Sunucu pazarının lideri HP

IDC tarafından açıklanan raporda, HP’nin 3 yıl 3 aydır, dünya sunucu sevkıyatında 1 numaralı satıcı firma olduğu duyuruldu. 

Global araştırma şirketi IDC tarafından hazırlanan raporda, HP’nin geçtiğimiz çeyrek yılda da, dünya sunucu sevkıyatında lider satıcı firma olduğu açıklandı. HP, 13 çeyrek yıldır birincilik unvanını koruyor.
 
HP, üç büyük işletim sistemi olan Windows, Linux ve UNIX® ortamlarında, satışta birinci sırada yer alıyor. Bu üç büyük işletim sistemi, toplamda dünya sunucu sevkıyatının % 95’ini kapsıyor. HP ayrıca, x86 sunucular, x86 blade sunucular ve Intel Itanium 2 (EPIC) tabanlı sunucuların dahil olduğu pazara kıyasla, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre güçlü bir gelir artışı kaydetmiş bulunuyor.

HP Türkiye Kurumsal Sunucular ve Veri Depolama Grup Müdürü Levend İskit, HP’nin 2005’in ikinci çeyreğinde yakaladığı bu başarının sevindirici olduğunu ifade ediyor. İskit ayrıca, yeni çift çekirdek teknolojisi, sanallaştırma ve yönetim kapasiteleri ile müşterilerin değişen ihtiyaçlarına cevap vermeye devam edeceklerini belirtiyor.

HP, TÜRKİYE’DE DE BİR NUMARA

HP, Türkiye’de geçtiğimiz çeyrek yılda, toplam sunucu pazarındaki liderliğini devam ettirirken, Windows®, Linux ve UNIX® işletim sistemli sunucu pazarlarında da birinci sırada yer aldı. Ayrıca, Türkiye’deki EPIC mimarisi tabanlı Itanium işlemcili HP Integrity ailesi sunucu satışlarındaki artış, dünya pazarındaki artışın üzerinde gerçekleşti.

Türkiye’de pazar, üreticiye özel teknolojiler yerine Linux, Windows ve UNIX® işletim sistemlerini aynı sunucu üzerinde çalıştırabilmeyi sağlayan Itanium işlemcili Integrity teknolojisini tercih ediyor. HP, Integrity sunucu ailesi sayesinde, birçok rakip teknoloji kullanan ve bunları Itanium işlemcili sunucularla değiştirmek isteyen yeni müşteriler tarafından özellikle tercih ediliyor.

IDC tarafından açıklanan raporun diğer ilgi çekici haberleri arasında şunlar yer alıyor:

HP, toplam Linux gelirinde ve x86 Linux sunucu gelirinde birinci sırada yer alıyor.

HP, Windows x86 sunucularında birim ve gelir bazında yine bir numarada yer alarak, pazardan daha hızlı bir büyüme gösterdi.

X86-64 sunucularda, HP’nin AMD Opteron ve Intel Xeon EMT64T gibi yeni teknolojilere yatırımı, pazarda hem birim hem de gelir bazında liderlik getirdi.

Itanium 2 tabanlı HP Integrity sunucular, birim ve gelir bazında dünyada birinci sırada yer aldı. HP ayrıca, dünya EPIC sunucu pazarında, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre gelirde % 86’lık büyüme kaydetti.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1322
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.