Makine insana doğru

Bio - mühendisliğin gelişmesiyle insan vücudu gelecek 15 yılda pek çok teknolojik cihazla donatılacak.

Düşünce gücüyle makineleri kontrol etmemizi sağlayan beyin çipleri. Labarotuvar ortamında geliştirilen böbrek ve akciğerler. Kalbe takılan esnek yara bantları. Lazer taramalı gözler. Bütün bu buluşlar araştırma aşamasında; bazıları halen insanlar üzerinde test ediliyor. Popular Science dergisi tarafından hazırlanan bir araştırma teknolojinin bir sonraki zaferinin insan vücudu üzerinde olacağını gösteriyor.

Genetik, malzeme bilimi, doku mühendisliği ve nanoteknoloji, halen hasta ve yaralılara yardım ediyor. Ancak tıp bilminin bizi sadece hastalıklardan kurtaracağı bir çağın ötesine geçiyoruz; bu çağda insan vücudu sadece iyi olmaktan öteye geçecek.

Popular Science derigisinin internet sitesi popsci.com insan vücudu üzerinde yakın gelecekte meydana gelecek değişiklikleri özel bir dosya olarak incelemeye aldı. Gelecek onyıllar boyunca bio-mühendislik labarotuvarlarının insan vücudundaki sorunları gidermek için geliştirecekleri buluşlar, bir süre sonra bu sorunlara sahip olmayanlar tarafından da daha güçlü bir vücuda sahip olmak için kullanılacak. Bio - mühendislik alanında yakın gelecekte beklenen gelişmeler şunlar:


TELEKİNESİS (11 - 15 YIL ARASI)
ABD’de kurulu Brown Üniversitesi ve Foxborough Cyberkinetics enstitüsü makinelerle iletişim kurmamızı sağlayacak beyin imlpantları üzerinde çalışıyorlar. kafatasının tam altında bulunan motor korteks bölümüne yerleştirilen bir mikroçip, sinir sinyallerini algılayarak bunları bir bilgisayara yönlendirecek, bu bilgisayar da kablosuz olarak diğer bilgisayarlar, müzik setleri ya da elektrikli sandalyeler gibi pek çok elektronik cihaza kumanda edebilecek.


LAZER TARAMALI GÖZLER (0 - 5 YIL ARASI)
İngiltere Cambridge’deki Smart Holograms araştırma merkezindeki bilim adamları, kan şekeri seviyeleri kontrol dışına çıktığında diabet hastalarını uyaracak kontakt lensler ürettiler. Göz yaşı içerisinde yer alan şeker miktarının değişmesi lensdeki bir maddenin bozulmasına ve hastanın gözünün önünde noktalar görmesine neden oluyor. Bu noktaları gören hasta ise ilaç kullanması gerektiğini anlıyor. Sırada ise tansiyon ölçebilen lens projesi var.


DİŞÇİDE CEP TELEFONU (11 - 15 YIL ARASI)
Cep telefonunuzu bir daha asla hiç bir yerde unutmayacağınızı hayal edin. Alman bir tasarım ekibi tarafından geliştirilen mikro - titreşim cihazı ve kablosuz düşük frekans alıcı dişe yerleştirilebiliyor. Titreşim cihazı mikrofon ve hoparlör olarak kullanılıyor ve ses dalgalarını çene kemiğiniz üzerinden kulak zarınıza ulaştırıyor.


TİTANYUM KALP (0 - 5 YIL ARASI)
Günümüzde teknolojinin son mucizesi kalp cihazı Abiocor. Maalesef bu cihaz erkek nüfusun sadece yüzde 50’sine uyuyor ve bir iki yıl içerisinde tükeniyor. 2008 yılında üretilmesi beklenen Abicor II, yüzde 30 oranında daha küçük olacak, erkeklerin neredeyse tümüne kadınların ise yüzde 50’sine takılabilecek ve 5 yıl süreyle dayanacak.


İLAÇ ZERKEDİCİ (6 - 10 YIL ARASI)
ABD’nin Kentucky eyaletindeki ChipRx araştırma merkezi ihtiyacınız olan ilacı ihtiyaç anında vücuda verecek bir sistem üzerinde çalışıyor. Kibrit çöpü büyüklüğündeki cihazı ilacınızı doldurduktan sonra göğsünüzde deri altına takıyorsunuz. Sensörler vücut ısısında ya da kimyasında bir değişiklik farkettiklerinde depoladığı ilaçtan gerekli miktarı vücudunuza salgılıyor.


KÖK HÜCRE SPERMİ (11 - 15 YIL)
İngiltere’deki Sheffield Üniversitesi’ndeki bilim adamları embriyo kök hücrelerinden insan spermi yarttılar. Bu prosedür ticari olarak uygulamaya geçerse, kısır erkeklerin derilerinden alınan DNA’lardan kök hücrelerin klonlanmasında daha sonra da bu kök hücrelerden sperm üretilmesinde faydalanılacak. Bilim dünyası kök hücre sperminden doğacak ilk bebeğin 10 yıl kadar uzak olduğunu düşünüyorlar.


ŞOK TEDAVİLİ KASLAR (6 - 10 YIL)
Kalem pilin yüzde biri büyüklükteki Bion, halen arter ve kalp sorunu olanlarda kasları güçlendirmek için kullanılıyor. Bu cihazın yakında felçli uzuvların tekrar hareket kazanması için kullanılması bekleniyor. Klinik deneylerde doktorlar 1.6 santim uzunluğundaki elektrokod kaplı kapsülü cansız kas dokusuna enjekte ediyorlar. Hasta daha sonra kapsülü sinir iletilerini taklit edecek şekilde haerkete geçiriyor ve kasların kasılmasını sağlıyor. Güney California Üniversitesindeki araştırmacılar bu sene içerisinde motor sinirlerden bilgi alacak sensörleri ekleyerek bu bilgileri Bion’a taşımaya çalışacaklar. Deneyler başarılı olursa sistem tam otomatik hale gelmiş olacak.


MİKROÇİP HAFIZA (11-15 YIL)
Güney California Üniversitesi sinir mühendisi Ted Berger hafızayı zenginleştirmek için bir metod üzerinde çalışıyor. Bir mikroçip sağlıklı bir beyin hücresinden hasarlı dokuları atlayarak diğer bir sağlıklı hücreye sinyaller gönderiyor. Bu şekilde yaratılacak yapay hippocampus öncelikle Alzheimer hastalarının daha sonra da hafıza kaybı yaşayanların hafıza yeteneklerini kazanmalarına yardımcı olacak.


SİNİR UYARAN DUYMA CİHAZI (6 - 10 YIL)
Avustralya’daki Biyonik Kulak Enstitüsü iç kulağa yerleştirilecek ve hasar görmüş sinirleri şok tedavisiyle sağlığına kavuşturacak bir implant üzerinde çalışıyor. Küçük bir pompa sinirleri stimüle edecek kimyasallarla yıkarken, elektrodlar sinirleri canlı tutmak için uyaracaklar.


DÖRT BOYUTLU GÖRÜNTÜ (+ 16 YIL)
İnsan gözü üç renk üretici koniye sahip, bunlar kırmızı, yeşl ve mavi. Peki ya dört koniye sahip olsaydık. Wisconsin Tıp Koleji’ndeki araştırmacılar, şu anda tahmin bile edemediğimiz renkleri algılayabilmemiz için dördüncü bir koniyi genler üzerinde çalışarak yaratmayı hedefliyorlar.


ÇARPAN YARA BANDI (+ 16 YIL)
MIT’deki bilim adamları yaşayan kalp hücrelerinden oluşan bir bandaj üzerinde çalışıyorlar. Kalp krizlerinin ardından kalbe uyum sağlayacak bu bant hasar görmüş dokuların yerini alacak.


MİDEDE ŞOK TERAPİ (0 - 5 YIL)
New Jersey’deki Transneuronix araştırma merkezinde tasarlanan bir aygıt deneklerin vücut yağlarının yüzde 25 ile 40 arasındaki kısmını kaybetmelerini sağlıyor. Midenin üst bölümüne şok dalgaları göndererek genişleyip gevşemesini sağlayan aygıt sayesinde beyin gerilmiş mideden gelen sinyalleri midenin dolu olduğu olarak algılıyor.


YÜKSEK FİBER AKCİĞER (6 - 10 YIL)
Pittsburgh Üniversitesi’ndeki araştırmacılar dünyanın ilk akciğer implantı üzerinde çalışıyorlar. Tüp şeklindeki cihaz gaz geçrigen mikrofiberler dokudan oluşacak. Karbon dioksit fiberler arasından süzülerek küçük bir pompada toplanacak. Pompa karbon dioksiti atarak içeriye oksijen çekecek, oksijen de ayni fiber dokudan geçerek kana ulaşacak.


TÜPTE BÖBREK (6 - 10 YIL)
Dünya üzerinde yüzbinlerce kişi hayatta kalmak için böbrek nakli bekliyor. Klasik dializ metodu toksinlerle birlikte yararlı mineralleri de vücuttan atan acılı bir işlemden oluşuyor. Bu problemden kurtulmak için, ABD, Rhode Island’daki Nephros Therapeutics tıp merkezinde dilaiz makinelerinde çalıçmaları için canlı böbrek hücreleri üretiyorlar. Aparat kanı filtrelerken, böbrek hücreleri temel mineralleri filterden toplayarak kana geri gönderiyor. Gelecek 10 yılda, Michigan Üniversitesi’ndeki araştırmacılar dializ makinelerinin küçük versiyonlarını kalça yakınlarındaki femoral arterine bağlayarak doğrudan insan vücuduna yerleştirmeyi amaçlıyorlar. Kan arterde aktıkça, yapay böbrek kanı temizleyecek.


KAYMAYAN DİSK (0 - 5 YIL)
Genelde bir omurga diskini zedeledeğinizde ya da disk kayması meydana geldiğinde, disklerin birbirine sürtünmesini önlemek için doktorlar diskleri birbirlerine yapıştırırlar. Ancak şimdi FDA tarafından geçen sonbaharda onaylanan ve polietilen ve kobal kromyumdan yapılan Chiarite adlı bir cihaz var. Diskler arasına yerleştirilen bu cihaz esnek yapısı sayesinde 21 dereceye kadar esneme ve kayma yeteneğiyle rahat hareket olanağı sağlıyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1361
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.