Nokia Şarjı Bitiriyor

 

---Şarjı dayanmayan cihazlardan bıktınız mı? Nokia bu derdinizi çözecek bir teknoloji peşinde.

Taşınabilir cihazlarını artık asla şarj etmek zorunda kalmamayı ister miydiniz? Her bir cihaz için ayrı ayrı şarj aletleri taşımamak, tatile giderken hangisinin şarjını unuttum diye endişelenmemek? Eğer Nokia şu anda üzerinde çalıştığı projeyi istediği seviyeye getirebilirse tüm bunlar gerçek olabilir. Çünkü Nokia için çalışan bilim adamları, taşınabilir cihazları şarj edecek kadar enerjinin zaten havada dolaştığını söylüyorlar.

Bilim adamlarına göre havadaki Wi-Fi, radyo ve televizyon dalgaları doğru şekilde toplanabilirse, cihazları prize takmadan şarj etmek mümkün. Hatta bunun için bir prototip geliştirilmiş bile. Tek sorunu şu anda sadece 3 ve 5 miliwatt enerji üretebiliyor olması. Bilim adamları kapalı bir cep telefonunun sağlıklı bir şekilde şarj olabilmesi için havadaki dalgalardan en az 50 miliwatt enerji toplayabilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Daha da güzel olan ise bilim adamlarının bu teknolojiyi 10 veya 20 yıl değil, sadece 3 - 4 yıl içerisinde kullanılabilir hale getirmeyi planlıyor olmaları.

Kaynak: hürriyet
Tarih:
Hit: 1859
Yazar: kartalkethudaYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.