Efsaneler Nokia Projesine Geri Dönüyor

Nokia bünyesinde uzun yıllar pazarlama şefi olarak çalışan Pekka Rantala, 2011 yılında ayrılarak ünlü Rovio firmasına patron olmuştu. Şimdi ise dolaylı olarak Nokia markasına geri dönüyor.

 

 

Microsoft’un Nokia isim hakkını Finlandiyalı HMD Global ortaklığına devretmesinden sonra, Nokia telefonların yeniden pazara dönmesi için yoğun bir hareketlilik başladı. Nokia Technologies bir taraftan yeni hamleleri planlarken, HMD Global da eski efsaneleri toplamaya devam ediyor. Nokia bünyesinde uzun yıllar pazarlama şefi olarak çalışan Pekka Rantala, 2011 yılında ayrılarak ünlü Rovio firmasına patron olmuştu. Şimdi ise dolaylı olarak Nokia markasına geri dönüyor.

 

Rantala, bundan böyle HMD Global firmasında pazarlama direktörü olarak görev yapacak. Rantala’nın görevi oldukça önemli zira HMD, pazarlama faaliyetleri için 500 milyon dolarlık bir bütçe ayırmıştı. Rantala, bu bütçeyi en iyi şekilde kullanarak, Nokia telefonların yine kitleler tarafından beğenilmesini sağlayacak. Diğer taraftan yine uzun süre Nokia bünyesinde çalıştıktan sonra, Microsoft’un standart işletim sistemli cep telefonu bölümünü yürütmeye başlayan Arto Nummela da, HDM Global firmasının patronluk görevini üstlendiğini duyurmuştu. Kısa süre önce Microsoft’un işten çıkardığı pek çok Windows Phone bölümü çalışanı da Nokia Technologies bünyesine katılmış durumda.

 

 

Aslında şunu belirtmekte fayda var, HMD Global ortaklığı da bu yıl faaliyetlerine başladı. Microsoft’un Nokia ismini elinden çıkaracağının netleşmeye başlaması, firmanın da temellerini attı. Nokia’nın sözleşme gereği doğrudan isim hakkını alamayacak olması nedeniyle HMD Global ortaklığı kuruldu ve Foxconn ile birlikte çalışmaya başladı. Nokia markasının telif hakkı şu anda HMD Global firmasında ve Foxconn’un FIH Mobile iştiraki ile birlikte Android telefonlar üretecek. Nokia Technologies ise, tasarım ve donanım detayları konusunda projeye katkı sağlayacak. İlk Nokia Android telefonların yıl sonuna doğru piyasada olması bekleniyor.

 

Kaynak: PhoneArena
Tarih:
Hit: 1426
Yazar: LethaLImpacT

Taglar: android samsung microsoft nokia foxconn nokia is coming back hmd global


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

Opsiyonel_Bilgiler tarafından yazıldı. Tarih: 23/Ağu/16 18:37
Android le geleceklerse her türlü memnun eder diye düşünüyorum. Direkt olarak lider olmasalar bile güzel bir alternatif olabilirler bence
siyahbereli tarafından yazıldı. Tarih: 20/Ağu/16 11:17
Ne efsaneymis arkadas gel gel bitmiyor. Kaynetmeyi kabullenemediler.
EdepsizPenguen tarafından yazıldı. Tarih: 19/Ağu/16 22:29
Cok istiyorum, Nokia nin o efsane lumia serisindeki kamera ve akicilikla, andriode gelmesini, bide bataryo konusunda biseyler gelistire bilirseler, geri kln klasik nokia tasarim-dayanikli telefonlarina kalmis
mkyb tarafından yazıldı. Tarih: 19/Ağu/16 13:41
Finlandiya devleti bu sefer işi sıkı tutuyor.
burhan808 tarafından yazıldı. Tarih: 18/Ağu/16 20:42
Ne nokyaymis arkadas.
d3lete tarafından yazıldı. Tarih: 18/Ağu/16 19:04
Göreceksiniz hayal kırıklığı olacak.