Microsoft ve Google

İki dev şirket arasındaki çekişmeye ABD Adalet Bakanlığı da karıştı. Google, Adalet Bakanlığı’nı Microsoft’u kayırmakla suçluyor. Suçlamalar özellikle birkaç isim üzerinde yoğunlaşıyor.

ABD’de bilgisayar sektörünün iki devi Microsoft ve Google’ın rekabeti mahkeme kapısında. Google, Microsoft’un Vista iletişim sisteminin Google programlarının kullanımını engellediği iddiasıyla harekete geçti.

ABD Adalet Bakan yardımcılarından Thomas O. Barnett ise, ABD savcılarına yolladığı bilgi notunda Google’ın iddialarının dava konusu yapılmamasını önerdi. Barnett’in 2004’te Microsoft’u temsil eden hukuk bürosunda çalışmış olması kısmen gürültü koparttı; ancak Barnett avukatlığı sırasında Microsoft’un davalarına bakmadığını bildirdi. Adalet Bakanlığı da yapılan soruçturmada etik çelişki bulunmadığını açıkladı.

Genelde sorun, bilgisayar programlarına hakim Microsoft’un piyasa hakimiyeti ile, internet programlarında yayılmak isteyen Google’ın yollarının kesişmesinden kaynaklanıyor.

Bush yönetiminin,özellikle ABD dışı piyasalarda hakim şirketlere hoşgörü gösterdiği öne sürülüyor.

Öte yandan bu tür davalarla mahkemelerin iş dünyasını kontrol etme yolu da açılıyor ki, her ekonomik faaliyetin mahkeme onayından geçmesi ve kısıtlamalar, Bush yönetiminin liberal ekonomi anlayışına ters.

Microsoft, federal yetkililerin yıllar süren araştırmalarla Vista’nın diğer programlarla işleyişini denediklerini ve resmi onayla Vista’nın piyasaya çıktığını bildiriyor.

Tüketici açısından ise durum daha karmaşık. Satın alınan bilgisayar ‘serbest rekabet’ adına aynı işi yapan birden fazla programla yüklü olarak geliyor ve ortalama bilgiayar kullanıcısı için hangi programın tercih edileceği zahmetli bir soru. Üstelik ayrı üreticilerin programları sık sık birbiriyle çatışıyor.

Önceki gün İngiltere merkezli Privacy International, Google programlarının dış kullanıcının özelini koruyamadığını ve uygulamaların dış müdahalelere açık olduğunu bildirdi. Google da İngiliz kurumunun Microsoft’tun etkisi altında olduğunu savundu.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 1616
Yazar: Toma2GmYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.