Microsoft Türkiye’de 20 dava açıyor

Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft, internet sahteciliği gerekçesiyle Türkiye’de 20 kişi veya kurum aleyhine dava açıyor. Türkiye 20 dava ile en çok dava açılan ülke konumunda.

Microsoft, ‘Phishing’ olarak tanımlanan kimlik hırsızlığı yaptıkları gerekçesiyle Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da yüzlerce internet sitesine hukuk savaşı açtı. İnternette banka ve kredi kartı şirketlerinden gelmiş görüntüsü veren sahte e-postalarla kullanıcıların bilgilerini çalan şebekelere karşı savaş açan Microsoft, Türkiye’de phishing yapan 20 site buldu.

Tüm dünyada ISP numaraları belirlenen siteler arasında, Türkiye 20 site ile birinci sırada bulunuyor. Microsoft yetkilileri en çok davanın Türkiye’deki mecralara açıldığını ifade etti.

Microsoft, Fransa’da 10, İspanya’da 7, Fas, Almanya ve İngiltere’de 4’er dava açacak. Microsoft yetkilileri, ticari amaçlı kimlik sahteciliğinin, kurumun imajını zedelediğini ve bu nedenle de her türlü mücadelenin yapılacağını belirtiyor. Microsoft Avrupa Başkanı Neil Holloway, ‘İnternetin gelişmesi için, bu mecranın kullanıcı için güvenli olması şart, biz bunun için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

Şirket, Haziran ayında aynı 50 yeni dava daha açmaya hazırlanıyor. Microsoft’un daha önce ABD’de açtığı davalarda 4 bin 700 adet phishing sitesi kapatılmıştı.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 2674
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.