Pardus Karakulak Geliyor

 

TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu işletim sistemi Pardus'un yeni sürümü Caracal Caracal (Karakulak) adıyla çıkıyor. Pardus projesinden başka bir görev için ayrılan geliştirici Barış Metin'e ithafen 'Pardus 2007 Barış' kod adıyla deneme sürümü yayınlanan yeni yazılım, iki hafta sonra Caracal Caracal (Karakulak) adıyla kullanıma sunulmuş olacak.

Pardus'a adını veren Karakulak, Step vaşağı olarak da bilinir, kedigiller familyasından bir yaban kedisi türü olan Karakulak, Türkiye'nin yabani kedilerinden biridir. Ortalama ağırlığı 7-9 kg, rekor ağırlığı 17,7 kg'dir. Gövdenin tam boyu 75-90 cm'dir. Bunun dışında 30-35 cm uzunluğunda bir kuyruğa sahiptir.

Karakulak'ın kuyruğunun üst kısmında etrafında beyaz tüylerden oluşmuş püskül bulunan siyah bir çizgi vardır. Rengi genelde kahverengi tondadır ve üzerinde gri ya da beyaz benekler bulunur. Karakulağın kulaklarının ucunda sivri tüy kümecikleri vardır. Kulaklarının üst kısmının kenarları siyah tüylüdür.

Latince ismi Türkçe'den gelmektedir. Orta Asya'daki Türkler tarafından kulak çevresindeki siyahlıktan ötürü bu şekilde adlandırılmıştır.

Orta Asya'dan Anadolu'ya kadar Türklere eşlik ettiği belirtilen Karakulak'ın Türkiye'ye nesli azalan hayvanlardan biri olduğu ve sayısının 100'ü geçmediği öğrenildi.


 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 2133
Yazar: nothingYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.