Google ve AFPden dev anlaşma

İnternet arama motoru Google ve Fransız haber ajansı Agence France-Presse (AFP), Google kullanıcılarının ajansın geçmişteki haber ve fotoğraflarını arayabilmesine olanak tanıyan bir lisans anlaşması imzaladı.

İki şirketten yapılan ortak açıklamaya göre bu anlaşmayla Google, hem kendi haber sitesinde hem de diğer servislerde AFP'nin içeriğini kullanabilecek. Anlaşmanın detayları ise henüz tam olarak açıklanmadı.

İki şirketin ortak açıklamasında bu anlaşmanın "AFP'nin haber ağındaki içeriklerini yeni ve geliştirilmiş yollarla kullanımına olanak tanıyacağı ve internet kullanıcılarının haberlere ulaşımını ciddi biçimde geliştireceği" belirtildi.

Ayrıca anlaşmaya göre Fransız ajansı, 2005 Mayıs'ında Google'a karşı kendi haberlerini ve fotoğraflarını izinsiz kullanmaktan dolayı yaptığı suç duyurusunu geri çekecek. Medya dünyası tarafından da yakından takip edilen bu dava hem Amerika'da hem de Fransa da görülüyordu. AFP, hem uğradığı zarar için tazminat talep ediyor hem de kendine ait haber ve fotoğraflara logosunun yerleştirilmesini istiyordu.

AFP Başkanı ve CEO'su Pierre Louette, anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını ve bunun ajans için ileriye doğru atılmış büyük bir adım olduğunu söyledi. AFP içeriğinin bundan sonra başta Google News olmak üzere diğer Google servislerinde yer alacağını ifade eden AFP CEO'su, anlaşmanın bundan daha fazlasını da içerdiğini belirtti. Ancak bu konuda bilgi vermedi.

Dünya genelinde 165 ülkede ve 4 binden fazla çalışanı olan AFP'nin hâlihazırda Yahoo, MSN ve AOL ve diğer büyük internet sağlayıcıları gibi büyük şirketlerle lisans anlaşması bulunuyor. Dünya genelinde ise 7 binden fazla müşteriye sahip.

AFP ve Google'ın anlaşması, arama motorunun yaklaşık 8 ay önce diğer bir dünya ajansı olan Associated Press (AP) ile anlaşmasının ardından gelmesi açısından da önem taşıyor. AP, Google'ın, kullandığı içerik için ücret ödemeyi kabul ettiğini duyurmuş; ancak ayrıntılı bir bilgi vermemişti.

1998 yılında California'daki Silikon Vadisi'nde kurulan arama devi Google'ın 10 binden fazla çalışanı bulunuyor ve internette 35 farklı dilde ücretsiz arama hizmeti sunuyor.

Tarih:
Hit: 973
Yazar: KaptaNYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.