Dünyada 4 Milyar Telefon Hattı Var

Uluslararası Telekom Birliği'ne (ITU) göre dünyada 1,27 milyarı sabit hat ve 2,68 milyarı mobil hat olmak üzere toplam 4 milyar telefon hattı mevcut. 1996'da bu rakam 1 milyarın altındayken, gelişmekte olan ülkelerdeki mobil hat sayısının patlaması nedeniyle son 10 yılda 4 kat arttığı bildiriliyor.

4 milyar hattın ne kadar insana hitap ettiği bilinmiyor. Sabit hatların birden fazla kişiye ait olabildiği ama özellikle gelişmiş ülkelerde, insanların birden fazla mobil ve sabit hat sahibi olabildiği düşünülürse, bu rakamın tespiti de hayli zor.

Artışın, özellikle ilk mobil dalgası sonrasında, gelişmekte olan ülkelere yönelik ucuz cihaz satışları ile birlikte patladığı bildiriliyor. örneğin, Afrika ülkelerinde, mobil telefon sahibi olmak, sabit telefon sahibi olmaktan çok daha kolay ve ucuz. Zaten bu nedenle, ITU'nun raporuna göre, dünyanın mobil abonelerinin % 61'i gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor. Sadece 2007'nin ilk 3 ayında Çin'de 87 milyon ve Hindistan'da 110 milyon olmak üzere, yeni mobil abone sayısının 200 milyon olduğu bildiriliyor.

Rusya, Brezilya, Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerdeki mobil penetrasyon oranlarının hızla arttığı bildiriliyor. Bu rakam (en az gelişne ülkeler hariç), 2005'de % 26'dan 2006'da % 34'e artmış durumda.

Rapordaki diğer bir bilgi de internet kullanımı ile ilgili. Halen dünyada 1 milyarın üstündeki kişinin internet kullandığı, ITU tarafından raporlanıyor. İnternet kullanımının da, mobil telefonlar üzerinden genişbant kullanımının mümkün hale gelmesiyle, Afrika gibi ülkelerde bile arttığı görülüyor.

Rapordaki bir ilginç husus da düzenleyici kurumlarla ilgili. Bu kurumların, ülkelerindeki yeni teknolojilerin önünü kestikleri bildiriyor ve düzenleyicilerin, kendi ülkelerinde daha yeni teknolojili networklerin gelişmesine özen göstermeleri isteniyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 892
Yazar: r3drosYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.