANDA BIRAKIYOR

Gates’in çekilme kararı Microsoft için zor bir zamana denk geliyor. Dünyadaki masaüstü bilgisayarların yüzde 90’nında bulunan Windows işletim sisteminin yeni versiyonu Vista iki yıldır ertelendiği için piyasaya çıkamıyor. Bu yıl sonunda çıkacağı belirtilen Vista, son olarak gelecek yıla ertelenmişti. Batı ülkelerindeki yazılım pazarının doyuma ulaşması üzerine Microsoft, arama motoru ve kişiselleştirilmiş uygulamalar gibi internet hizmetlerine yönelmeye başlamıştı. 

Bill Gates, birgün dünyanın en büyük yazılım şirketine dönüşecek olan Microsoft'u kurmak için üniversiteden ayrılmıştı.


Ancak MSN internet portalı pazarında, Yahoo’nun önüne geçemedi. MSN arama motoru da Google ile rekabet edemedi. Microsoft’un Xbox oyun konsolu da henüz Sony’nin PlayStation ürünün arkasında. Yazılım danışmanlığı firması Evergreen Strategic Growth Fund uzmanlarından Shannon Reid, Bill Gates’in işletim sistemi dışında yeni pazarlara girmeye çalıştığını ancak istediği başarıyı elde edemediğini “Belki de Gates her seferinde kafayı duvara toslamaktan yorulmuş olabilir” sözleriyle yorumladı.

GATES ARTIK ‘BAŞHAYIRSEVER’

ABD’de yayımlanan ekonomi finans dergisi Forbes’a göre Gates, 50 milyar dolar ile dünyanın en zengin insanı. Gates birçok kereler bu servetin kendisine büyük bir sorumluluk yüklediğini ve insanlığa hayır işleri yoluyla yardım etmek istediğini açıklıyor. Gates “Haliyle bu kararı vermek benim için çok zor oldu, ancak bunu emekli oluyorum gibi algılamamak gerek, yine gece gündüz çalışacağın ancak bu sefer yardım işleri için” diye konuştu.

Kendi ailesi adına kurduğu Bill & Melinda Gates Foundation adlı hayır vakfı, fakir ülkelerde çocuk sağlığı ve AIDS’le mücadele gibi konularda büyük yardım kampanyaları yürütüyor. Vakıf 29.1 milyar dolar ile dünyanın en çok finansman sahip olan yardım kuruluşu. Gates bunu sık sık “Dünyanın en büyük yardım kuruluşuna sahip olmak, en büyük şirketin sahip olmaktan daha gurur verici.”

GATES VE BALLMER ÜNİVERSİTEDEN ARKADAŞ

Gates, Harvard Üniversitesi’nden kaydını aldırarak Microsoft’u 1975 yılında çocukluk arkadaşı Paul Allen ile birlikte kurmuştu. Gates, şirketin tanınan yüzü olurken, Allen arka planda kalmayı tercih etmişti. Microsoft 1986 yılında halka arz yaptı ve Gates 2000 yılına dek şirketin CEO’su olarak çalıştı. Bu tarihte Gates Başyızılımcı olurken, üniversiteden arkadaşı ve şirketin ilk çalışanlarından Ballmer CEO’luk görevini üstlendi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 4998
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.