Google’dan masa üstü program

İnternetin yanısıra kullanıcıların sabit disklerini de tarayan Desktop 2 yazılımının beta versiyonu çıktı

Google, e-posta, haber, fotoğraf, finans ve hava durumu gibi bilgileri tek ekranda bir araya getiren Desktop 2 yazılımının beta versiyonunu, desktop.google.com internet adresinden bugün kamusal kullanıma açtı. Ücretsiz olarak sunulan program kullanıcıların webde gezinme alışkanlıklarına göre kişiselleştirilmiş bilgileri masaüstüne getiriyor.

Google’ın masaüstü yazılımları konusunda rekabet ettiği Microsoft ve Yahoo’ya karşı son hamlesi olarak görülen Desktop 2 yazılımı kullanıcıya güçlü bir arama altyapısının ötesinde hizmetler de sunuyor. Kullanıcının alışkanlıklarını gözlemleyen yazılım “Sidebar” adı verilen ve ekranın bir köşesine dikey olarak yerleşen bir kutu üzerinden ilgili bilgileri gösteriyor.

Yazılıma eklenen bir modül sayesinde Google’ın e - posta hizmeti gmail de dahil olmak üzere farklı e - posta hesaplarından gelen mesajları tek ekranda gösteren yazılım, hisse senedi fiyatları, kişiselleştirilmiş haber başlıkları, hava durumu bilgileri ve internetteki popüler linkleri görüntüleyebiliyor.

RSS DESTEKLİYOR
Diğer bir modül ise kullanıcının tercih ettiği RSS linklerini otomatik olarak topluyor. Yazılıma eklenen fotoğraf modülü yerel PC’deki fotoğrafları görüntülerken, ziyaret edilen web bazlı galerilerdeki fotoğrafları da pc üzerinde gösterbiliyor.

Kişiselleştirilmiş haberler gibi bazı özelliklerin kullanılması durumunda belli kişisel bilgilere kendileri tarafından erişileceğini belirten Google, buna karşın kimlik belirleyici verilerin transfer edilmeyeceği garantisini veriyorlar. Ayrıca kullanıcı kişiselleştirme opsiyonlarını seçmezse hiç bir kişisel bilgi aktarımı gerçekleşmiyor.

GÜÇLÜ ARAMA ÖZELLİKLERİ
Google’ın internet üzerinde zaten güçlü olduğu arama özellikleri Desktop 2 ile, bilgisayar üzerindeki sabit disklere ve ağ üzerinde paylaşımda bulunan diğer noktalara da yayılıyor. Sidebar üzerinde mevcut bir arama butonunun yanısıra, MS Outlook e - posta yazılımında da arama yapılabiliyor.

Aramanın gerçekleştirilebilmesi için sabit diskler üzerinde bir kez olarak kapsamlı bir endeksleme gerçekleştiriliyor. Sabit diskte bulunan verilerin yoğunluğuna göre birkaç saat sürebilen bu sürecin ardından, endeksleme daha sonra anlık olarak gerçekleştiriliyor.

Yazılım Windows 2000 or Windows XP işetim sistemlerinde çalışıyor. Mac OS X ,işletim sistemi şu an için desteklenmiyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1998
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.