Gigabytetan Intel-Nvidia Birlikteliği

Gigabyte, geçtiğimiz günlerde haberini yaptığımız, Nvidia'nın Intel işlemciler için tümleşik grafik işlemcisine sahip yonga setlerini barındıran iki yeni anakartı duyurdu.

Duyurulan iki anakartın ortak özellikleri üzerlerinde Nvidia'nın Nforce 600i serisi yongaları bulunması şeklinde özetlenebilir. Bu iki anakart da tümleşik olarak Nvidia GeForce 7100 türevi grafik işlemcilerini üzerlerinde barındırıyorlar. Tamam, belki yine bir grafik mucizesi ortada yok; ama gelin görün ki tümleşik HDMI ve HDCP özellikleriyle, yüksek tanımlı içeriğe tümleşik grafik işlemcisiyle (Nvidia tarafından üretilmiş olanından diyelim, AMD o konuyu çok önce çözdü: R690G) erişim mümkün hale gelmiş.

 gigabyte

Tümleşik Grafik İlla MicroATX'te Gelir!

Gigabyte'ın 73 serisi iki anakartı, GA-73UM-S2H ve GA-73PVM-S2H, dolu dolu bir çoklu ortam deneyimi sunuyor. Zira üzerine yok yok. Ara başlıkta bahsettiğimiz kurala uyan Gigabyte, ürünleri MicroATX olarak paketlemiş. İç genişleme yuvaları olarak anakartlarda 16x ve 1x PCI Express veriyolları ile iki tane PCI yuvası bulunuyor. Anakartların arkalarında ise eSATA bile düşünülmüş. Açık konuşalım, bu vesileyle harici sabit disk için USB 2.0 ve FireWire 400'ü yavaş yavaş bırakabiliriz.

Küçük bir not; Nvidia'nın yeni 7100 serisi tümleşik grafik işlemcileri henüz DirectX 10 desteği sunmuyor. Ama Shader Model 3.0 ile dilediğinizi yapabilirsiniz.

Kaynak: shiftdelete.net
Tarih:
Hit: 1009
Yazar: ArmadAYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.