Çin, Reklam Engelleyicileri Engellemeyi Planlıyor

Geçtiğimiz hafta kabul edilen bir internet reklam kanunu çerçevesinde Çin, kişilerin cihazlarına kurdukları reklam engelleyici programların yüklenmesini yasaklamaya hazırlanıyor. Bu bilgi de, popüler reklam engelleme programı AdBlock Plus'ı ortaya çıkartan çalışmanın lideri Ben Williams tarafından kısa bir süre önce keşfedildi.

 

Yeni Internet Reklamcılığı Geçici Kuralları ile Çin, nelerin online reklamcılık olarak tanımlanacağını belirlemeyi amaçlıyor. Ayrıca bu kurallar, yanlış veya yanıltıcı online reklamları da hedeflemeyi planlıyor. Ayrıca ödemeleri arama sonuçlarının, organik sonuçlardan kolaylıkla ayırt edilebilir olacaklarını da belirtmekte. Ancak kuralların 16. Maddesinde bulunan bir bölüm, Williams'ın dikkatini çekmiş durumda.

 

Çinceden çevrilen bu bölümde, internet reklamcılığı kampanyalarının başkalarının kullanımı için engelleyici, filtreleyici, kapayıcı veya yönlendirici uygulama, donanım veya yasal iş reklamcılığı kullanamayacağı belirtiliyor. Ayrıca ağ erişimi, ağ cihazları, uygulamaların kullanımı ve normal reklam verilerini bozan, değiştiren veya engelleyen işlemlerin de gerçekleştirilemeyeceği söyleniyor. Williams, reklam engelleme kavramının, gücü bir kez daha tüketiciye vermek ile alakalı olduğunu ve bu kanunun artık temel bir hak haline gelmiş olan bu imkandan tüketiciyi yoksun bıraktığını söylüyor.

 

 

Williams'ın söylediğine göre tüketicinin, reklamları görmek hakkında kontrole sahip olması gerekiyor ve bu durum, internet güvenliği konusunda da yardımcı oluyor. Çin'de bol miktarda bulunan üçüncü parti mağazalar, kötü amaçlı yazılımlar içerebilmekteler ve bu da tüketicileri risk altında bırakıyor.

 

Williams'ın bir pazarlama firması ile yaptığı bir araştırmada, insanların reklam engelleyicileri kullanmaları için asıl sebep belirlenmiş durumda: Rahatsız edicilik. Williams, yaptığı açıklamayı bitirirken, firmanın alınan kararlara uyacağını ve gerekirse ürünlerini Çin'den çekeceğini söylerken, seçim hakkının önemini de bir kez daha belirtiyor.

 

Kaynak: CHIP
Tarih:
Hit: 1119
Yazar: LethaLImpacT

Taglar: reklam pazarlama çin adblock adblock plus internet güvenliği williams


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

Martech tarafından yazıldı. Tarih: 13/Ağu/16 02:01
nedir bu çektgn adblock
joe_black tarafından yazıldı. Tarih: 12/Ağu/16 15:35
Gelin gelin amk. Bir şey indirmek ya da izlemek için sayfa kaynağından link bakıoyorum neredeyse.
artık boku çıkıyo reklamların. sırf bu yüzden bir çok şeyden elimi eteğimi çektim.
Uçak bileti sorguladıktan 1 gün sonra facede bile reklam çıkıyor onla alakalı. boku çıktı artık yahuu
Nikoteen tarafından yazıldı. Tarih: 11/Ağu/16 00:34
Sanal reklamları , "bakın hiç bir şekilde engellenemez, halkımız bunu mike mike görecek" diyerek yüsek meblalardan vergilendirmeye çalışan çin hükümeti sana da bir aduket!